Antwort Jak sušit květ pampelišky? Weitere Antworten – Jak se suší pampelišky

Jak sušit květ pampelišky?
Nejlépe v tenkých vrstvách ve stínu a na větraném místě. Listy průběžně otáčíme. Sušení by mělo být rychlé, správně usušený pampeliškový list by měl mít zachovanou svěží zelenou barvu.Pokud jde o kuchyňské využití, dají se z pampelišky využít všechny její části. Z květů se nejčastěji dělá již zmíněný med nebo sirup, ovšem dají se třeba i smažit. Listy, které mají diuretické účinky, jsou výborným doplňkem salátů, udělat se z nich dá i pesto nebo polévka.Jak dlouho se bylinky v sušičce suší Orientační doba činí 3-6 hodin, podle výkonu sušičky a typu rostlinky. Pokud se rozhodnete bylinky před sušením omýt, počítejte s tím, že doma sušení se může prodloužit až několikanásobně. Bylinky je nutné vysušit důkladně.

Kdy sbírat květy pampelišky : Sběr pampelišky

Sběr pampeliškových květů je nejlepší provádět na jaře, kdy jsou květy čerstvé a plné chuti. Ideální je sbírat květy ráno, kdy jsou ještě plné rosy a nejsou vystaveny přímému slunečnímu záření.

Jak sušit listy pampelišky

Sušení List pampelišky sušíme v načechrané vrstvě do 5 cm na stinném a vzdušném místě. Můžeme sušit i na slunci.

Na jakou teplotu sušit bylinky : Teplota v místě, kde se bylinky suší, by měla být maximálně 30–45 °C. Pozor, v kuchyni zavěšené svazečky bylin raději nesušte, je tu na ně příliš vlhko. Do kuchyně si jako dekoraci či zásobárnu chutných a zdravých přísad do jídla zavěste předem dobře usušené bylinky.

Pampeliškové květy se využívají v kosmetickém průmyslu nebo například v kuchyni – květy obalíme v těstíčku a usmažíme, používají se při výrobě medu nebo je přidat do salátů.

Květy pampelišky můžete i sušit a používat do bylinných směsí, na výrobu masti. Potom sbírejte květy, které jsou na počátku rozkvětu.

Co dělat s kořenem pampelišky

Kořeny pampelišky se sbírají brzy na jaře anebo na podzim, kdy je v nich největší síla. Na jednu polévkovou lžíci sušeného kořene pampelišky počítáme 3 dcl vody. Kořen 5 minut povaříme, poté necháme čtvrt hodiny luhovat, scedíme a můžeme pít. Čaj si připravujeme dvakrát až třikrát denně.Pampeliška květ – účinky

Zároveň ulevuje při zažívacích potížích a celkově zlepšuje trávení. Pampeliška (květ) má stejně jako další části rostliny močopudné účinky. Pro léčbu urologických potíží, ale doporučujeme květ v kombinaci s listem a kořenem, které mají vyšší účinky.Nasbírané kořeny umyjte pod tekoucí vodou a očistěte od zeminy. Potom je rozkrájejte na menší kousky a usušte nejlépe v troubě nebo sušičce do 40°C, tak zachováte účinné látky. Po usušení kořen uskladněte ve skleněné zavařovačce, aby zpět nenasál vzdušnou vlhkost.

Na jaře či na podzim vykopeme ze země kořeny pampelišky. Sbíráme je na místech neznečištěných průmyslovým hnojením a postřiky. Kořeny odkrojíme od zelené nadzemní části a vydrhneme kartáčkem do čista. Opravdu důkladně je opláchneme, ať nám kávu nekazí zbytky hlíny.

Jak sušit bylinky bez sušičky : Bylinky nikdy nesušíme na slunci, ale na tmavém, suchém, teplém a dobře větraném místě. Dobré jsou například několikapatrové závěsné sítě na sušení bylinek či hub. Můžeme je také v tenké vrstvě rozložit na čistý bílý papír (např. balicí), ale nikdy ne na noviny.

Jak sušit bylinky v troubě : Sušení v troubě

Jestli jste se rozhodli sušit rostliny v troubě, pak doporučuji dát pozor na teplotu. Stonky, listy či květy (zkrátka nadzemní části rostlin) sušte do teploty 35 °C. U kořenů a oddenků bych doporučoval teplotu nanejvýše 60 °C.

Co se dá vyrobit z pampelišky

Med, sirup, čaj i salát z pampelišek

  • Před týdnem jsme možná některé z vás přesvědčili, že pampeliška není jen plevel, ale především zdravá bylina, která může pomoci s různými neduhy.
  • Pampeliškový sirup za studena.
  • Pampeliškový sirup.
  • Pampeliškový med.
  • Pampeliškový lék s alkoholem.
  • Pampeliškový čaj.
  • Pampeliškový salát.


Kořen se může nasušit a orestovat, kdy slouží jako bezkofeinová náhrada kávy. Z čerstvého nebo sušeného kořene se dělají čaje, tinktury, tablety, výtažky a obklady. V Čínském a tradičním severoamerickém léčitelství se pampeliška používá při léčbě problémů s žaludkem a játry.Pampeliška lékařská se dále používá jako účinný antioxidant, podporuje jaterní a žaludeční funkce. Užívání smetankového kořene je doporučováno pro podporu trávicího traktu. Kořen je často součástí bylinných směsí. Pampeliška lékařská působí protizánětlivě a má vliv na metabolismus sacharidů.

Jak vyčistit flek od pampelišky : Často pomůže žlučové mýdlo, které lze zakoupit v běžné drogerii. Vlhkým mýdlem skrvnu potřete a nechte chvíli působit. Poté vyperte v pračce tak, jak jste zvyklí. Jinou z babských rad při odstraňování pampeliškových fleků je použití jarového přípravku.