Antwort Jak uchovat Lyofilizovane ovoce? Weitere Antworten – Jak dlouho vydrzi Lyofilizovane ovoce
Vyberte si z široké nabídky lyofilizovaného ovoce, které je čistě přírodní, bez konzervantů a přidaného cukru. I když se jedná o ovoce bez konzervantů, díky speciální metodě sušení vydrží i 2 roky.Mrazem sušené (lyofilizované) ovoce
Lyofilizované ovoce se tedy suší pomocí odpařování vody z ledu, tudíž prudkým ochlazením, přičemž se vynechává tekutý stav. Tato metoda je tak účinná, že z ovoce odstraní až 98 %, či dokonce 99 % vody.Pro zachování jejich trvanlivosti je nutné sušené meruňky skladovat správně. Měly by být uloženy v suchém prostředí při pokojové teplotě a v těsně uzavřených plastových nebo skleněných nádobách. V látkových nebo papírových sáčcích by se neměly skladovat, protože hrozí zkažení.
Jak skladovat sušené fíky : Jak skladovat sušené fíky
Skladování fíků je opravdu nenáročné. Stačí je uzavřít do nádoby bez přístupu vzduchu, aby nedošlo k jejich vyschnutí a následnému ztvrdnutí a uložit na tmavé a chladné místě. Takto mohou vydržet až několik měsíců.
Jak uchovat ovoce v lednici
Pozor – většina tropického ovoce a plodová zelenina se skladují při teplotách nad 10 stupňů a do klasické chladničky tedy nepatří. Pokud nemáte chladnou spíž, uložte je v chladničce na horní polici, kde je teplota vyšší než naspodu. V horní polici, kde je nižší vlhkost, skladujeme i sýry a vejce.
Jak jíst lyofilizované ovoce : Lyofilizované ovoce v jídelníčku
Ovoce můžete přidávat do jogurtů, kaší do dezertů, domácích müsli či granol, domácích limonád a koktejlů. Pokud lyofilizované ovoce namočíte do vody, můžete jej využívat jako čerstvé ovoce. Lyofilizované ovoce může být také fajn mlsání pro děti.
Ovoce sušte na speciálních sítech, protože na plechu k němu z jedné strany teplý vzduch nemůže, a sušení tak trvá déle. Sušit začněte zhruba na 30 °C. Až se ovoce trochu scvrkne, zvyšte teplotu na 70 °C. Při sušení nechte pootevřená dvířka trouby (strčte do nich třeba vařečku), aby mohla pára z ovoce unikat.
Teplota: Nastavte teplotu na přibližně 60-70°C. Vyšší teplota pomáhá zabránit výskytu a množení bakterií. Doba sušení: Doba sušení závisí na typu masa a tloušťce proužků. Obvykle trvá 4-10 hodin.
Jak doma skladovat ovoce
zabalíme do vlhké utěrky, aby nezvadly, anebo konce ponoříme do sklenice s vodou (takto je můžeme skladovat i mimo lednici). Ovoce a zelenina milují sucho. Umístíme je proto do lednice do nádoby nebo zásuvky vyložené kuchyňskými papírovými utěrkami, které absorbují přebytečnou vlhkost.Pozor na látkové a papírové pytlíky
Rozhodně je neskladujte v látkových či papírových pytlících, protože tyto materiály neuchrání bylinky před vlhkostí a unikají jimi aromatické látky. Bylinky uchovávejte na suchém a temném místě maximálně pokojové teploty, nejlépe v tmavých a dobře uzavíratelných nádobách.Sušené fíky můžeme jíst samostatně jen tak na chuť nebo přidat do nepečených dezertů, kompotů, sladkých polévek nebo pudinků. Hojně jsou využívány také v kuchyni Středního východu. TIP: Zkuste si připravit rychlý dezert a naplňte fíky ořechovým máslem nebo marcipánem.
Liči je možné jíst samotné nebo jako zpestření ovocných salátů, koktejlů nebo asijských jídel. Jí se jen dužina, a proto se slupka musí opatrně otevřít a odstranit jádro. Liči je možné skladovat při pokojové teplotě přibližně týden. Pak ovoce ztrácí svou vlhkost a vysychá.
Jak uchovat Nakrajene ovoce : Většina ovoce vydrží po nakrájení asi 5 dní (a některá zelenina o několik dní déle), pokud dodržíte několik pravidel: skladujte je ve vzduchotěsné nádobě a nakrájené produkty vždy uchovávejte v chladu. Ovoce jako jablka, hrušky a avokádo nekrájejte předem, rychle hnědnou.
Jak chutná lyofilizované ovoce : Chutná a voní jako čerstvé, ale je lehčí, křupavější a při kontaktu s vodou, mlékem či jogurtem vypadá téměř jako právě utržené. Řeč je o lyofilizovaném ovoci, které stále častěji nahrazuje klasické sušené ovoce, jak jej známe.
Proč nejíst nahnilé ovoce
Lidé ale dělají často chybu – nechávají na stromech jablka, která jsou nahnilá. A to je opravdu špatně, protože nahnilost způsobuje houba, která se z těchto jablek pak dostává za kůru a příští rok infikuje další plody. A pozor, nenechávat nahnilá jablka ani ležet pod stromy. Musí se zlikvidovat.
Troubu si zapněte na horkovzdušný ohřev na 40 °C. Až je předehřátá, umístěte do ní plody (houby, ovoce, zelenina) naskládané na pečícím papíru, ideálně na rošty, nebo na plech. Troubu úplně nezavírejte, aby mohla odcházet vlhkost – dejte do dvířek třeba složenou utěrku.Sušené ovoce obvykle obsahuje velké množství vlákniny a je skvělým zdrojem antioxidantů, hlavně polyfenolů. Polyfenolové antioxidanty pomáhají zlepšit průtok krve, přispívají k lepšímu trávení, snižují poškození způsobené volnými radikály a riziko mnoha chorob.
Na jakou teplotu sušit ovoce : K sušení si vždy vybírejte jen zralé plody bez plísně nebo jiného poškození a nastavte správnou teplotu sušičky potravin:
- 35–40 °C je ideální teplota pro sušení bylin a koření.
- 50–55 °C je doporučená teplota pro sušení hub, ovoce i zeleninu.
- 68 °C je perfektní teplota pro sušení masa.