Antwort Jak udělat odvar z levandule? Weitere Antworten – Jak dlouho louhovat levanduli

Jak udělat odvar z levandule?
Příprava: 1 čajovou lžičku zalijeme 400ml vroucí vody a necháme 2-5 min vyluhovat, po přecedění podáváme. Při delším louhování může čaj zhořknout.Levandule se odpradávna užívá ke zklidnění úzkosti a stresu, na podporu trávení nebo při poruchách spánku. Dokáže nejen uklidnit, ale i zlepšit náladu! Bylinka má mj. také antibakteriální účinky a lze ji použít jako dezinfekční prostředek.Sušené květy se už tradičně používají pro přípravu čaje, který má relaxační a uklidňující účinky. Takový čaj je vhodný všude tam, kde bojujeme s neduhy jako je nespavost, nervozita, stres, deprese, pocity napětí, bolesti hlavy, nepříjemné stavy v období klimakteria a pod.

Jak sušení levandule na čaj : Kvítky levandule otrháme, zbytek květenství a stonky nebudeme potřebovat. Kvítky rozložíme na síťku k sušení drobných plodů. Ovoce umyjeme, osušíme a nakrájíme na malé kostičky, co nejvíce rovnoměrně. Naskládáme na síťkyk levanduli a sušíme asi 8 hodin na 55°C.

Jak vyrobit Vonny olej z levandule

Levanduli – květy i stonek, ve kterém je obsaženo hodně potřebných látek pro Vaše zdraví, posekejte nadrobno, nasypte do hrnce a zalijte olejem tak, aby byly zcela ponořené. Povařte. Jakmile olej prochází varem, opatrně stáhněte teplotu a olej nechte už jen pozvolna vařit. Zhruba 4 hodiny vařte.

Kdy ostříhat Odkvetlou levanduli : Při obou variantách nic nezkazíte a záleží čistě na vaší preferenci. Takto se levandule stříhá kolem července – srpna. Kde se stříhají pouze stonky květu až k rostlině, níže není třeba. A i když ustřihněte něco navíc, tak to nemusí vadit, rostlina se dokáže precizně zacelit a krásně zvládne přezimovat.

Kdy sklízet levanduli Levanduli sklízejte v průběhu srpna, kdy je nejvhodnější do čajů, limonád i na výrobu oleje. Pokud ji chcete na sušení, pak sklízet musíte o dost dříve, a sice v průběhu června. Levandule nebude tolik opadávat, ale ochudíte se o krásu a vůni jejich květů.

Levandule se stříhá radikálním řezem až na jaře, protože lépe zvládá regeneraci. Těm, kteří ostříhali levandulové keříky včas, přejeme bohaté, druhé kvetení, ne už sice tak husté, ale pár květů by se mělo objevit tak na začátku září.

Jak skladovat sušenou levanduli

Sušenou bylinku skladujeme v dóze na suchém místě. Levanduli po sušení můžeme nadrtit nebo jemně nasekat a pak ji buď pijeme jako čaj, nebo ji zkombinujeme s heřmánkem. Lze z ní vyrobit sirup, masti, nebo ji i konzumovat ve formě bonbónů. Poslouží i při výrobě domácích osvěžovačů vzduchu nebo koupelových tablet.Jak skladovat levanduli

  1. Ponecháme na tmavém místě s dostatečným prouděním vzduchu.
  2. Sušíme při teplotách kolem 35°C.
  3. Usušenou levanduli poznáme vizuálně i po hmatu.

Pokud chcete levandule vázat do kytiček a nechat je sušit, nenechejte je plně rozvít. V opačném případě, pokud máte rádi květ, vůni a včelky na zahradě, můžete počkat do odkvětu a stříhat až poté. Při obou variantách nic nezkazíte a záleží čistě na vaší preferenci. Takto se levandule stříhá kolem července – srpna.

Kdy sklízet levanduli Levanduli sklízejte v průběhu srpna, kdy je nejvhodnější do čajů, limonád i na výrobu oleje. Pokud ji chcete na sušení, pak sklízet musíte o dost dříve, a sice v průběhu června. Levandule nebude tolik opadávat, ale ochudíte se o krásu a vůni jejich květů.

Jak si udělat levandulový olej : Květy levandule rozdrťte například v hmoždíři a nasypte do zavařovací sklenice. Přilijte olej (vhodný je olivový nebo mandlový) tak, aby byly všechny květy ponořené, ale ne úplně po okraj (nechte alespoň 2–3 cm místa). Přikryjte plátýnkem a nechte na slunném místě (například na okenním parapetu) louhovat 2 dny.

Kolik levandule na olej : Při menších popáleninách naneste 2-3 kapky Levandule. Kápněte levanduli na říznutí pro zastavení krvácení a pročištění rány. Pro zlepšení stavu kůže smíchejte několik kapek levandule s rostlinným olejem a vetřete. Vetřete olej na suchou nebo popraskanou kůži nebo na popraskané či sluncem spálené rty.

Jak a kdy ostříhat levanduli

levanduli můžeme stříhat několikrát v roce, poprvé v březnu až dubnu, podruhé po odkvětu v červnu až srpnu a případně potřetí i na podzim od konce srpna do září. Ovšem podzimní řez se příliš nedoporučuje. Řez levandulí je velmi důležitý, jedině tak totiž můžeme dosáhnout několika let krásného kvetení rostlin.

Při jarním střihu levandulí je důležité sehnat si ostré nůžky. Těmito ostrými nůžkami stříháme levandule tak, že nezastřihujeme příliš do dřevnaté části. Začínáme ostrou hranou nůžek stříhat nové výrostky a nové lístky. Nemusíme se vůbec bát, že rostlině střihem nějak ublížíme, právě naopak, omladíme ji.Levandule se stříhá radikálním řezem až na jaře, protože lépe zvládá regeneraci. Těm, kteří ostříhali levandulové keříky včas, přejeme bohaté, druhé kvetení, ne už sice tak husté, ale pár květů by se mělo objevit tak na začátku září.

Co dělat s levanduli po zimě : Po odkvětu začněte rostlinu stříhat. Podzimní prořezávání je potřeba nejen k udržení dekorativního vzhledu keře, ale také ke snížení rizika jeho zamrznutí v zimě. Dlouhé výhony keřů jsou nejvíce náchylné k vymrznutí, zvláště pokud není dostatek úkrytu. Takové stonky jsou nejkřehčí a snadno se lámou při poryvech větru.