Antwort Jak udit zvěřinu? Weitere Antworten – Jak dlouho udit zvěřinu

Jak udit zvěřinu?
Po vložení domácích zvěřinových výrobků do ní je třeba je udit při teplotě 50-60 °C po dobu asi 4 hodin. Po vyjmutí z udírny a vychladnutí lze zvěřinovou klobásu ještě týž den konzumovat.Uzení probíhá při nízkých teplotách do 30 °C po dobu několika dní, ale s přestávkami i týdnů. Ideální jsou tedy venkovní teploty alespoň pod 18 °C. Cílem je ztráta hmotnosti masa přibližně 30 % a více, jde tedy o druh sušení masa. K tomuto uzení dobře poslouží generátor studeného kouře.Dobrý den Marku, nepíšete sice, jaký typ udírny máte, ale pravděpodobně kyselé klobásy způsobilo to, že Vám udírna během procesu uzení klobás začala dehtovat. Tvoření dehtu je těsně spjato s typem dřeva, které pro uzení v domácí udírně použijete.

Čím nejlépe udit : Pro to správné aroma a skutečný chuťový požitek nejlépe poslouží tvrdé dřevo z dubu, buku či javoru. Zároveň je skvělá švestka, trnka a hrušeň. Hodí se dokonce i jabloň. Z dalších listnatých stromů je možné použít břízu, akát, olši, topol a dokonce i ořech.

Jak dlouho nechat odležet zvěřinu

Při teplotě mezi +5 °C až +7 °C postačí u srnčí zvěře 36 až 48 hodin, u ostatní spárkaté zvěře je to u mladších kusů 48 až 72 hodin a starších kusů 72 až 96 hodin. Při teplotách v rozmezí od 0 °C do +5 °C je potřebná doba pro zrání zvěřiny poněkud delší.

Na jakou teplotu udit maso : Maso je vhodné před uzením ohřát ve vodě při teplotě cca 60 °C. Tento způsob uzení je v domácích podmínkách nejčastější, výsledný produkt má výraznou chuť a vůni. Uzení horkým kouřem – probíhá při teplotě 60-95 °C po dobu osmi až dvanácti hodin. Předvařená šunka nebo klobásy se horkým kouřem udí dvě až tři hodiny.

Na dno pomalého hrnce vložte mřížku nebo pařák, na to rozložte maso, přiklopte a zapněte LOW na 7–8 hodin podle velikosti kusů masa. Zkusila jsem kuřecí stehna a ta byla hotová již za 6 hodin. Během vaření ještě 2× potřete naředěným kouřem s vodou. Pokud byste měli pod masem příliš výpeku, slijte během vaření.

Jakmile vyndáte maso z udírny nechte ho vychladnout a následně ho dejte na talíř do ledničky. Zapomeňte na plastové sáčky! V těch by se maso tak akorát zapařilo a zkazilo. Uzené Vám vydrží lednici minimálně 2 týdny.

Na jakou teplotu udit bůček

Jako ideální se udává velikost kusů o váze 1kg – 1,5 kg. Toto maso by se mělo udit teplým kouřem při teplotě mezi 60-80 °C, a to přibližně 6-10 hodin. V případě dodržení tohoto jednoduchého postupu byste měli mít dostatečnou záruku, že se na uzeném bůčku opravdu pochutnáte.Kuřecí či kachní prsa udíme při 75 °C přibližně 4 hodiny. Celé kuře či kuřecí čtvrtky vzhledem k přítomnosti kostí asi 6 hodin. Domácí klobásy udíme přibližně 5-7 hodin při teplotě 65-75 stupňů.Při skladovací teplotě kolem 3 °C až 4 °C se tato doba zkracuje na maximálně 2 týdny. Pokud zvěřina není určena k rychlé spotřebě, je nutné ji zmrazit na teplotu minimálně -18 °C. Přitom však je důležité dbát na to, aby mrazicí proces proběhl velmi rychle a mražená zvěřina promrzla během krátké doby až do hloubky.

Maso z prasete divokého je velice lahodné, šťavnaté, výrazné chuti a vůně. Příprava je velice jednoduchá a lze použít klasické zvěřinové recepty, popřípadě i recepty používané na maso vepřové.

Na jakou teplotu udit špek : Vyhřejte si udírnu na 80 °C a dejte do ní kusy špeku.

Jak udit s pilinami : Na začátku topení je dobré udit dřívím bez pilin. Jakmile suroviny dostatečně oschnou, teplotu snížíme na 20°C zasypáním ohně pilinami (ideálně tvrdými). Kouř nesmí být horký, protože by povrchová vrstva masa zkožnatěla. Příliš pomalé uzení může vést ke zplesnivění výrobku.

Jak udit sýr v udírně

Udíme je při teplotě do 30 °C.

Po dvou hodinách je většina sýrů už i hezky zbarvená do zlatova. Pro intenzivnější chuť necháme sýr v udírně po dobu 3–4 hodin Nejlepších výsledků dosáhneme, když necháme sýry úplně vychladnout, zabalíme je do potravinové fólie a necháme v lednici odpočinout alespoň přes noc.

Na začátek je třeba říct, že vysušení masa je nevratný proces. Při tepelné úpravě se kvůli změnám ve svalových vláknech maso „smrskne“ a vytlačí vodu ven. Čím vyšší teploty v mase dosáhnete, tím bude sušší a tužší (a nepomůže vám ani pověra se zatáhnutím na povrchu!).prohřívat při teplotě vody 40-50°C po dobu půl hodiny až hodiny. Hlavním důvodem je fakt, že maso prohřáté v teplé vodě potřebuje kratší udící dobu, přijímá velice snadno veškeré aromatické látky z kouře a především vybarvení a chuť jsou o poznání jemnější.

Jak správně udit sýr : Udíme je při teplotě do 30 °C.

Po dvou hodinách je většina sýrů už i hezky zbarvená do zlatova. Pro intenzivnější chuť necháme sýr v udírně po dobu 3–4 hodin Nejlepších výsledků dosáhneme, když necháme sýry úplně vychladnout, zabalíme je do potravinové fólie a necháme v lednici odpočinout alespoň přes noc.