Antwort Jak uskladnit jiřiny? Weitere Antworten – Jak uchovat jiřiny na zimu
Ve chvíli, kdy přepravku zavřete úplně, jiřiny se v igelitu zavaří a mohou začít plesnivět. Je tedy důležité, aby přebytečná vlhkost měla kudy odcházet. Takto zabalenou přepravku skladujte v místě, kde nemrzne a teplota se pohybuje mezi 3 °C až 8 °C. Ideálně garáž, sklep, nebo chladnější chodba.Na podzim je sklidíme, dosušíme a po očištění jsou připraveny k expedici nebo uskladnění. sklepa s teplotou +8 °C, kde je skladujeme až do výsadby v příštím roce. Vyšší teploty při skladování hlíza snáší, ale postupně vysychá. Vyschlé hlízy před výsadbou založíme do vlhkého substrátu, pilin nebo rašeliny.S příchodem prvních mrazíků začínáme se sklizní hlíz jiřin. Sklizeň příliš neoddalujeme, protože silné mrazy mohou poškodit kořenový krček natolik, že následkem toho hlíza v průběhu skladování hnije. Sklizeň se provádí zpravidla po 15. říjnu.
Jak Zaštipovat jiřiny : Jakmile dosáhnou rostliny 25 až 30 cm výšky, můžete je zaštípnout na cca 10 cm. Optimální je, když vám na rostlině zůstanou 2 až 3 páry listů. Zaštípnutím podpoříte tvorbu bočních výhonů a tím i produkci květů. Pokud jsou dostatečně silné, můžete ještě jednou zaštípnout i boční výhony.
Jak Prezimovat jiřiny
Jak zazimovat jiřiny
Hlízy očistíme, usušíme a uložíme na tmavé a chladné místo (teplota by neměla být vyšší než 8 stupňů). Hlízy na zimu ukládáme buďto do rašeliny nebo do písku, aby si udržely optimální vlhkost.
Jak přezimovat letničky : Následně ji přesuňte do suché místnosti, kde nemrzne (doporučená teplota pro přezimování činí 5-10 °C). Pamatujte také na to, že její kořeny by neměly zcela vyschnout. Na jaře je nutné rostlinu zastřihnout na polovinu, poté ji můžete znovu vysadit. V našich podmínkach se pěstuje jako letnička.
Při pěstování ve velkém je možné sklízet hlízy vyoráváním. Musí se však pracovat velmi opatrně, aby hlízy nebyly poškozovány pluhem. Při sklízení hlíz nejdříve seřízneme nadzemní část rostliny ve výšce asi 10 cm nad zemí. Pak začne vlastní dobývání.
Tohle je několik rad, jak si ho osvojit.
- Ujasněte si svou vizi, která vás bude motivovat.
- Minimalizujte počet věcí v domácnosti.
- Zásada pořádku navždy: vše na své místo.
- Nastavte si systém pravidelného, extra krátkého úklidu.
- Zamyslete se nad množstvím odpadu a omezte spotřebu.
- Pozvěte si pomocníka, ušetříte čas.
Jak se starat o jiřiny
Jak o ně pečovat a množit je
Jiřiny mají rády slunečnou polohu a hlinitou, výživnou a propustnou půdu. Velmi jim prospěje, upravíme-li kyselost půdy na neutrální hodnotu přidáním dolomitického vápence. Jiřiny se rozmnožují dělením hlíz, což podporuje bohatou násadu na květ, proto by se měly dělit každý rok.Z hlediska hnojení uvítají organiku v podobě kompostu, běžně se ale přihnojují klasickými kapalnými nebo pevnými hnojivy. Aby kvetly a dobře rostly, potřebují jiřiny vyšší dávky živin. Hnojíme je proto jednou za týden až do 2. dekády měsíce srpna.Stanoviště – jiřiny vysazujeme na plně slunné stanoviště, které je chráněné před větrem. Závlaha – zeminu udržujeme stále mírně vlhkou. Při pěstování jiřin v květináči doplňujeme vodu pravidelně a dáme pozor na přelévání. Výživa – v podzimních měsících je do záhonu vhodné zapravit chlévský hnůj či kompost.
Jiřiny kvetou od druhé půlky léta a s přehledem vydrží až do prvních mrazů. Jsou roky, kdy první mráz udeří už v druhé půlce září, někdy nemrzne a jiřiny kvetou až do konce října, začátku listopadu.
Jak naklíčit jiřiny : Jiřiny sázení
Hlízy před výsadbou namáčíme přes noc do vody. Chcete-li mít v záhonu náskok, můžete si je nechat naklíčit v interiéru. Než je ale přemístíte ven, myslete na postupné otužování. Hlízy ukládáme do země naklíčenými očky vzhůru, přibližně 5 centimetrů pod povrch.
Jak Predpestovat letničky : Pro předpěstování letniček je nezbytně důležitá kvalitní půda. I zde se řídíme potřebami jednotlivých odrůd. Pro ideální podmínky ke klíčení semínek je vhodné zvolit výsevní substrát, jež všechny důležité živiny obsahuje. Případně lze využít směs zahradní půdy a rašeliny.
Jak často zalévat letničky
Po výsadbě jim proto dopřejte zálivku jednou až dvakrát týdně, vždy je lepší méně často, ale větší dávkou vody – nejlépe 10-20 litrů na metr čtvereční. Voda se při tomto způsobu zalévání dostane hlouběji a rostliny, které se za ní vydají, vytvoří hlubší kořeny a budou obecně odolnější.
Pravidla pro uklízení. Vyvarujte se chyb
- Při uklízení v místnosti zavírejte dveře a okna.
- Během utírání prachu nevětrejte.
- Podlahová plocha je větší než nábytková, nejprve vysajte a setřete podlahu.
- Při úklidu odstraňte všechny dekorační předměty.
- Rohožku mějte vždy před bytem nebo vstupními dveřmi domu.
Jak uklidit pokoj za jeden den
- Rozdělte si práci na menší úkoly. Rozdělte si práci na menší úkoly a plňte je postupně.
- Zvažte, co je nejdůležitější. Pokud máte omezený čas, soustřeďte se nejprve na věci, které jsou nejdůležitější.
- Rozvrhněte si svůj čas.
- Využijte koše na odpadky.
- Využijte úklidové služby.
Jak pěstovat jiřiny na zahradě : Stanoviště – jiřiny vysazujeme na plně slunné stanoviště, které je chráněné před větrem. Závlaha – zeminu udržujeme stále mírně vlhkou. Při pěstování jiřin v květináči doplňujeme vodu pravidelně a dáme pozor na přelévání. Výživa – v podzimních měsících je do záhonu vhodné zapravit chlévský hnůj či kompost.