Antwort Jak udělat Cabajku? Weitere Antworten – Jak se dělá Cabajka
Vyrábí se z vepřového (dvě třetiny libového a třetina bůčku), pokud možno plemene mangalica, které se naloží do soli a cukru a nechá v chladu několik dní marinovat. Pak se pomele a dochutí mletou paprikou (půl sladké a půl pálivé), česnekem a kmínem. Do pravé čabajky se nepřidává žádný pepř.My dáváme čabajku do lednice a vydrží určitě těch 14 dní. Já měla domácí klobásy v lednici asi 3 měsíce a byly úplně v pohodě. Ideálně nechat vyvěsit v chladném sklepě, pak se dají skladovat i celou zimu, naříznutý bych se určitě nebála dva tři týdny, pokud je to kvalitní uzenina…Doporučená doba sušení je 25-40 dní. Teplota by se měla pohybovat kolem 14-19°C. Pokud budete klobásky sušit při nižší teplotě, proces bude pomalejší. Rozhodně se nebojte během sušení klobásky zkoušet a sami si tak určit čas, který vyhovuje právě vám.
Jak se dělá maďarská klobása : Klobásy zavěsíme na hle a udíme 48 hodin studeným kouřem (do 20OC ). Barva klobása je po uzení tmavě červenohnědá. Po vyuzení a vychladnutí klobásy ještě zasušíme studeným kouřem při teplotě 12 – 15OC po dobu 21 dnů, nejméně však 14 dnů.
Jaké koření do domácích klobás
Kmín, tradiční české koření, dodává jedinečnou a nezaměnitelnou chuť. Koriandr s mírnými citrusovými a zemitémi tóny přináší směsi svěží nuance, a nové koření pak kompletuje směs svou bohatou a hřejivou chutí. Tato kombinace koření je pečlivě vyvážena, aby vašim domácím klobásám poskytla plnou a tradiční chuť.
Jak se udí klobásy : Teplota uzení klobás
Syrovou klobásu zavěsíme do udící komory a sušíme při teplotě 30°C po dobu 60-90 minut. Zvyšujeme teplotu na 75°C, udíme 3 až 5 hodin, dokud nedosáhneme teploty uvnitř klobásy 68-70°C nebo dokud nezíská hnědou barvu. Nakonec zvyšujeme teplotu na 80-90°C, přibližně na 30 minut.
Skladujte při teplotě od +2 do +7 °C !
Klobásy, pršuty, salámy české – skladovat v chladné místnosti či v lednici. Po rozbalení doporučujeme lednici. Jedná se fermentované produkty, takže vydrží dlouho.
Jak uchovat Cabajku
Skladujte při teplotě od +2 do +7 °C ! Vyšší teploty skladování zkracují dobu trvanlivosti !Klobásky byste měli spotřebovat zhruba do pěti dní od výroby. Dobře zabalené ve fólii a sáčku jdou i zmrazit a vydrží tak až tři měsíce.Spotřeba střeva na výrobu: Orientačně 2 m střívek na 1 Kg díla. Spotřeba díla na celý svazek: Orientačně 45,7 Kg díla.
Se solí se neexperimentuje 20 gramů na kilogram masa je nepsaným zákonem. Množství česneku (asi jedno procento) závisí na složení masové směsi – v případě tučnějšího základu jeho obsah mírně zvyšujeme. Sladkou mletou paprikou nešetříme, my doporučujeme cca do 1% a zhruba 0,5% štiplavé.
Kolik papriky na klobásy : Vepřové smícháme s paprikou (1/2 g na 1 kg masa) ve vodě, pak přidáme hovězí. Po řádném promíchání klobásky plníme do střívek a pak udíme, nejlépe na buku, dubu, švestce, při 60 °C asi 5 – 6 hodin.
Kolik koření na kilo klobás : TIP: Vesměs ve všech případech klobás dáváme vždy 20 g soli na 1 kg díla (dílo = smíchaná směs masa, případně vody a koření připravená na plnění klobás či jiných uzenářských výrobků).
Kolik hodin se udí klobásy
Vepřový bok, krkovice či plec udíme při teplotě 65-75 °C přibližně 7 hodin. Kuřecí či kachní prsa udíme při 75 °C přibližně 4 hodiny. Celé kuře či kuřecí čtvrtky vzhledem k přítomnosti kostí asi 6 hodin. Domácí klobásy udíme přibližně 5-7 hodin při teplotě 65-75 stupňů.
Zaudit, fermentovat, nechat zrát a vyschnout
Ta probíhá tak, že se klobásky pověsí do prostoru, kde je teplota kolem 25 °C a nechají se tam asi dva dny. Za tu dobu se fermentace rozjede naplno. Potom následuje přesun klobásek do chladného prostředí, kde při vysoké vlhkosti vzduchu klobásy dozrávají.Po otevření spotřebujte do 14 dní.
Jak dlouho vydrží salám v lednici : Uzeniny. Šunku a jiné čerstvé uzeniny uchovávejte pečlivě zabalené v lednici, při teplotě do 5°C. Pokud není na obalu uvedeno jinak, spotřebujte je do jednoho až dvou dnů po otevření nebo nákupu. Když začnou být na povrchu lepkavé nebo nazelenalé, už je nejezte.