Antwort Jak vybrat sekeru Fiskars? Weitere Antworten – Jak vybrat velikost sekery

Jak vybrat sekeru Fiskars?
Velikosti topůrek jsou u malých štípacích seker od 45 cm, střední štípací sekery mají velikost topůrka mezi 50 – 70 cm, velké dvouruční štípací sekery mají topůrko velké až 92 cm a váží kolem 2,6 kg. Velké štípací sekery neboli kalače mají topůrko velké od 80 cm až do 90 cm a váží kolem 4,5 kg.Žebříček nejlepších štípacích seker ovládly opět výrobky značky Fiskars ve variantách L X21 (vítěz testu štípacích seker), XL X25 a M X17. Vybrat ze všech seker v porovnání podle zkušeností uživatelů jen jednu byl skutečný oříšek. Vítězem testu se stala štípací sekera Fiskars L X21.Štípání dřeva klasickou sekerou

Při štípání třísek na podpal se nejvíce hodí jednoruční sekery. Vybrat si můžete klasické provedení s dřevěným topůrkem, nebo moderní topůrka ze skelných vláken. Jednoruční sekery jsou výborné na štípání odřezků desek.

Jak vybrat Kalač : Pokud se chystáte na malé špalky do 30 cm a třísky doporučujeme Vám sekeru s délkou od 30 do 45 centimetrů. Pokud se, ale chystáte na pořádné špalky doporučujeme délku sekery od 50 do 70 centimetrů. Kalač je naprostou jedničkou ve svém oboru co se týče velkých špalků. S tímto pomocníkem přeštípnete i sebevětší špalek.

Jak se říká Tesarske sekyre

Při výrobě trámů a sloupů jsou nejvhodnější tesařské širočiny, křesačky nebo teslice. Vyrábějí se v provedení pro pravou nebo levou ruku. Sekera s dlouhou násadou (800 až 900 mm) a hmotností 2 až 2,5 kg pro oboustranné použití se nazývá hlavatka.

Jakou sekeru do lesa : X11 – S – délka 44,5 cm, hmotnost 1100 g – Je ideální ke štípání malých špalků do průměru 10 – 20 cm nebo k sekání větví. X17 – M – délka 60 cm, hmotnost 1500 g – Je určena ke štípání středních a větších špalků o průměru 20 – 30 cm a je tak výborným pomocníkem na zahradě.

Jak sekeru správně přenášet a skladovat

Ke skladování vybírejte vždy místo s nízkou vlhkostí. Při kratším přenášení držte sekeru za tupou část hlavy, topůrkem od těla. Některé sekery se dokonce dodávají s praktickým pouzdrem, které celý proces přenosu výrazně usnadní.

Pokud je sekera jenom ztupená a nejsou na ní větší zuby, stačí jednoduše obnovit její ostří na brousku pod vodou; nejprve na jeho hrubší, poté na jemnější straně, krouživými pohyby zleva nebo zprava, ale vždy proti ostří.

Jak vysoký špalek na štípání dřeva

Příprava dřeva a špalku

Dřevo si motorovou pilou nařežte na asi 30-40 cm dlouhé špalky – podle toho, jak velký máte krb nebo kamna. Kmeny řezejte kolmo, aby oba konce špalku byly rovné a hladké. Jsou pak během štípání stabilnější. Ideální špalek je rovný, asi 40-60 cm vysoký a s průměrem přes 40 cm.Vaše sekera bude při občasném naostření stále v kondici

Pokud je sekera jenom ztupená a nejsou na ní větší zuby, stačí jednoduše obnovit její ostří na brousku pod vodou; nejprve na jeho hrubší, poté na jemnější straně, krouživými pohyby zleva nebo zprava, ale vždy proti ostří.Kalač (též kaloč) je těžká sekera na dlouhém topůrku určená pro štípání velkých dřevěných špalků. K tomu je buď vhodně uzpůsobena svým rozšiřujícím se tvarem, jako sekera, anebo naopak jen úzkou čepelí, a pak jde o tzv. štípací kladivo.

Při výrobě trámů a sloupů jsou nejvhodnější tesařské širočiny, křesačky nebo teslice. Vyrábějí se v provedení pro pravou nebo levou ruku. Sekera s dlouhou násadou (800 až 900 mm) a hmotností 2 až 2,5 kg pro oboustranné použití se nazývá hlavatka.

Co může dělat tesař : Tesař vykonává řemeslo zvané tesařství. Jedná se o stavební profesi s dlouhou historií rozšířenou prakticky po celém světě. Zahrnuje širokou škálu prací se dřevem, především výrobu stavebních konstrukcí. Úkolem tesaře je zhotovování, údržba a opravy dřevěných konstrukcí a jejich prvků.

Jak doma nabrousit sekeru : "Vždy je musíte brousit pouze ze strany fazetky, jinak byste si nůžky zničili. Amatérům se proto doporučuje jednoduchá metoda: vzít fix, plochu fazetky načernit, nechat fix zaschnout a pak fazetku naostřit pomocí brousku.

Jak brousit Fiskars sekeru

Brousim jí pilníkem, brouskem, nebo pomaloběžnou mokrou bruskou, úhel ostří cca 60° první milimetr, pak cca 30° – původní profil, dál se plynule obloukem zvětšuje do štípacího klínu (štípací F.) Brousím jen trochu aby byla ostrá mezi zoubkama. Tak aby zoubky úplně celé zmizely to je zbytečnost.

Řada seker

Zásadní otázkou při výběru sekery je, jak velká polena se chystáte zpracovávat. Štípací sekery mají zpravidla těžší kovovou hlavu, jsou ideální pro rozštípnutí středních a velkých polen. Delší topůrka poskytují větší sílu švihu a rychlost.Vhodný způsob ostření je nabarvit ostří čepele lihovým fixem a poté brousit, postupně budeme odstraňovat fix a díky tomu budete přesně vědět, kde již byla čepel nabroušena. Posledním krokem je nastavení přítlaku čepelí, v celém rozsahu po namazání musí být jejich chod plynulý a bez odporu.

Jak spravne nabrousit nůž : Broušení nožů pomocí ocílky

  1. Ocílku uchopte do své nedominantní ruky, špička by měla být výše než rukojeť.
  2. Nůž pevně uchopte do dominantní ruky.
  3. Vůči ocílce držte nůž přibližně v úhlu 20 stupňů.
  4. Při broušení se držte dolní poloviny ocílky.
  5. Každou stranu nože přejeďte šestkrát až osmkrát vždy tahem rukojeti k sobě.