Antwort Jak sázet letničky? Weitere Antworten – Kdy a jak sázet letničky

Jak sázet letničky?
Rostliny vysazujeme ven na záhony přibližně po 15. květnu, kdy již nehrozí přízemní mrazíky. Pokud sázíte do záhonu, půda by měla být přibližně do hloubky 30 centimetrů kyprá, neboť do takovéto hloubky dosahují kořeny většiny druhů letniček.V březnu se mohou předpěstovat semena rostlin, jako jsou aksamitník, astra, ostálka, šalvěj či nestařec. Semena vysévejte do vydezinfikovaných nebo nových nádob, do pařenišť do hloubky, která je typická pro konkrétní druh, ale dá se určit i podle velikosti semen. Ty drobné se vysévají mělce, větší do hloubky 7 -10 cm.Všechny letničky potřebují pravidelnou zálivku a přihnojování.

  1. Vyštipujte odkvetlé květy, rostliny vytvoří rychleji nová poupata.
  2. Hnojte buď plnými hnojivy, která se zapraví do substrátu a pomalu uvolňují živiny nebo rostliny přihnojujte 1x týdně speciálním tekutým hnojivem pro balkonové rostliny.
  3. Pravidelně zalévejte.

Jak založit Letničkový záhon plevel : Založení letničkového záhonu je velice snadné. Směsi můžeme vysévat od dubna do poloviny května a již za 6-8 týdnů začínají kvést. Před výsevem pozemek odplevelíme a vyhnojíme minerálním hnojivem (cca 20 g/m²). Na takto připravenou plochu již můžeme vysévat.

Kdy sázet letničky do truhlíku

Čas na výsadbu je ideální zrealizovat koncem března až v dubnu. Do té doby máte dostatek času věnovat se samotnému výběru a kombinacím. Samotnému výběru však podléhá i příprava nádob a výběr vhodného substrátu. Nádoby musí být dostatečně velké a hluboké.

Jak hnojit letničky : 2 až 3 týdny před výsadbou letniček zapravíme do půdy proleželý kompost, případně vícesložkové hnojivo. Pokud je výsadba včasná, můžeme zarýpat koňský hnůj, v tomto případě je ale nejlepší zeminu vyhrnout, uložit vrstvu koňského hnoje, na něj vrstvu slámy, poté vrátit zeminu na své místo a přidat kompost.

Kdy začít se zasévat Obecně platí, že semena je třeba začít vysévat čtyři až šest týdnů před posledními očekávanými mrazíky, což často může být skutečně těžké tuto dobu odhadnout.

2 až 3 týdny před výsadbou letniček zapravíme do půdy proleželý kompost, případně vícesložkové hnojivo. Pokud je výsadba včasná, můžeme zarýpat koňský hnůj, v tomto případě je ale nejlepší zeminu vyhrnout, uložit vrstvu koňského hnoje, na něj vrstvu slámy, poté vrátit zeminu na své místo a přidat kompost.

Kdy založit vyvýšený záhon

Body, které byste měli při stavbě vyvýšeného truhlíku mít na paměti: Vyvýšený záhon je nejlepší postavit na podzim nebo na jaře, protože tehdy se hromadí nejvíce zahradního odpadu. Zvyšování vyvýšeného záhonu na podzim má také tu výhodu, že se může přes zimu usadit.Ideální počasí a vhodné roční období Nenechte se omezovat! Je pravda, že úplně nejlepší čas na zakládání nových záhonů je na jaře, kdy půda už rozmrzla, ale zároveň ještě nevyrostla vysoká tráva nebo plevel. Vlhká půda se dobře kypří a malé rostlinky, které se stihly objevit, zvládnete jednoduše vytáhnout.KAM SÁZET

  1. Do větších nádob, dejte na dno vrstvu keramzitu, doplňte substrátem a sázejte.
  2. Kvalitní substrát zajistí výživu rostlinám na prvních 6 týdnů, následně přihnojujte.
  3. Většna dobře prospívá na plném slunci některé druhy vyžadují přistínění (hlíznaté begónie, fuchsie, kejklířka).


Pro výsadbu do truhlíků na přímé slunce je vhodné krásnoočko, šalvěj hajní, zakrslé třapatky, nízké koopretiny, astry, zvonky, denivky, hvozdíky a mnoho dalších.

Jak často zalévat letničky : Čím menší je květináč, tím častěji potřebuje rostlina zalévat. V letních měsících to může být dokonce až dvakrát denně. Denní zalévání – venkovní květináče potřebují zpravidla v letních měsících doplnit vodu denně

Jak přezimovat letničky : Nejlépe se jim během zimního období bude dařit ve světlé a chladné místnosti s přístupem vzduchu, kde se teplota pohybuje mezi 5 až 12 °C. Využít můžete světlý sklep, zimní zahradu, skleník, chladnou chodbu i garáž. Co se týká péče, není potřeba si dělat velké starosti.

V čem klíčit semínka

Miska, sítko a talířek

Pokud máte doma mističku, sítko a talířek, můžete začít klíčit semínka ještě dnes. Pokud máte více strávníků, vezměte velké síto, pokud je to jen pro vás, stačí malé, čajové. Semínka jednoduše třikrát denně propláchnu a nechám okapat v mističce. Talířek zajistí teplo a vlhko.

  1. Semena namočte do vody přímo ve sklenici na přibližně 8 hodin, aby nabobtnala a probudila se k životu. Poté vodu slijte a postavte na odkapávací "stanici" dnem vzhůru.
  2. Proplachujte semínka 2x denně.
  3. Většina semen začne klíčit již druhý den a během 5-7 dnů je můžete sklízet.

Účinná výživa letniček

Chlévskou mrvu, která je u nás stále nejčastějším organickým hnojivem, zarýpáváme na podzim. Ve vegetačním období přihnojujeme letničky asi tak jednou za 10 až 14 dní nejlépe tekutými vícesložkovými hnojivy s vyšším obsahem fosforu a draslíku.

Co dát na dno vyvýšeného záhonu : Ideálně kompost nebo ornici s přídavkem odleželého hnoje. Samozřejmě bychom měli ale mít na zřeteli, co chceme pěstovat. Zmíněný hnůj se hodí jen pro zeleninu první trati jako jsou kedlubny, květák, brokolice, kapusta, tykve, okurky, rajčata, rané brambory nebo třeba paprika.