Antwort Jak stříhat špendlík? Weitere Antworten – Jaký je rozdíl mezi Mirabelkou a špendlíkem

Jak stříhat špendlík?
Špendlíky nazýváme drobné žluté švestky: Jaký je však rozdíl mezi špendlíkem, mirabelkou a myrobalánem Drobné žluté plody kolem cest a silnic máme za špendlíky nebo mirabelky. Ale jsou to mirabelky, které rostou volně v přírodě, zatímco špendlíky v zahradách.Některé stromy je nejvhodnější řezat v zimě, kdy jsou v klidovém stavu, aby se podpořil jarní růst, jiné se řežou v létě, kdy odstranění přebytečných listnatých výhonů pomůže dozrát plodům a listům. Na podzim, obvykle v listopadu, se prořezávají zejména suché větve a lze také odřezávat celé odumřelé stromy.Mirabelka, ryngle – má trychtýřovitou korunu. Odstraňujte holé větve i větve bujně rostoucí. Radikální řez se u těchto stromů nedoporučuje. Správný řez u ovocných stromů je vždy nad pupenem, který směřuje ven z koruny a plocha řezu vede šikmo ven v jeho směru.

Kdy jsou zralé špendlíky : Plodem špendlíku je žlutý ojíněný plod švestkovitého tvaru dozrávající v polovině srpna.

Kdy se stříhají mirabelky

Nejlepší doba pro tento řez je na počátku kvetení slivoní, tehdy se také řezné rány nejlépe zacelují za předpokladu, že jsou ošetřeny ochranným nátěrem (štěpařský vosk, stromový balzám nebo latex). Při hlubokém zmlazovacím řezu opět dodržujeme zásady Zahnova řezu.

Kdy Strihat mirabelky : Řez provádíme na jaře (před květem, po odkvětu, případně po sklizni, u ranějších odrůd). Odstraňujeme výhony a větve nasazené v ostrých úhlech odklonu od terminálu, vidličnatá rozvětvení, a všechny zhušťující a křižující se větve.

Obecně platí, že keře kvetoucí na jaře, jako jsou tavolníky, zlatice, jasmín, šeřík a další, by měly být prořezány po odkvětu s odstupem zhruba tří let. Keře kvetoucí v létě, jako jsou ořechokřídlec, tavolník, hortenzie, zimolez, mahonie, pámelník, tamaryšek a další, můžete prořezávat každý rok brzy na jaře.

Na podzim vysazený stromek stříhejte až v předjaří, přičemž zkracujte výhony na 3–4 pupeny, ty slabší pak pouze na 1–2 pupeny. Ve druhém roce vyberte nejsilnější (5–7) z nich a zkraťte je o třetinu, čímž vznikne základ koruny. V dalších letech odstraňujte výhony ze středu koruny, stromek tak celkově projasníte.

Kdy se stříhají Ryngle

Řez provádíme na jaře (před květem, po odkvětu, případně po sklizni, u ranějších odrůd). Odstraňujeme výhony a větve nasazené v ostrých úhlech odklonu od terminálu, vidličnatá rozvětvení, a všechny zhušťující a křižující se větve.V prvních letech se doporučuje provést tvarovací letní řez. V polovině června zastřihněte postranní výhony na 3-4 očka. Tím se podpoří větší plodnost a štíhlejší růst stromku. V případě staršího stromku už letní řez není zapotřebí.Zlatý Špendlík je nadstranický a nadpolitický. Náplní jeho činnosti je sdružování podobně nastavených lidí, organizování společenských, sportovních, vzdělávacích či občansky angažovaných akcí a přednášek.

Jako malí jsme malým žlutým plodům podobným švestkám říkali špendlíky a přitom jsme pojídali mirabelky. Skutečné špendlíky totiž v přírodě prakticky nenajdeme, pouze na Moravě roste několik původních stromů, kterým se říká bílé trnky (slovo trnky je na Moravě výraz pro švestky).

Jak Strihat Mirabelku : Řez provádíme na jaře (před květem, po odkvětu, případně po sklizni, u ranějších odrůd). Odstraňujeme výhony a větve nasazené v ostrých úhlech odklonu od terminálu, vidličnatá rozvětvení, a všechny zhušťující a křižující se větve.

Jak na řez staré švestky : Výhony prvního patra musí být vždy seříznuty do jedné roviny, aby rostly stejnoměrně a zůstaly podřízeny střednímu výhonu (terminálu). Kdybychom totiž výhony sestříhli nestejnoměrně, ty silně zakrácené by rostly jen slabě a naopak výhony slabě zakrácené by rostly silně.

Jak Prostříhat keře

Jak postupovat

Pokud máte keřů na zmlazení hodně, můžete použít plotostřih. Nejlepší je však ostrá pilka, pákové nebo ruční nůžky. Řez je čistší a snáze se budou rány hojit. U velkých ran je dobré ošetření stromovým balzámem.

Zlatice zakládá květní orgány na dřevě již v předcházejícím roce, proto je třeba provést řez ihned po odkvětu, aby měla rostlina dostatek času vytvořit do příští sezóny nové vyzrálé výhony. Větve stříháme až k postranním, níže rostoucím mladým výhonům, ale jen některé – musíme stále myslet i na tvarování keře.Velmi husté keře a stromy můžeme omladit i razantněji. Odstraníme staré větve, část zbylých větví zkrátíme o polovinu. Větve seřízneme až k zemi a ponecháme stejný počet výhonků. Radikální zmlazování je také vhodné rozdělit na dva až tři po sobě jdoucí roky.

Jaký postřik na jabloně : Lze doporučit např. postřik Mospilan 20 SP nebo Sulka (při vyšších teplotách 20-25°C může pálit). Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.