Antwort Jak vybrat objektiv na makro? Weitere Antworten – Jaký foťák na makro

Jak vybrat objektiv na makro?
Mezi vynikající makroobjektivy patří Canon RF 35mm F1. 8 MACRO IS STM a RF 85mm F2 MACRO IS STM. Tyto objektivy poskytují 0,5násobné maximální zvětšení a dodávají se s hybridními stabilizátory obrazu.Jak již bylo řečeno, tak by měl takový objektiv splňovat ten optimální poměr zvětšení, dále je třeba zvolit takové ohnisko, abyste mohli pracovat se správnou perspektivou a přiblížením scény a v neposlední řadě nezapomeňte, že důležitá je i světelnost a maximální zaclonění objektivu.Makro objektiv

Většinou se jedná o objektivy s pevným ohniskem nad 40mm a poměrem zvětšení 1:1. To znamená, že se fotografovaný obraz přenese v reálné velikosti na obrazový senzor a nazvětšovaná fotografie tak nabídne divákovi velký detail.

Na co jaký objektiv : Širokoúhlé (cca 24-35 mm) – interiéry, krajina, reportáž Střední ohniska – základní zoomy (30-100 mm) – přirozené zobrazení, portrét. Normální objektivy (50 mm) – odpovídá zornému úhlu lidského oka. Teleobjektivy (100-300 mm) – portrét, reportáž, krajina.

Co je to u foťáku HDR

HDR fotografie. HDR je zkratka anglického termínu High Dynamic Range (vysoký dynamický rozsah). Tímto termínem se popisuje metoda umožňující zachytit detail v nejsvětlejších a nejtmavších částech fotografie.

Jaký objektiv pro full frame : Pro fotoaparáty s full-frame snímačem to jsou pak objektivy s ohniskem zhruba 24-70 mm a pro fotoaparáty se snímačem micro 4/3 je základní ohnisko cca 14-42 mm. Tyto objektivy pokrývají základní potřeby a jsou nedílnou součástí výbavy naprosté většiny fotografů.

Hodnota světelnosti objektivu určuje kolik světla dopadne na snímač (nebo film). Nejvyšší světelnost (hodnoty kolem f/1) znamená minimálně kladený odpor procházejícímu světlu skrze objektiv. Extrémně kvalitní objektivy mají světelnost 1 a menší (např. 0,78) a používají se především pro focení v noci či ve tmě.

Existuje pár základních pravidel, kterých bychom se při koupi bazarového objektivu měli držet.

  1. Při manipulaci s transfokátorem či ostřicím prstencem bychom neměli cítit žádné drhnutí či škrábaní, nebo dokonce zasekávaní.
  2. Průhled skrz objektiv bez obou krytek by měl být maximálně čistý.
  3. Pozor na clonu!

Jak fotit makro bez Makroobjektivu

Reverzní kroužek

Pokud si chcete zkusit fotit makro za hubičku, stačí vám k tomu pořízení reverzního kroužku, který se cenově pohybuje v řádech stokorun. Reverzní kroužek vám umožní nasadit na bajonet objektiv obráceně (tedy přední čočkou směrem k tělu). Díky tomu zachytíte fotografovaný objekt zvětšeně.Je to velice prosté – stačí použít objektiv o takovém reálném ohnisku, které se po přepočtu crop faktorem bude blížit magickým 50mm. To v praxi znamená, že například 24mm až 35mm objektivy budou pro tento účel velice dobře fungovat.HDR (High Dynamic Range; „vysoký dynamický rozsah“) je technika, používaná pro pořizování realisticky působících fotek a videí i za komplikovaných a/nebo zhoršených světelných podmínek či při focení proti světlu. Cílem je pořízení co nejlépe vypadajících snímků.

Hlavní výhodou při fotografování do formátu RAW je, že získáte vysoce kvalitní soubory, jejich následnou úpravou můžete vytvořit snímky v nejlepší možné kvalitě.

Co znamená VR na objektivu : VR – Vibration Reduction (Redukce vibrací)

Tento inovativní systém minimalizuje rozmazání snímku způsobené chvěním fotoaparátu a nabízí možnost fotografovat s časy závěrky o tři stupně delšími, než by uživatel byl normálně schopen při dané ohniskové vzdálenosti udržet v ruce.

Co je AF s : AF-S (Auto Focus Silent wave motor) objektivy podporují automatické ostření díky integrovanému motorku.

Jak zjistit průměr objektivu

Pro nejrychlejší získaní informace o průměru objektivu se podíváme právě na objímku objektivu, zde je tato informace uvedena. Pokud údaj s průměrem chybí, měl by být uveden na příbalovém letáku nebo obalu objektivu.

Je to velice prosté – stačí použít objektiv o takovém reálném ohnisku, které se po přepočtu crop faktorem bude blížit magickým 50mm. To v praxi znamená, že například 24mm až 35mm objektivy budou pro tento účel velice dobře fungovat.Nejrozšířenější jsou ohniskové vzdálenosti 85 mm až 105 mm (mluvím o Full Frame objektivech). U objektivů pro menší snímače je třeba počítat s crop faktorem tak, abychom se po přepočtu na kinofilm pohybovali v podobných ohniscích (tj. +/- zmíněných 60 až 135 mm).

Jak spravne nastavit HDR : Pokud váš počítač a monitor podporují HDR, zapněte je, abyste mohli začít.

  1. Vyberte tlačítko Start a potom zadejte nastavení. Vyberte Nastavení > Systém > Obrazovka.
  2. Pokud máte k počítači připojeno více monitorů, pak nahoře zvolte obrazovku s podporou HDR.
  3. Zapněte možnost Používat HDR.