Antwort Jak sušit vlněné svetry? Weitere Antworten – Jak zvětšit vlněný svetr

Jak sušit vlněné svetry?
U sražených vlněných svetrů lze svetr zachránit. Přeperte sražený svetr, namočte do studené vody spolu s delikátním prostředkem na vlnu. Následně se můžete pokusit Váš kousek znovu natáhnout. U bavlněných, nebo lněných oděvů, lze vytahaná vlákna lisovat horkou žehličkou k navrácení vláken do původního tvaru.PRANÍ A ČIŠTĚNÍ

Vlna nemá ráda vodu a už vůbec ne teplou vodu. Vlněné produkty většinou stačí nechat vyvětrat nebo je můžete prát (ideálně) ručně do 30 stupňů. Případně můžete zvolit suché čištění, které najdete dnes snad již v každé čistírně.Jak prát vlněný svetr

Vlněné svetry perte ideálně v ruce, v teplé vodě maximálně dosahující 30 °C. Do kýblu, lavoru nebo pračky napusťte vodu, přidejte trošku šetrného pracího prášku bez bělidel a v ruce jemně properte. Snažte se svetr příliš nemačkat, abyste jej neponičili.

Na jaký program prát svetry : Teplota: Svetry lze prát při teplotách vyšších než 40°C – každopádně nedoporučujeme více než 60°C – a před volbou teploty si vždy pozorně přečtete pokyny na visačce oděvu. Cyklus: Pokud vám vaše pračka umožňuje speciální cyklus pro bavlnu použijte jej – hodí se pro všechny oděvy z bavlny.

Kolik metrů vlny je potřeba na svetr

POZOR! ČÍM SILNĚJŠÍ je příze, TÍM VÍCE jí spotřebujete. Na svetr by vám mělo obecně stačit 500 – 600 g (podle vaší velikosti), ale na tlustý zimní svetr ze silné vlny spotřebujete 800 – 1000 g. Bavlněná (Tina, Batole, Camilla, Cotootn Mix, Gina, L´occasione) – je velmi příjemná na omak.

Jak poznat Vlneny svetr : Vlnu není možné označovat jen názvem plemene (např. oblíbené merino), ale může to být na etiketě uvedené jako dodatek. Merinový svetr tedy musí mít na etiketě slovo „vlna“ a příslušný procentní podíl: správné je tedy třeba „vlna merino 100 %“, ne pouze „merino 100 %“.

SUŠENÍ – PŘIROZENĚ A VE STÍNU

Merino oblečení sušte na dobře větraném a stinném místě, nikoliv v sušičce. Prodloužíte tak životnost oblečení a také snížíte dopad na životní prostředí. Při sušení nepokládejte výrobek přímo na topení. Merino vlna se nemačká a proto považujeme za zbytečné ji žehlit.

Moderní pračky nabízí i speciální programy na vlnu, případně simulaci ručního praní. Důležité je, zvolit nízkou teplotu (30 stupňů) a otáčky (400-500 za minutu). K praní vlny vždy používejte speciální přípravek na vlnu. Nehodí se na ně klasické bio prací gely, jelikož enzymy požírají kromě nečistot i vlákna.

Jak se starat o vlnu

Jak prát vlnu

Doporučují se speciální prací prostředky s lanolinem. Ty vlákno čistí, hloubkově ošetří a prodlouží jejich životnost. Vlna vodu ráda nemá a už vůbec ne vodu příliš teplou. Vyzkoušet můžete suché čistění v čistírně, někdy stačí dokonce výrobek jen nechat pořádně vyvětrat.TIP stylistky: Pokud máte pocit, že vlněné svetry nemůžete nosit, protože vás koušou, zkuste malý fígl. Vlna vždy reaguje na teplotu, proto když si svetr oblečete, vydržte alespoň 10 minut. Jeho vlákna se zahřejí na teplotu vašeho těla a kousání by mělo přestat.Tu je potřeba dodržet mezi 30°-40°C, otáčky při odstřeďování na 400-800 ot/min. Merino v gramáži 155g/m2 doporučujeme prát v síťce na prádlo. Oblečení Crawler ze 100% merino vlny můžete prát ve vámi oblíbeném pracím prostředku, pokud je vhodný na praní jemného prádla .

Jemné materiály vyžadují, aby pračky a sušičky byly vybavené speciálními programy na vlnu či jemné prádlo. Rychlost otáčení bubnu se přizpůsobí tak, aby oděv ležel neustále naplocho, díky tomu se sníží riziko jeho sražení či zplstnatění. Oblečení si zachová svůj tvar i strukturu.

Kolik metrů vlny na ponozky : Kolik příze potřebuji na šátek, svetr aneb anglické dělení přízí

název vhodná na metráž na 100g přadeno
lace jemné šály, krajky 600-800m
fingering ponožky, lehké svetříky, šály. Cca 400 – 500 m
sport šály, svetry, pnožky, všechny doplňky 300 – 400m
DK univerzální síla pro veškeré pletení, vhodná pro svetry a jiné 200 – 300 m

V čem prát vlněný svetr : Vlněné svetry perte pouze v ruce a ve vlažné vodě. Látku nedrhněte ani neždímejte. Raději ji nechte několik hodin odmočit v umyvadle nebo v lavoru s vodou do teploty 30 °C. Přidat můžete také jemný prací prostředek určený na vlnu.

Jak zachranit Vlneny svetr

Kvalitní přípravky obnovují na vlně vrstvu lanolinu a tím vlastně vrací pletenině pružnost. Připravte si tedy vodní lázeň o teplotě 30 °C, přidejte k ní množství pracího prostředku podle doporučení výrobce a svetr do ní na 20-30 minut namočte. A to nejlépe okamžitě po vytažení z pračky.

tip: Kašmírový nebo vlněný svetr můžete po vyprání vystavit mrazu. Vložte vlhký svetr do sáčku do mrazáku a dejte ho do mrazáku. Po pár hodinách oblečení osušte ručníkem, jak je uvedeno výš. Mráz způsobí, že se vlákna pleteniny dostanou zpět na své místo a svetr bude opět pohodlný.Co nedávat do sušičky

  • Elastické prádlo – vysoká teplota elastickému prádlu škodí.
  • Je známo, že sušička sráží oblečení z vlny, hedvábí či krajky, a ani vysoká teplota těmto materiálům nesvědčí.
  • Oblečení s nažehlovacími obrázky by se mohlo při vyšších teplotách v sušičce nenávratně poškodit.

Jak sušit vlnu : Svetry jsou velmi elastické – proto je třeba sušit je naležato, jinak by se mohli dosti protáhnout. Doporučujeme zatočit svetr do ručníku, a poté ho dosušit ve vodorovné poloze – na posteli či položený na sušáku na prádlo. Zní to poněkud komplikovaně, avšak celý proces praní nezabere více než 15 minut.