Antwort Jak vybrat Wolframovou elektrodu? Weitere Antworten – Jaký průměr wolframové elektrody

Jak vybrat Wolframovou elektrodu?
Wolframová elektroda se netaví. Zpravidla má podobu jehly, jejíž průměr se pohybuje v rozsahu 0,5 – 10 mm, délka elektrody je běžná v rozsahu 50–175 mm. Tato elektroda se usazuje na TIG hořák. Wolframové elektrody mohou být vyrobeny v čisté wolframové formě nebo s legurou oxidů kovů.Rutilky způsobují menší rozstřik a snadněji se odstraňuje struska oproti bazické elektrodě. Zvlášť nutné jsou rutilové elektrody pro trafo svářečky s nízkým zapalovacím napětím ale jsou vhodné i pro invertory. U invertoru si jen dáme pozor na správné zapojení kabelů pro rutilové elektrody ( takzvaně změníme polaritu ).Pro materiál o síle 1 mm je obvykle dostatečná elektroda o průměru 1,6 mm, zatímco pro materiál o síle 6 mm bys měl sáhnout po elektrodě o průměru 2,4 mm nebo 3,2 mm. Zvaž typ proudu: Pro stejnosměrný proud ( DC ) můžeš použít menší průměry, protože proud se soustředí na menší plochu.

Kolik ampér na 2 5 elektrodu : Základní nastavení elektrodové svářečky – invertoru pro MMA a jeho svářecího proudu

Průměr elektrody Tloušťka svařovaného materiálu Rozsah hodnot svářecího proudu
1,6 mm 1,5 – 2,0 mm 50 – 75 A
2,0 mm 2,3 – 3,0 mm 60 – 80 A
2,5 mm 2,0 – 5,0 mm 70 – 100 A
3,2 mm 3,0 – 10,0 mm 90 – 120 A

Jak správně nabrousit Wolframovou elektrodu

Brousit by se mělo jen lehkým tlakem, protože při velké tvorbě tepla vzniklého vysokým tlakem broušení může dojít rovněž k napětí v zrnech a tím poškození hranic zrn. Wolframové elektrody se mají brousit podélně tak, aby vrypy po broušení byly rovnoběžně s podélnou osou elektrody.

Jakou elektrodou svařovat : Pro svařování běžné nelegované oceli (zkrátka železa) doporučujeme rutilové elektrody typu E6013, které jsou vhodné i pro slabší materiály. Pro silnější materiály – např. tlakové nádoby – jsou naopak vhodnější bazické elektrody typu E7018. Pro svařování nerezu doporučujeme nejběžnější elektrody typu E308L.

Dobrý svár by měl vypadat nějak takto. Je rovnoměrný, ani příliš vysoký, ani roztrhaný. Byla dodržena rychlost pohybu i vzdálenost elektrody od svařovaného materiálu. Svařovaný materiál je stejnoměrně prohřátý.

Kabel s držákem obalené elektrody se zapojuje na PLUSový pól svářečky a kostra – zemnící kabel na MÍNUSový pól svařovacího zdroje. Při tomto zapojení se používají výhradně RUTILOVÉ obalené elektrody.

Kolik ampér při svařování

Například pro bezproblémové svařování elektrodou o průměru 2mm potřebujeme proud 80 Ampér, pro 3mm je třeba 120 Ampér. V podstatě potřebný proud vypočítáme tak, že průměr elektrody vynásobíme 40-ti a dostaneme výsledek v ampérech.V případě špatného zapojení a špatného výběru obalené elektrody bude svářečka velmi špatně nebo dokonce vůbec svářet nebude. Elektroda se bude nejen lepit, špatně zapalovat, špatně rozlévat, nebude držet oblouk a i výsledný svár nebude stát za nic.Ampér označuje velikost procházejícího elektromagnetického proudu. Jeden ampér prochází obvodem pokud je jeho velikost toku elektrického náboje právě 1 coulomb za čas 1 sekundy. Dílčími jednotkami ampéru jsou mikroampér a miliampér.

Rutilové elektrody mají všestranné použití. Jsou vhodné pro trafo i usměrněné svářečky. Používají se pro sváření tenkých a středních plechů (CHEM-WELD 7000). Někdy obal obsahuje i celulozu, která umožňuje ohnutí elektrody bez popraskání obalu (elektroda CHEM-WELD 7013).

Jaké elektrody na trafo svářečku : Rutilové elektrody mají všestranné použití. Jsou vhodné pro trafo i usměrněné svářečky. Používají se pro sváření tenkých a středních plechů (CHEM-WELD 7000).

Kolik ampér při svařování elektrodou : Například pro bezproblémové svařování elektrodou o průměru 2mm potřebujeme proud 80 Ampér, pro 3mm je třeba 120 Ampér. V podstatě potřebný proud vypočítáme tak, že průměr elektrody vynásobíme 40-ti a dostaneme výsledek v ampérech.

Jakou Svařečku koupit

Výše svařovacího proudu rozhoduje o tom, zda se vám podaří daný materiál svařit. Lze říci, že tím slabší je materiál, tím nižší proud budete při práci potřebovat a naopak. Pro běžné plechy i jekly postačuje proud okolo 60 – 100 Ampérů. Pro domácí využití tedy i s rezervou postačí svářečky se svářecím proudem cca 130 A.

Svářecí proud a zatěžovatel – toto kritérium musí mít při výběru vždy největší váhu! Vezměte hodnotu průměru elektrody, kterou budete používat především, a vynásobte ji hodnotou 40. Dostanete svářecí proud, který Vaše budoucí svářečka musí dodat při zatěžovateli alespoň 60%!Dobrý svár by měl vypadat nějak takto. Je rovnoměrný, ani příliš vysoký, ani roztrhaný. Byla dodržena rychlost pohybu i vzdálenost elektrody od svařovaného materiálu. Svařovaný materiál je stejnoměrně prohřátý.

Kolik voltů je 1 ampér : Jeden volt je takové napětí, které je na vodiči s procházejícím proudem o velikosti 1 ampéru a výkonem 1 wattu. Dílčí jednotky voltu jsou mikrovolt, milivolt.