Antwort Jak vybrat brusný pás? Weitere Antworten – Jak vybrat pásovou brusku

Jak vybrat brusný pás?
Všímejte si, jakou šířku brusného pásu můžete u dané brusky použít, většinou jde o šířky 60-110 mm. Nejběžnější je pás 75 a 100 mm. Registrujte obvod pásu, který je 400-620 mm. Většinou se dodává pás 457, 533 nebo 610 mm.Pásy na broušení kovů se podlepují páskou se skelným vláknem. Podle výsledné šířky pásu se při výrobě volí úhel spoje a druh pásky. Lepí se speciálním 2K PUR lepidlem. U spojů podlepených páskou se obrušeje pouze podklad ze spodní strany a spoj se přikládá těsně k sobě.Pásovou bruskou se zásadně brousí ve směru dřevních vláken, jinak byste povrch dřeva snadno poškodili. Bruska se na materiál přikládá až poté, co dosáhne optimálních otáček. Ty si můžete regulovat pomocí ovládacího kolečka na těle brusky. Při broušení netlačte.

Co je lepší excentrická nebo vibrační bruska : Pro lehké práce postačuje jednodušší bruska

Pokud často pracujete s různými tvary povrchů, měli byste zvážit přidání vibrační brusky. Pokud jste specialista na autoklempířské práce nebo se zabýváte dobrušováním složitě tvarovaných oblin na historickém nábytku, pak je pro vás ideální volbou excentrická bruska.

Jaké jsou typy brusek

Podle čeho vybrat vhodnou brusku

  • Pásová bruska. Když chcete rychle opracovat velké plochy a s vysokým úběrovým výkonem.
  • Deltová bruska. Když chcete opracovat rohy, hrany nebo malé, obtížně dostupné plochy.
  • Excentrická bruska.
  • Vibrační bruska.
  • Úhlová bruska.
  • Bruska pro suchou výstavbu.

Jaký motor na pásovou brusku : Motor 1,1- 1,5KW 230V zapojený do trojúhelníku s frekvenčním měničem na 3x230V. Pak už jen záleží jak velké chceš hnací kolo a jaký rozsah otáček podle toho buď 1400ot/min nebo 2800ot/min.

Pásové brusky dokáží odstranit, tvarovat a zaoblit hrany, aby poskytly zdeformovanému dřevěnému povrchu hladký finiš. Jsou skvělé, když chcete rychle obrousit velké a rovné povrchy. I když jejich hlavní funkcí je broušení dřeva, můžete je použít i na jiné brusné úkoly, jako například na broušení kovových nástrojů.

Brusný papír se klasicky vyrábí od zrnitosti P16 do zrnitosti P1200. Při broušení dřeva si běžně vystačíme se zrnitostmi od 60 do 180 (220). Zjednodušeně lze říci, že čím větší zrnitost, tím jemnější broušení.

Jak obrousit špalek

od bot při používání špalku jako stoličky, tak stačí použít jemný brusný papír a špalek lehce obrousit. Zároveň můžete špalek ošetřit některým z našich produktů k péči o dřevo. Špalek také disponuje látkovými podložkami, a to z důvodu větrání dřeva na podlaze, aby nenavlhlo. Zároveň tak nepoškrábete podlahu.Vibrační brusky

  1. Na brusku netlačte, mohli byste způsobit rýhy na broušeném podkladu a přetížit motor.
  2. Množství odebíraného materiálu regulujte zrnitostí brusného papíru.
  3. Bruste výhradně za sucha.
  4. Brusku veďte ve směru vlákna dřeva.
  5. Pracujte v mírných obloucích, nebo střídejte podélný a příčný pohyb.

Nejlepší brusky na dřevo

Pořadí Název Hodnocení
1. Extol Premium 8894100 ⭐ 95 %
2. Makita BO5031 ⭐ 94 %
3. Scheppach BTS 800 ⭐ 88 %
4. Extol 417220 ⭐ 86 %


Podle způsobu práce se rozdělují na brusky pracující obvodem brusného kotouče a brusky pracující čelem brousícího kotouče. Podle polohy osy vřetena je dělíme na vodorovné a svislé.Na těchto bruskách lze brousit kromě ploch rovinných také plochy tvarové a vodící plochy.

Jaký je rozdíl mezi excentrickou a vibrační bruskou : Zatímco vibrační brusky pracují s obdélníkovou, čtvercovou nebo delta brusnou plochou, excentrická bruska používá kruhovou brusnou plochu. Výhodou kombinace otáčení a kmitání je efektivní a hladké broušení – rotace zajistí rychlé odebírání materiálu, vibrace zabrání zanechávání kruhových stop.

Jaký výkon úhlové brusky : V domácích dílnách je velmi oblíbená "kompromisní" bruska s průměrem kotouče 150 mm. Pro drobnější práce s kovem a obkladačkami je nejvíc oblíbená bruska s průměrem kotouče 125 mm. Je lehká a lze ji dobře držet a vést jednou rukou. 115 mm brusky se většinou, kromě drobně nižší ceny, od 125 mm liší jen průměrem krytu.

Čím nejlépe obrousit dřevo

Čím brousit dřevo

Jako brusivo se nejčastěji používá korund, který je všestranný. Důležitou roli hraje zrnitost brusiva – při broušení dřeva si vystačíte se zrnitostí od 60 do 220. Brusné pásy se hodí na broušení rovných povrchů a hran. Ubírají více materiálu, proto jsou ideální na hrubé tvarování dřeva.

Čím nižší číslo, tím je brusný papír hrubší.

  1. Zrnitost P60 – vhodné na srážení většího množství materiálu, zanechává hluboké škrábance.
  2. Zrnitost P180 – nejoblíbenější zrnitost, povrch je relativně hladký, zpravidla lze již použít plnič
  3. Zrnitost P1000 + – hrubost vhodná pro leštění

Špalek je neošetřený – přírodní (raw). V případě potřeby je možné ošetřit přírodním olejem (ztmavne) nebo natřít bezbarvou lazurou na dřevo.

Jak se dělí brusky podle tvaru broušené plochy :

  1. Broušení válcových ploch.
  2. Jednoduché hrotové brusky.
  3. Univerzální hrotové brusky.
  4. Zapichovací hrotové brusky.
  5. Univerzální hrotové brusky.
  6. Brousicí vřeteník.
  7. Pracovní – unášecí vřeteník.
  8. Koník.