Antwort Jak sázet Sloupové jabloně? Weitere Antworten – Jak zasadit sloupovou jablon

Jak sázet Sloupové jabloně?
Sloupovité ovocné stromky můžeme sázet vedle sebe (0,5 až 1 m od sebe, mezi jednotlivými řadami pak 2 až 3 metry). Tyto stromky však nikdy nesázejte do záhonu s ostatní zeleninou, ta by totiž stromku brala tolik potřebnou vláhu. Jarní výsadba začíná hned po rozmrznutí půdy a trvá většinou do konce dubna.Sloupovité jabloně nevyžadují žádný řez (případně zakrátíme nadbytečné větvičky). Letní řez: provádí se zakracování nebo zaštipování letorostů, které mají podpořit lepší tvorbu pupenů. Lze také odstraňit nadbytečné letorosty, nicméně tento řez se provádí nejčastěji v zimě.Řez sloupovitých ovocných stromků

Řez stromků provádíme od června do srpna, nikdy v zimě. Při výsadbě není vhodné zakrátit vrcholový pupen – pak by mohlo docházet k nechtěnému větvení. Řez stromků provádíme od června do srpna, nikdy v zimě.

Kdy se sázejí jabloně : Nejvhodnější termín pro výsadbu stromků je podzimní období. Při jarní výsadbě se ochuzujeme o zimní vláhu. V následujících letech během vegetace hnojíme dusíkatými hnojivy a to ve 3 dávkách – při rašení, po odkvětu, po červnovém propadu.

Kdy se stříkají jabloně

Strupovitost se šíří nejvíce během deštivých dnů, při teplotách 16–24 °C. Z hlediska ochrany proti této chorobě je potřeba chemicky zasáhnout teď, v období fáze růžového poupěte (tzn. v době před samotným květem) a postřik provádět až do doby dva týdny po odkvětu (druhá polovina dubna až konec května).

Jak daleko od sebe jabloně : Doporučuje se sázet řady minimálně 1 m od plotu, další řady alespoň ve vzdálenosti alespoň 2-2,5 m od předchozí řady. Optimální vzdálenost ovocných stromků v řadě je 1,2-1,5 m, záleží na podnoži i odrůdě – např.

Jedná se o skupinu odrůd ovocných rostlin, které si během růstu zachovávají sloupovitý průřez. Začínají plodit ve druhém nebo třetím roce po výsadbě. Jabloně nevytvářejí dlouhé výhony, pouze vodící a krátké výhony.

Ovocné stromky se vysazují v chladném období, v době vegetačního klidu, na podzim přibližně od poloviny října, než je půda promrzlá do hloubky. Stromky je vhodné vysazovat i pozdě na podzim. Při chladném počasí stromky nevysychají a mají lepší podmínky pro zakořenění.

Kdy stříhat vlky na jabloních

Pokud silnější větve neodřízneme naostro, ale ponecháme pahýly, vytvoří se ze spících pupenů (zejména na silnějších větvích) jalové letorosty, známé pod slovem vlky. Ty pak strom zbytečně zahušťují a vytvářejí nesoulad v koruně stromu. Nejlépe se jich zbavíme ostrým vylomením, a to koncem června a v červenci.Doporučuje se sázet řady minimálně 1 m od plotu, další řady alespoň ve vzdálenosti alespoň 2-2,5 m od předchozí řady. Optimální vzdálenost ovocných stromků v řadě je 1,2-1,5 m, záleží na podnoži i odrůdě – např.U sloupovitých stromů je nutná opora, kůl nebo trubka by měly být vysoké asi 2 m a v zemi alespoň 0,3 m. Nezapomeňte vysazený stromek pomalu a vydatně zalévat. Na podzim by se měl stromek zalít pouze jednou během výsadby a pak už ne. Umělými hnojivy (NPK, Cererit) hnojte až začátkem června.

Lze doporučit např. postřik Mospilan 20 SP nebo Sulka (při vyšších teplotách 20-25°C může pálit). Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.

Jak stříhat jabloně : Po výsadbě jabloně i hrušně stříháme vždy na jaře před rašením. Korunka stromu má mít terminální výhon se čtyřmi hlavními kosterními větvemi. Všechny přebytečné a nevhodně rostoucí výhony hladce odřízneme na větevní kroužek. Základní boční výhony zkrátíme na 4–6 pupenů, volíme výhony směřující ven z koruny.

Jak Vápnit jabloně : Vápníme li přímo před sázením do jam, smícháme vápenaté hnojivo se zeminou, kterou se budou jámy zahrnovat. Na slabě kyselých kyselejších půdách se počítá na jednu jabloň nebo hrušeň asi 2-3 kg mletého vápence, na jednu slivoň nebo jinou peckovinu 1-2 kg, na rybíz 0,5-1 kg a na angrešt 0,1-0,2 kg.

Jakou jabloň do vyssich poloh

Jabloně se většinou musí naroubovat

Mezi odrůdy, které se hodí do vyšších poloh patří Průsvitní letní, James Grieve, Šampion nebo Panenské české.

Pro ovocné stromy vyhloubíme jámy o průměru asi 60 cm a hloubce minimálně 40 cm. Stromy se sázejí tak hluboko, aby místo očkování bylo těsně nad povrchem země. Kořeny zahrneme zeminou, pevně ji přišlápneme a rostlinu silně zalijeme.Při výsadbě je důležité zasadit stromek do správné hloubky. Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny. Při výsadbě musíme počítat s tím, že po výsadbě půda ještě ulehne, zároveň klesne i stromek, proto musíme sázet o něco výše.

Jak daleko od sebe sázet ovocné keře : Optimální vzdálenost ovocných stromků v řadě je 1,2-1,5 m, záleží na podnoži i odrůdě – např. středně vzrůstné odrůdě 'Šampion' stačí vzdálenost 1,2 m, naopak bujně rostoucí odrůdu 'Rubín' vysázíme v řadě 1,5 m od sebe. Z praktického a estetického hlediska je však vhodné sázet stromky v řadě v jednom rozestupu např.