Antwort Jak udělat zavlažování zahrady? Weitere Antworten – Jak si vyrobit zavlažovací systém
Zavlažování z PET lahve je vhodné i pro vyvýšené záhony s rajčaty. Stačí větší počet PET lahví, u kterých se uřeže dno, nasadí se jedna na druhou a na závěr se přidá rozměrnější lahev s uřezaným hrdlem. Vše se umístí do půdy. Celý tento systém zavlažování pomocí PET lahve musí být uložen tak, aby měl lehký spád.Návrh systému
Ideální je plánek v měřítku 1:100, kde jeden centimetr na plánku představuje 1 metr ve skutečnosti. Vyhneme se tak složitému přepočítávání. Rozstřikovací trysky podle zvoleného typu zavlažují v kruzích, nebo jejich výřezech, které jsou vymezeny udávaným úhlem.Na větších a svažitých pozemcích je vhodné srážkovou vodu zachytit pomocí speciálních příkopů, tzv. svejlů budovaných ve svahu po vrstevnici. Ty pomohou zejména v období přívalových dešťů omezit povrchový odtok a tím i možnost eroze. Voda se vsákne a zůstane k dispozici pro rostliny na delší období.
Kolik stojí automatické zavlažování : Sestava Vás vyjde na pouhých 10 800 Kč. Pro kompletní zajištění řízené automatické závlahy je pak nutné počítat ještě s řídicí jednotku pro spínání ventilů (2 000 – 3900 Kč). Nicméně, řídicí jednotku lze vynechat a závlahu spínat i manuálně.
Kolik vody potrebuje tráva
Ne každému se však chce ráno přivstat, většina z nás tak bude trávník nejspíše zavlažovat v podvečer, se zapadajícím sluncem. Zavlažovat bychom měli dostatečně vydatně, doporučováno je alespoň 5 litrů vody na 1 m2.
Jakou hadici na Zavlahu : Perlící nebo odkapávací hadice jsou k dostání se speciálními samouzavíracími odkapávači pro neviditelné zabudování pod zem či v jednoduchém provedení pro pokládku nad zem. Mezi vodovodní kohout a odkapávací hadici se zapojí zahradní hadice. Hodí se také pro květinové truhlíky.
Mikrozávlaha je nejefektivnější, levnou a trvale úspornou volbou pro automatickou závlahu květináčů a truhlíků. Vysoká úspora času, úspora vody, nízké náklady na pořízení, optimální zálivka. Cena závlahy pro 10 květináčů či truhlíků je cca 3 000 Kč, každých dalších 10 jen 800 Kč navíc.
Hodně zjednodušeně lze rady pro zahrady v období sucha charakterizovat následujícím souvětím: Mulčujte, kde můžete, zadržujte vodu na svém pozemku, vytvářejte co nejvíce stínu, volte rostliny nenáročné na zálivku, sbírejte ze střech dešťovou vodu a sekačku nechte po většinu sezóny uskladněnou.
Jak odvodnit zahradu
Drenážní potrubí se ukládá do výkopu a zasypává štěrkem
Trubky se ukládají do země, a to do hloubky alespoň 70 cm. Vždy by však měly být nad spodní úrovní základového pásu, aby mohly odvést veškerou přebytečnou vodu. Do připraveného výkopu se nejprve umístí nopová folie, která podpoří odvětrávání základové desky.Záhony s květinami nebo zeleninou. Kapkovací závlaha je ideálním, levným a trvale úsporným řešením pro automatickou závlahu záhonů s květinami či zeleninou. A je to levné – cena závlahy pro 10 m2 je cca 3 500 Kč a každých 5 m2 jen 500 Kč navíc.Pro většinu zahrad postačuje kompresor o velikosti vzdušníku 50l a s výkonem cca 270l/min. Ve výjimečných případech se používá kompresor silnější, zpravidla se používá pro sportovní plochy. Doporučujeme tlakovat potrubí na 3,5 – 5baru. Nejprve zavřete hlavní uzávěr vody a popřípadě vypněte čerpadlo.
U systémů s rozprašovacími postřikovači je při správném překrývání obvyklá srážková výška kolem PR=40-60 mm/hod (tj. až 1 mm/min). Doba závlahy na jedné sekci by tedy mohla být přibližně 3-4 min. při denní závlaze nebo 10-15 min při závlaze 2-3x týdně.
Kolik vody na zavlazovani : Na zavlažení 100 m2 trávníku je třeba 500 litrů vody, průměrné plochy trávníku u domů jsou však několikanásobně vyšší. Běžná spotřeba se pak může pohybovat okolo 1500 až 2500 litrů vody za den.
Jak na rozvod vody na zahradě : V zásadě existují dvě možnosti: domácí vodovod a nebo vlastní studna. V prvním případě přivedeme vodu do zahrady nejčastěji přes obvodovou zeď domu, přičemž napojení musí být samozřejmě vždy až za vodoměrem. Pokud pak máme studnu a použijeme čerpadlo (tzv. darling), můžeme využívat i vodu studniční.
Jak funguje kapkova Zavlaha
Principem kapkové závlahy je dodání přesného množství vody přímo ke kořenům rostlin, tudíž systém, který neplýtvá vodou. Systém kapénkové či kapkové závlahy lze samozřejmě i zautomatizovat pomocí kohoutkové řídící jednotky.
Obvyklá délka závlahového cyklu je při frekvenci zálivky 3x týdně u rozprašovacích postřikovačů 3-8 min/sekci, u rotačních postřikovačů 10-30 min/sekci, u kapkovacího potrubí 15-45 min/sekci. Vždy ale záleží na konkrétních podmínkách.Pocit prázdného prostoru v zahradě pomůže rozbít velký keř nebo dominantní seskupení menších stromků. Ideální jsou jehličnany, které budou dělat parádu i v zimě. Dostatečný stín i estetický zážitek poskytnou velké rododendrony nebo zajímavě zbarvené listnaté stromy (např. kanadský javor).
Jak rozvést vodu po zahradě : V zásadě existují dvě možnosti: domácí vodovod a nebo vlastní studna. V prvním případě přivedeme vodu do zahrady nejčastěji přes obvodovou zeď domu, přičemž napojení musí být samozřejmě vždy až za vodoměrem. Pokud pak máme studnu a použijeme čerpadlo (tzv. darling), můžeme využívat i vodu studniční.