Antwort Jak vstoupit do SVJ? Weitere Antworten – Jak se stát členem SVJ

Jak vstoupit do SVJ?
Členství vzniká ze zákona nabytím vlastnictví k jed- notce v domě. Členem SVJ se nemůže stát subjekt, který by nebyl vlastníkem ani jedné jednotky v domě, pro který bylo SVJ založeno. Členství není závislé na pro- jevu vůle vlastníka.Dle zákona může dojít k založení SVJ dojít dvěma způsoby – buď uvedením stanov přímo do prohlášení vlastníka, nebo přijetím stanov v rámci zakladatelského právního jednání vlastníků jednotek. Při uvedení stanov do prohlášení vlastníka odpadá při založení společenství nutnost přítomnosti notáře při schvalování stanov.Jaká je cena

Odměna notáře za sepsání notářského zápisu činí podle typu společenství 4.000 Kč bez DPH. Odměna notáře za sepsání dalších listin činí cca 1.000 Kč až 2.000,-Kč bez DPH. Soudní poplatek za zápis společenství do rejstříku společenství notářem činí 2 700 Kč, provádí-li zápis soud, činí 6 000 Kč.

Kdy musí být založeno SVJ : Dle zákona o vlastnictví bytů vznikalo společenství při splnění zákonných podmínek ze zákona. Povinnost založit společenství vlastníků je dle §1198 (1) OZ stanovena v případě, je-li zde alespoň 5 jednotek, z nichž alespoň 3 jsou ve vlastnictví tří různých osob.

Kdo může být členem SVJ

Členem orgánu tak může být jakákoli osoba bez ohledu na to, zda je tato osoba členem společenství vlastníků. Stanovy však mohou stanovit podmínku, aby členem orgánu mohl být pouze člen společenství vlastníků. Členem orgánu může být jak fyzická osoba, tak i právnická osoba.

Kolik členů musí mít SVJ : Počet členů výboru zákon nestanovuje, typicky existují výbory tříčlenné. Lichý počet členů SVJ výboru s ohledem na jejich hlasování lze rozhodně doporučit. Členem orgánu může být teoreticky jakákoli osoba (i právnická) bez ohledu na to, zda je či není členem společenství vlastníků.

Založení SVJ je možné realizovat i bez schůze, pouze shodou vlastníků jednotek na stanovách. Tu opět potvrdí notářský zápis o právním jednání, obsahující stanovy nově zakládaného SVJ. Společenství vlastníků jednotek může založit i jediný vlastník všech jednotek.

S ohledem na zákonnou úpravu je třeba založit společenství vlastníků jednotek. Na notáře se obrátí správce domu či jiná osoba s příslušnou žádostí, notář o schválení stanov sepíše notářský zápis, který musí všichni zakladatelé podepsat, a poté provede zápis společenství do veřejného rejstříku.

Kolik si bere predseda SVJ

Typická cena se pohybuje od 50 Kč do 250 Kč za jednotku za měsíc bez DPH. Druh platby: Některé profesionální předsedy SVJ mohou účtovat pevnou měsíční odměnu, zatímco jiní mohou fakturovat za konkrétní služby nebo časově omezený výkon.Byli-li zvoleni noví členové výboru nebo předseda SVJ, je zapotřebí tuto změnu „nahlásit“ soudu a rejstřík aktualizovat. Tato povinnost se vztahuje i na případ, kdy jsou do funkce člena výboru nebo předsedy obsazeny stejné osoby jako v předchozím funkčním období.SVJ rozhoduje o věcech, které se pojí se správou bytového domu i k jeho efektivnímu provozu. Výbor, jakožto statutární orgán sdružení, vykonává a řeší veškeré věci v rámci správy domu a jeho provozu, které stanovy nebo NOZ nesvěřuje do působnosti jinému orgánu SVJ.

Člen výboru SVJ nebo předseda SVJ musí být plně svéprávný. Musí se tedy jednat o osobu zpravidla starší 18 let, která nebyla ve svéprávnosti omezena soudem. Člen statutárního orgánu musí být rovněž bezúhonný, a to ve smyslu živnostenského zákona.

Kdo je členem SVJ : SVJ může vlastnit majetek, ale nakládat s ním může pouze pro účely správy domu a pozemku. Členem SVJ v obou typech právnických osob je vždy vlastník jednotky. Je-li vlastník jednotky plurální (spoluvlastníci jednotky), vystupují vůči SVJ jako jedna osoba.

Kdo může být členem výboru SVJ : Nezakáží-li to stanovy, může být členem výboru jak fyzická osoba (tzn. člověk), tak i osoba právnická (tzn. firma). Opět záleží na shromáždění SVJ, koho zvolí, a opět stanovy mohou členství právnické osoby zakázat.

Co když SVJ nemá předsedu

Ano, v případě, kdy SVJ nemá obsazen statutární orgán a hrozí mu z toho důvodu újma, a současně se vlastníci jednotek nejsou schopni shodnout ani na využití služeb profesionálního předsedy, může nastoupit právní institut tzv. opatrovníka. Opatrovník společenství vlastníků je v uvedeném případě ustanoven soudem.