Antwort Jak vypadá Čekanka obecná? Weitere Antworten – Jak vypadá čekanka

Jak vypadá Čekanka obecná?
Čekanka obecná (Cichorium intybus) je rostlina patřící do čeledi hvězdnicovité (Asteraceae). Je to vytrvalá až jeden metr vysoká bylina s tuhým stonkem. Kvete od července do října, přičemž její květy jsou 3–4 cm široké, obvykle jasně modré, mohou se ale objevit odchylky ve zbarvení, a to od bílé až po bledě růžovou.Vytrvalá bylina s blankytně modrými květy

Lodyžní listy jsou podlouhle kopinaté, na okrajích hrubě zubaté. Úbory rostou v řídkých latách, jsou přisedlé v úžlabí listů, mají většinou 3–5 cm v průměru. Květy mají blankytně modrou, vzácněji pak růžovou, výjimečně bílou barvu. Plodem je nažka.Kvetoucí nať se sbírá od června do září. Kořen se sbírá na podzim (září až říjen) nebo na jaře následujícího roku.

Jakou chuť má čekanka : Čekanka je bylina, která se využívá především kvůli kořenu, který se používá k přípravě čekankové kávy. Kořen čekanky obsahuje mnoho prospěšných látek a má příjemnou hořkou chuť.

Kde roste Čekanka obecná

Vyskytuje se hojně ve volné přírodě, kde roste v okolí silnic, lesů, polí, luk a strání.

Na co je kořen čekanky : Kořen čekanky se často používá jako tonikum a stimulant trávení, zatímco nať se obvykle používá jako mírný sedativum a pro relaxaci. V každém případě je důležité dodržovat doporučené dávkování při užívání jak kořene, tak nať čekanky a konzultovat s lékařem nebo odborníkem před zahájením jakékoli bylinné léčby.

Semena vyséváme do řádků vzdálených asi 30 cm od sebe a vzešlé rostliny vyjednotíme na vzdálenost 10 cm, aby kořeny byly dost silné. V příliš řídkých porostech se vyvíjejí kořeny příliš silné, které při rychlení vytvářejí nežádoucí rozvětvené puky. Sklizeň kořenů probíhá v říjnu, vyrýváme je rycími vidlemi.

Čekanka je u nás běžná v přírodě i ve městech – často je proto označována za plevel. Jedná se ale o léčivou a všestranně využitelnou bylinu! Sbírá se květ, list i celá nať, ale to, čím si bylina vysloužila svou popularitu, je její kořen.

Co léčí Cekanka

Čekanka je známá tím, že má protizánětlivé, antibakteriální a močopudné účinky. Poradí si s překyselením žaludku či pálením žáhy. Pomáhá udržovat normální hladinu glukózy v krvi a pozitivně působí také na srdce a cévy. Podporuje trávení a chuť k jídlu, posiluje játra, žlučník a slezinu.Z čekanky salátové připravíte vynikající salát, který podpoří chuť k jídlu, zrychlí trávení a zlepší tvorbu krve. Působí rovněž protizánětlivě, pomáhá od zácpy. Poznáte ji podle jasně bleděmodrých lístků, které po utrhnutí ale rychle vadnou. Můžete si je ale usušit a připravit z ní čaj.Čekanka je ve světě využívána k výrobě inulínu, který je vhodným sladidlem pro diabetiky. Vyrábí se i řada dalších nízkoenergetických výrobků pro potravinářství. Inulín je polysacharid složený z molekul fruktózy vázaných β 1-2 glykosidickou vazbou.

Množí se přímým výsevem na sklonku léta nebo dělením na podzim či na jaře. V prvním roce se sklízejí mladé listy, od druhého roku také květy a kořeny. Listy a květy se mohou spotřebovávat pouze čerstvé, kořeny se očistí, rozdělí na menší kusy a usuší. Čerstvé lístky se přidávají do zeleniny a salátů.

Na co je dobrá Čekanková káva : Čekanka zlepšuje trávení.

Měla by podněcovat chuť k jídlu a zároveň (podobně jako například fenyklový čaj) podporovat trávení. Hořké látky v čekance jsou velmi cenné pro trávení, avšak pozor si dejte v případě, že vás trápí žlučové kameny. Nápoj z kořene čekanky je každopádně zdravý.

Jak zbavit čekanku hořkosti : Hořkosti se zbavíme odříznutím zhruba 2 cm puku od kořene. Čekanku můžeme použít nejen za syrova, ale i tepelně upravenou. Za syrova se používá hlavně na různé druhy salátů.

Kdy roste Čekanka obecná

Čekanka obecná (Cichorium intybus, cikorka) je vytrvalá léčivá bylina, dorůstá výšky 100cm s typickými blankytně modrými květy (kvete od května do podzimu), kterou najdeme u cest, na loukách, okrajích silnic v České a Slovenské republice, ale i v evropské části Ruska, na Kavkazu, Altaji a západní Sibiři.

Čekanka má vysoký obsah vlákniny a prospěšný vliv na zažívání. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, čímž chrání před kornatěním cév či infarktem a mrtvicí. Má také schopnost na sebe vázat nebezpečné těžké kovy (třeba rtuť nebo olovo) a zabraňuje tak jejich ukládání v těle.Dobrý den, jeden šálek čekankové kávy denně můžete.

Čím neutralizovat horkost : Hořkost skvěle doplňuje pátou chuť umami a zmírňuje vydatnost jídel. Hořkou chuť na oplátku vyrovnává sůl a vnímání výrazné hořkosti v jídle potlačují taky sladké nebo kyselé ingredience.