Antwort Jak udržet oheň přes noc? Weitere Antworten – Čím topit v krbu přes noc

Jak udržet oheň přes noc?
To znamená, že začnete zapalovat hranici buďto nahoře, nebo zespoda. My dáváme přednost způsobu „top down", tedy „shora dolů". Vzniká tak méně sazí a popela, vzduch má lepší přístup k plamenům a první nálož dřeva déle vydrží. Pokud se rozhodnete pro peletová, nebo pro hybridní kamna, budete mít mnohem snažší život.Nejdéle hořící oheň na světě hoří už zhruba šest tisíc let. Nachází se v Austrálii uvnitř hory příznačně nazvané Burning Mountain. Anglický název lze přeložit jako Hořící hora. Oheň ovšem nehoří na povrchu hory, ale v jejím podzemí, kde dochází ke spalování uhlí.Základem je určení optimálního výkonu krbových kamen s výměníkem. Ten se pohybuje mezi 10 až 20 % pod vaší tepelnou ztrátou. Je to dáno tím, že výpočet tepelné ztráty objektu vychází z teploty −15 °C. Nepřikládejte příliš často, ale zase nenechávejte topeniště úplně vyhasnout.

Jak zpomalit hoření v kamnech : Regulace průchodů kamen

Jakmile máte hořící oheň, můžete začít regulovat množství vzduchu přiváděné průduchy do topeniště podle potřeby. Uzavření průduchů může zpomalit hoření a prodloužit dobu, po kterou oheň vydrží hořet. To znamená, že pokud chcete, aby vám oheň déle vydržel, průchody uzavřete.

Jak topit přes noc

Běžné dřevěné brikety dokáží intenzivně vyhřát místnost za krátkou dobu. Ale jejich menším nedostatkem je častější přikládání. Kdo chce intervaly mezi chozením ke krbu prodloužit, může použít speciální lisované noční brikety. Dokáží žhnout až 8 hodin, tudíž vám dopřejí kvalitní odpočinek.

Jak udržet oheň v krbu : Systém skládání polen může být klíčem k úspěchu

Oheň zapálený shora bude pomaleji postupovat směrem dolů, efekt rozvoje tepla bude stejný, ale samotná doba hoření se příjemně prodlouží. Ovšem pozor, ani tak nesmí být kamna dřevem napěchovaná, tento druhý extrém příliš nepomůže a oheň bude častěji vyhasínat.

Mokré dřevo nadělá více paseky než užitku. Mokré dřevo špatně hoří a také vzniká více spalin, ty se usazují na skle či ve spalinových cestách. Větší výdrž a tím pádem i výhřevnost mají tvrdá dřeva – buk, dub, habr. Měkké dřevo se rychleji rozhoří – smrk, borovice, bříza.

Mezi tvrdým palivovým dřívím je nejvíce výhřevné tvrdší listnaté dřevo: dub, buk, bříza a jasan, absolutním šampionem je pak habr. Měkké dřevo (nejčastěji z jehličnanů) naproti tomu hoří rychleji, ale dobře se z něj dělají třísky vhodné na podpal a seženeme jej za nižší cenu.

Jak zabránit černání skla u krbu

Ideální je tedy dát do topeniště větší špalky dřeva a na ně dát třísky na podpal. Vše s dostatečnými vzduchovými mezerami. Pohlídejte si také to, jaká je doporučená dávka paliva pro váš konkrétní krb. Využít můžete i podpalovače.Nejlepší metodou v krbových kamnech je rozdělání ohně takzvaně "shora". To znamená, že na dno ohniště položíme větší kusy dřeva, na ně dáme menší kousky a zapálený dřevní smotek nebo tuhý podpalovač dáme až na třísky, které položíme úplně nahoru dřevěné hromádky.Udržet v kamnech oheň po celou noc bez nutnosti přikládání je tedy docela věda a tak trochu alchymie. Pokud to vaše kamna dovolují, můžete si pomoci také použitím pelet a briket s prodlouženým hořením, případně zainvestovat do sofistikovaného zařízení pro automatické přikládání v předem určených intervalech.

V současnosti je vytápění dřevem bezkonkurenčně nejlevnějším způsobem vytápění domácností. U běžného rodinného domu s klasickou otopnou soustavou s radiátory je to v měrných nákladech řádově 200 Kč za gigajoule (GJ) tepla vyrobeného v moderním zplyňovacím kotli.

Jak nejefektivněji topit :

  1. Zdroje vytápění můžete kombinovat.
  2. Správně nastavte termostat.
  3. Udržujte optimální pokojovou teplotu.
  4. Topení úplně nevypínejte.
  5. Topení zkontrolujte a odvzdušněte.
  6. Snižte tepelné ztráty.
  7. Vytápějte chytře.

Jak nejlépe rozdělat oheň : Jedním z nejsnadnějších způsobů jak rozdělat oheň je samozřejmě použití zapalovače nebo sirek. Benzínový zapalovač je spolehlivý, zvláště originální výrobky firmy Zippo. U neznačkových zapalovačů hrozí poměrně rychlá ztráta jeho náplně, takže můžeme zůstat na holičkách v ten nejméně vhodný okamžik.

Kde se nesmí rozdělávat oheň

Oheň se nesmí rozdělávat ve vzdálenosti menší než 50 m od lesa. Nesmí se rozdělávat také v blízkosti hořlavých předmětů a zemědělských kultur. Na soukromém pozemku byste měli mít souhlas vlastníka. Samosprávy někdy regulují rozdělávání ohně místní vyhláškou, zvláště v období sucha, kdy hrozí vznik požáru.

Požár krbu a jeho okolí se nikdy nesmí hasit vodou. Vždy je třeba použít práškový hasicí přístroj a případně přivolat hasiče. Po uhašení nezapomeňte nechat krb zkontrolovat kominíkem.Které dřevo dává více tepla – suché nebo vlhké Vlhké dřevo má nižší výhřevnost a i jeho objemová hmotnost je větší. V praxi to znamená, že sice za 1 m3 rovnaného štípaného palivového dřeva jak suchého, tak i mokrého zaplatíme třeba stejně, ale dodávka vlhkého dřeva má větší hmotnost.

Proč smrdí krbová kamna : Krbová kamna (krbové vložky) jsou znečištěny, zaneseny prachem a nečistotami. Po prvních zatopeních v přechodovém období se občas objeví zápach. Není to již barva, ale pochází to ze zahoření sazí, nečistot a dehtu.