Antwort Jaký substrát pro maliny? Weitere Antworten – Jaká je vhodná zemina pro maliny

Jaký substrát pro maliny?
Nejčastěji se vysazují na okraje zahrad, např. k plotu. Podobně jako jahody, vyžadují humózní, dobře provzdušněnou, hlinitopísčitou, neutrální nebo mírně kyselou půdu. Nejvhodnější období pro výsadbu jsou na jaře měsíce březen až květen, na podzim říjen do příchodu prvních podzimních mrazů.Na záhon malin můžete umístit popínavou pomůcku v podobě špalíru. Za tímto účelem upevněte mezi dva sloupky několik řad napínacího drátu nebo bambusových tyčí. Maliny pak mohou růst v meziprostoru. Podobně jako plamének je mučenka vynikající popínavou rostlinou.Hnojení u malin bývá opomíjeno, přitom jde o rostlinu náročnější na přísun živin. Hnojení je vhodné provádět v předjaří, a to buď použít NPK či Cererit, nebo slepičince. Jednou za 3 roky je vhodné použít vyzrálý kompost nebo hnůj.

Jak připravit půdu pro maliny : Výsadba a substrát: Vysazujeme je do humózní, středně těžké, dobře propustné půdy, s dostatkem vláhy a mírně kyselou reakcí. Pakliže máme do půdy již předem zapracovaný uleželý kompost, poté postačí vyhloubit jámu o velikosti 30x30x30. Rostliny zasadíme cca o 5cm níže než rostly ve školce.

Jak zalozit malinovy Zahon

Založení záhonu: Maliník je nejlepší vysazovat na podzim do dobře prokypřené a vyzrálým kompostem obohacené půdy. Zakoupené maliníky je potřeba zkrátit na cca 20cm a vysazovat do sponu cca 20cm od sebe. Záhon zamulčovat vrstvou hrabanky nebo slámy (cca 5cm) a řádně zalít.

Co zasadit pod maliny : Co vysadit k malinám

Máte-li možnost, maliny vysaďte pod jabloně, třešeň nebo pod meruňku. Mnohé ovocné stromy chrání maliníky před šedou hnilobou a také jim zajišťují zátaras. V případě, že již maliny na zahradě máte a prostor potřebujete využít na maximum, vysaďte k nim fazole.

Stáleplodící maliny

Poprvé od začátku srpna, jejich sklizeň navazuje na sklizeň jednouplodících. Proto je vhodné mít na zahradě oba typy malin, sklízíme pak dlouho, od července až do listopadu. Po srpnové sklizni mají stáleplodící maliny pauzu až do konce října, kdy zase začnou bohatě plodit a plodí i v listopadu.

Čím mulčovat maliníky a ostružiníky

Porosty je možné mulčovat. Vhodná je na krátko nasekaná sláma, zavadlá tráva od rotační sekačky, drcená kůra, hobliny. Vrstva by neměla přesahovat po slehnutí 5 cm.

Čím Mulcovat maliny

Čím mulčovat maliníky a ostružiníky

Porosty je možné mulčovat. Vhodná je na krátko nasekaná sláma, zavadlá tráva od rotační sekačky, drcená kůra, hobliny. Vrstva by neměla přesahovat po slehnutí 5 cm.Nejvhodnější doba k první aplikaci hnojiva je pozdní jaro, kdy už se trávník zbarví svěží zelení. Zkraje jara se tráva vzpamatovává po zimě a všechnu energii vynakládá na růst kořínků. Pokud jarní hnojivo aplikujete moc brzy, energie růstu se předčasně přesměruje do listů.V první řadě je třeba zvolit vhodné místo, kam maliny zasadíme. Maliny preferují slunné, teplé a závětrné stanoviště, základna rostliny by však měla být mírně zastíněná. Potřebují hlubší, středně těžkou, na humus bohatou půdu s neutrální nebo mírně kyselou půdní reakcí (pH 5,5 – 6,5).

Nejlépe mu vyhovují hluboké, středně těžké půdy bohaté humusem. Nevhodné jsou půdy přemokřené a studené. V době kvetení a také v době dozrávání plodů potřebuje maliník hodně půdní vláhy.

Jak zabránit prorůstání maliníku : V případě prorůstání tam, kam nechceme, se dá použít nějaký izolační materiál,“ dodává Chlouba. Použít lze speciální kořenové zábrany, stavební nopová fólie, zapuštěné obrubníky nebo lino.

Co dát pod maliny : Maliny či ostružiny rostou bujně, a proto se používají na sloupky rozpěrky drátu, které dvojdrátí rozšíří a vytvoří větší prostor pro zelenou masu rostliny. Pro méně bujné odrůdy stačí dát rozpěrky na řadový sloupek. Drát upevníte na sloupky a napnete jej pomocí spon VIT-S.

Co léčí maliny

Díky železu a fosforu se podílí na správném fungování srdce a působí i proti stresu a migrénám. Maliny výborně detoxikují, protože čistí krev, ledviny a díky tříslovinám i stěny střev. Jsou vhodným doplňkem detoxikačních i redukčních kúr. Toto nízkokalorické ovoce je tedy vhodné i při léčbě cukrovky.

Malina je plodem (botanicky přesně plodenstvím) rostliny ostružiníku maliníku. Ovoce je složeno z drobných kuliček, peckovic růžové barvy, tvořících známé plody.Výhodou stáleplodících neboli remontantních maliníků je, že plodí hned dvakrát do roka. Na plody se můžete těšit na nových i starých výhonech. Právě v tom je jeho velká přednost od klasických jednouplodících maliníků. Maliny se samozřejmě liší druh od druhu, ale obecně jsou velké, šťavnaté a výborné chuti.

Jak a čím mulčovat : Na výběr je mnoho možností jak a čím mulčovat

K mulčování záhonů se zeleninou či ploch kolem ovocných stromů a keřů je vhodné použít nadrobno posekanou trávu, slámu či seschlý uleželý hnůj nebo polozetlelý kompost, jež dodají rostlinám i výživu.