Antwort Jak vybrat bodové osvětlení? Weitere Antworten – Jak vybrat bodová světla

Jak vybrat bodové osvětlení?
Bodovky vybírejte dle místností

Pokud zvolíte bodová světla jako hlavní zdroj osvětlení, je třeba vybrat taková, která mají intenzitu osvětlení alespoň 300 lx. Velmi důležité je také jejich rozmístění – měla by být umístěna s rozptylem světla pod úhlem 60 stupňů a ve vzdálenosti 150 cm od sebe.Pro rovnoměrné pokrytí světlem je rovněž důležité, aby od sebe byla jednotlivá bodová světla stejně vzdálená. Pro hlavní osvětlení v místnosti se doporučuje vzdálenost cca 150 cm mezi jednotlivými bodovkami.I když je chodba třeba nezařízená, osvětlení by nemělo působit ponuře. Proto doporučujeme použít teplé bílé světlo s teplotou 2700 až 3000 K, které navozuje příjemné pocity.

Kolik bodových světel do koupelny : Rychlý tahák pro výpočet potřebného množství světla

Intenzita osvětlení Prostory pro osvětlení
150 lx schodiště, předsíně se zrcadly, garáže s dílnou
200 lx spíže, šatny, koupelny, toalety, jídelny, čekárny,
300 lx čtení, dětský pokoj, herna, učebna, prádelny, kanceláře
500 lx kuchyňské linky, učebny s tabulí, ošetřovny

Jakou Bodovku do koupelny

Pro osvětlení zrcadla se raději vyhněte bodovým svítidlům. Díky intenzivnímu svícení by docházelo k nežádoucím odrazům a oslnění. Při výběru barvy světla je vhodná neutrální bílá barva světla (4000K) a nebo bílá barva (3000K). Svítidlo nad zrcadlo není v zóně s potřebným krytím IP44.

Jaké osvětlení na chodbu : Nejvhodnějším typem osvětlení chodby jsou přisazená stropní svítidla, tzv. stropnice. Ty, jak už z názvu vyplývá, jsou přisazena přímo ke stropu, takže mají malou hloubku a chodbu tak osvětlí z co největší výšky a tedy nejvíce. Oblíbená jsou svítidla z opálového skla.

Rozmístění bodových světel

Jak daleko od sebe světla umístit se odvíjí od účelu, pro jaký bodová světla umisťujete a jaké žárovky použijete. Existuje však jedna jednoduchá poučka – neumisťujte bodová světla dále než 1 metr od rohů a stěn. Tím si zajistíte, že si na vás žádný bubák v temném rohu nepočíhá.

Základním pravidlem je umístit bodovky minimálně 1 metr od rohů, aby se nevytvářely nežádoucí stíny, které by narušovaly optiku místnosti. Dalším pravidlem bývá, že výšku stropu vydělíte dvěma. Vznikne vám tak ideální vzdálenost pro rozestupy jednotlivých světel. Všechny by od sebe měly být stejně daleko.

Kolik je 3000 lumenů

Osvětlovanou plochu (= 15 m²) vynásobte lx hodnotou z tabulky. Tím získáte hodnotu lm. 15 m² × 200 lx = 3000 lm.Podle odborníků byste do kuchyně a pracovny měli volit LED osvětlení s výkonem 4W/m2, do obýváku, dětských pokojů, koupelny a ložnice osvětlení o výkonu 2 až 3 W/m2. A na chodbách a ve sklepech si vystačíte s osvětlením s výkonem 1W/m2.Podle odborníků byste do kuchyně a pracovny měli volit LED osvětlení s výkonem 4W/m2, do obýváku, dětských pokojů, koupelny a ložnice osvětlení o výkonu 2 až 3 W/m2. A na chodbách a ve sklepech si vystačíte s osvětlením s výkonem 1W/m2.

Obecně lze uvést že: Základní osvětlení obytné plochy je 100 lm/m² Základní osvětlení kuchyně a koupelny je 300 lm/m²

Kolik lumenů v koupelně : Technické normy určují, že v koupelnových prostorách by mělo být minimálně 250 luxů, tj. 250 lumenů na m2. Při velikosti koupelny cca. 2x3m = 6m2, potřebujete asi 1500 lumenů.

Kolik wattů do koupelny : Jako nejvhodnější se jeví Stropní koupelnová svítidla IP43, IP44, nebo tzv. LED panely ve zvýšeném krytí do koupelny. Příkon osvětlení pro osobní hygienu, praní a úklid v koupelně doporučujeme cca 10-20W LED/m2.

Kolik lumenů do chodby

Uvádí se, že nejsilnější osvětlení v obytných prostorách potřebujeme pro čtení a psaní, a to okolo 750 lx. Do prostor jako jsou kuchyně, obývací pokoj či pracovna se doporučuje osvětlení asi 250-500 lx. Pro koupelnu postačí okolo 150 lx. Nejnižší intenzita osvětlení postačí pro chodby či schodiště (ca 30-100 lx).

Bodová svítidla se nejčastěji instalují do sádrokartonových desek nebo do sádrovláknitých desek Fermacell. Do těchto desek vykroužíte nebo vyříznete otvor na bodovku, respektive na její rámeček. Ten potom s použitím větší či menší síly proti odporu mechanismu paciček s péry zasunete a rámeček pevně drží.Pro základní osvětlení obytných místností se doporučuje 100 lumenů na m². V „pracovních místnostech“, jako v kuchyni, pracovně nebo v koupelně, je perfektní světelný tok až 300 lumenů na m².

Kolik lumenů má mít světlo : Obecně lze uvést že: Základní osvětlení obytné plochy je 100 lm/m² Základní osvětlení kuchyně a koupelny je 300 lm/m²