Antwort Jak uchovávat štěpku? Weitere Antworten – Jak skladovat štěpky

Jak uchovávat štěpku?
Volně sypanou štěpku je vždy nutné skladovat chráněnou proti dešti (např. pod přístřeškem, ve stodole…). Není možné ji skladovat venku na hromadě zakryté plachtou, protože plachta poté brání přístupu vzduchu.Mulčování štěpkou (drtí) ochrání půdu proti vysoušení, a naopak proti přemokření a z části brání růstu plevelu. Mulč ze štěpky lze použít i do kompostu či podestýlku ke králíkům, morčatům, slepicím apod. Štěpkovače naopak rozřežou větve na trochu větší kousky, s nimiž můžete například zatopit v krbových kamnech.Velkou štěpkou můžete topit v běžném kotli na tuhá paliva nebo ve zplynovacím kotli na dřevo, což jde s jemnou štěpkou obtížně. Ideální je štěpkovat větve bez listí a jehličí. Štěpkovač samozřejmě vezme větve i s listím nebo jehličím, ale to ve výsledné štěpce zabírá velký objem a na topení je štěpka vhodnější bez něj.

Na co je štěpka : Štěpky, nejčastěji dřevní štěpka, vzniká jako odpad při zpracování dřeva či cíleným drcením dřevních částí. Řadí se k tuhé biomase, sloužící k výrobě tepla nebo kompostu. Dřevní štěpka je štěpené kusové dřevo pro lepší skladování, menší obsah vody a po spálení méně popelu.

Jak skladovat špekáčky

* Jak by se měl špekáček správně skladovat Většinou je správný postup skladování napsaný na etiketě. Pokud špekáčky kupujete nebalené, je nejlepší je přechovávat v lednici po dobu maximálně několika dní. Když se rozhodnete špekáčky zamrazit, platí následující pravidlo: po rozmrazení už znova nezamrazovat.

Kde skladovat pusinky : Nadýchané a křehké cukroví, jako jsou třeba kokosky nebo sněhové pusinky – je nutné skladovat v suchu, vlhkost jim rozhodně nesvědčí. Uschovejte je v papírovém sáčku, nedávejte je do plastové krabičky ani do ledničky.

Hrubost štěpky

Hrubost 1-3 mm je určená pro elektrické udírny a jedno balení vydrží na cCa 6 hodin uzení. Topíte-li v ohništi dřevem nebo pokud používáte externí vyvíječ kouře (Smokemeister), doporučuju použít frakci 6-12 mm.

Kromě mulčovací kůry lze použít také dřevní drť a nebo štěpku, případně drť či štěpku ze dřeva i kůry, ale i barevnou mulčovací štěpku v barvách červené, žluté a světle nebo tmavě hnědé.

Jak topit s pilinami

Válec s pilinami vložíme nastojato do kamen a otevřeme všechny přístupy vzduchu, aby se piliny ve válci od žhavých uhlíků vzňaly, poté přístup vzduchu regulujeme podle potřeby. Piliny ve válci prohořívají středním otvorem po vytažené trubce – princip hoření je vlastně stejný jako u klasických piliňáků.Je třeba nechat dopravit palivo, uhlí (nebo pelety) do hořáku tak, aby se vytvořila malá čepička. Na ní se položí například dřevěné třísky, ale lze použít i různé pevné podpalovače. Zvolí se režim roztopení a podpalovač se zapálí. Elektronická řídicí jednotka pak již sama řídí dodávku spalovacího vzduchu.Hodí se na venkovní ohniště, do krbu, ale i k uzení, pokud jde o vhodné dřevo ovocné. Menší (tenčí) větvičky je však pro pozdější spalování nejprve třeba štěpkovat, případně nadrtit. Můžeme jimi ale také prokládat kompost, respektive bychom i měli.

Uzeniny. Šunku a jiné čerstvé uzeniny uchovávejte pečlivě zabalené v lednici, při teplotě do 5°C.

Jak skladovat domácí šunku : Pokud šunku vybalíte z krabice a plastového obalu, měla by být uskladněna na čistém a suchém místě v otevřeném prostoru při pokojové teplotě či na chladnějším místě (14° C až 23 °C), ne v lednici. Nejlépe můžete šunku pověsit nebo umístit na přiložený dřevěný stojánek a zakrýt čistým bílým servítkem či utěrkou.

Jak dlouho vydrží pusinky : Pečte v troubě vyhřáté na 90 stupňů (horkovzuch) asi 1,5-2 hodiny (v závislosti na velikosti kousků). Pusinky skladujte v uzavřené dóze při pokojové teplotě, kde vydrží i několik týdnů.

Jak uchovat sněhové pusinky

Asi nepřekvapí, že i správné skladování se liší. Kokosky a sněhové pusinky uchovejte v papírových sáčcích či papírových krabičkách. Ty nevystýlejte alobalem ani jiným nepropustným materiálem, ale opět maximálně papírem. Tyto zákusky potřebují dýchat, aby nenavlhly.

Mulčovací kůra je přírodní organický materiál, který podléhá rozkladu. Proto je nutné ji alespoň jednou za rok doplnit a kompletně vyměnit nejpozději jednou za 4 roky v závislosti na druhu kůry.Kůrový mulč je vhodný zejména pro mulčování stinných záhonů a dřevin, a to ve vrstvě silné 5 až 8 cm. Pokud používáte speciální mulčovací kůru na trvalky a růže, která je jemnější nežli klasická mulčovací kůra, také postačí vrstva silná cca 6 až 8 cm.

Jak si vyrobit mulčovací kůru : Mulčovací kůra se vyrábí drcením sloupané kůry stromů při zpracování dřeva. Nejčastěji pochází z borovic, smrků, modřínů a nabízena je buď jako jednodruhová, nebo ve směsi. Vybírat můžeme z několika hrubostí, jemnou využijeme pro drobnější rostliny, hrubou pro obsyp dřevin.