Antwort Jak vyklidit nájemníka? Weitere Antworten – Jak se zbavit nájemníka
Zákony v ČR Vám v podstatě dávají jen jedinou možnost. Jedinou Vaší legální možností je žaloba na vyklizení nemovitosti k Okresnímu soudu. Pokud budete mít smůlu na alespoň trochu právně obeznámeného „nájemníka“, ten se proti rozsudku odvolá ke Krajskému soudu.Na nájemce odmítajícího opustit byt lze podat trestní oznámení, a to pro trestný čin neoprávněného zásahu do práva k domu, bytu nebo k nebytovému prostoru podle § 208 odstavce druhého trestního zákoníku, který říká, že až dvěma lety vězení nebo peněžitým trestem lze potrestat toho, kdo oprávněné osobě brání v užívání …Rozhodnutí soudu o vyklizení předejte exekutorovi, který se o vše podstatné postará. Byt se pronajímateli vrátí vyklizený, pořídí se záznam o případných škodách v bytě, které může pronajímatel vymáhat po původním nájemci a v neposlední řadě se také vymění klíče. Problémový nájemník tedy nemá dále k nemovitosti přístup.
Kdy mohu vystěhovat nájemníka : Jako nájemce můžete vypovědět nájem na dobu neurčitou kdykoliv a bez udání důvodu s tříměsíční výpovědní lhůtou. Výpovědní doba vám běží od prvního dne kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi pronajímateli.
Jak ukončit nájem
Výpověď musí mít v prvé řadě písemnou formu, nájem nelze vypovědět po telefonu nebo ústně. Doporučujeme zaslat ji pomocí doporučeného dopisu, abyste měli jistotu, že byla doručena. Výpověď musí obsahovat informace o obou smluvních stranách a označení bytu nebo domu.
Jak vymáhat nájemné : Vymožení nájemného začíná písemnou výzvou. Tím dáme nájemci poslední možnost před soudem, aby svůj dluh zaplatil v přiměřené lhůtě (obvykle 7 dnů). Pokud nebude dlužné nájemné uhrazeno ani po uplynutí lhůty v předžalobní výzvě, lze na nájemce podat žalobu (návrh na vydání elektronického platebního rozkazu).
Nejlepším a zároveň zákonným postupem je podání žaloby na vyklizení nemovitosti. Pokud se ani ve lhůtě určené v rozsudku žalovaná osoba nevystěhuje, můžete podat návrh na její vystěhování soudním vykonavatelem nebo exekutorem. Můžete také zvážit podání trestního oznámení pro neoprávněné užívání cizí věci.
Výpověď může pronajímatel nájemci přinést, když hrubě poruší svoji povinnost vyplývající z nájemní smlouvy. Dalším důvodem podání výpovědi může být situace, kdy je nájemník odsouzený pro úmyslný trestný čin spáchaný na pronajímateli nebo na členu jeho domácnosti, případně na osobě bydlící v domě, kde je nájemcův byt.
Kolik stojí soudní vystěhování
Soudní poplatek za žalobu o vyklizení bytu se podle právní úpravy účinné od 1. 9. 2011 určuje podle položky 4 bodu 1 písm. a) sazebníku poplatků, a činí tedy 5000 Kč.K soudu se dostavte s předvoláním a s průkazem totožnosti (občanským průkazem, cestovním pasem nebo řidičským průkazem).Výpověď z nájmu musí mít vždy písemnou formu. Je nutné, aby byla doručena druhé straně. Obsahovat by měla identifikační údaje obou smluvních stran, adresu a číslo bytu, následně také datum, ke kterému pronájem vypovídáte, délku výpovědní lhůty a podpis nájemce.
Nejlepším a zároveň zákonným postupem je podání žaloby na vyklizení nemovitosti. Pokud se ani ve lhůtě určené v rozsudku žalovaná osoba nevystěhuje, můžete podat návrh na její vystěhování soudním vykonavatelem nebo exekutorem. Můžete také zvážit podání trestního oznámení pro neoprávněné užívání cizí věci.
Jak dlouho trvá výpověď z nájmu : paragraf § 2231: (1) Nájem ujednaný na dobu neurčitou skončí výpovědí jednou ze stran. Jedná-li se o věc movitou, je výpovědní doba jednoměsíční, jedná-li se o věc nemovitou, je tříměsíční. (2) Výpověď nemusí být odůvodněna; to neplatí, má-li strana právo vypovědět nájem bez výpovědní doby.
Co dělat když nemám na zaplacení nájmu : Co můžu dělat, nemám peníze na bydlení nebo na kauci Pokud nemáte nikoho, kdo by vám v takové situaci pomohl, požádejte o pomoc stát. Pro zaplacení nájmu nebo poplatku za ubytování slouží příspěvek a doplatek na bydlení, o které zažádejte na Úřadu práce ČR.
Co s neplatičem nájemného
Řešení: Jakmile se stane z nájemníka neplatič a dohoda není možná, zašlete mu doporučeným dopisem písemnou výzvu k úhradě dluhu v přiměřeném období (dluh například nelze žádat do druhého dne, pokud je zjevné, že ho hříšník nemá z čeho uhradit).
Přítel totiž v bytě bydlí tzv. bez právního důvodu, pokud není veden ve smlouvě a není chápán jako člen domácnosti. Tedy prakticky jediným možným způsobem, jak přítele z bytu vystěhovat, je žaloba o vyklizení, pokud se nechce odstěhovat dobrovolně, ovšem to by musel podávat vlastník bytu, nikoliv sestra jako nájemce.Jediným způsobem jak dosáhnout vyplacení bývalého manžela z SJM, resp. z nemovitosti, proti jeho vůli je soudní cestou. I po rozhodnutí soudu první instance může v případě nesouhlasu strana sporu podat na krajský soud odvolání, avšak v případě potvrzení rozhodnutí soudu první instance je tímto rozsudkem vázán.
Co delat kdyz majitel nechce vratit kauci : Pronajímatel, který odmítá vrátit kauci při skončení nájmu, se dostává do prodlení se splněním své povinnosti. Máte proto právo požadovat, aby vám kauci vrátil spolu s úroky z prodlení. Úroky z prodlení jsou vyšší než obyčejné úroky popsané výše. Požadovat však můžete obojí – jak obyčejné úroky, tak úroky z prodlení.