Antwort Jak stříhat jabloň Rubín? Weitere Antworten – Kdy se sklízí jablka Rubín

Jak stříhat jabloň Rubín?
Sklízí se v září a zraje v říjnu, ačkoliv je uváděna i zralost v listopadu. Je vhodná do středních i vyšších poloh. Skladovatelná je do února, ale ve vlhkých letech trpí moniliózou. Jiný zdroj uvádí skladovatelnost až do března.Kdy prořezávat jabloně

Stromy je třeba prořezávat časně zjara, v březnu nebo dubnu, dokud nejsou pupeny ještě otevřené.Pokud silnější větve neodřízneme naostro, ale ponecháme pahýly, vytvoří se ze spících pupenů (zejména na silnějších větvích) jalové letorosty, známé pod slovem vlky. Ty pak strom zbytečně zahušťují a vytvářejí nesoulad v koruně stromu. Nejlépe se jich zbavíme ostrým vylomením, a to koncem června a v červenci.

Jak stříhat jabloně na jaře : Po výsadbě jabloně i hrušně stříháme vždy na jaře před rašením. Korunka stromu má mít terminální výhon se čtyřmi hlavními kosterními větvemi. Všechny přebytečné a nevhodně rostoucí výhony hladce odřízneme na větevní kroužek. Základní boční výhony zkrátíme na 4–6 pupenů, volíme výhony směřující ven z koruny.

Kdy stříhat Rubín

Nejvhodnější doba pro řez jabloní je únor – březen. Řez samotný by měl být čistý, hladký, bez otřepů a měl by mít co nejmenší plochu, která se má hojit. V případě řezu na očko (u mladých stromů a tenkých výhonů) je nutné plochu řezu spádovat směrem od očka, aby voda stékala pryč.

Kdy se sklízí Rubín : Sklizeň nastává koncem září a ideální konzumní zralost trvá od listopadu do února. 'Rubín' středně odolává strupovitosti a dobře padlí. Nejlepších výsledků a špičkové chuti dosahuje odrůda ve středních a vyšších polohách, v nížinách je skladovatelnost horší.

Čím starší strom, tím více větve zkrátíme (o čtvrtinu až polovinu), více zkracujeme větve v horní části stromu než v dolní. Zmlazujeme v únoru, aby narostlo nové dřevo, které bude plodit, ale čím bujněji strom roste, tím řežeme později.

Jabloně Zákrsky jabloní začínají plodit po výsadbě za 2 až 3 roky, čtvrtkmeny za 4 až 5 let. Doba plodnosti se pohybuje u zákrsků okolo 15 let, u čtvrtkmenů okolo 20 let.

Čím se stříkají jabloně

Lze doporučit např. postřik Mospilan 20 SP nebo Sulka (při vyšších teplotách 20-25°C může pálit). Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.U mladých jabloní dejte pozor při řezání hlavních větví. Zkraťte je maximálně o ⅓, jinak namísto provzdušnění koruny podpoříte růst nových větví, a to na úkor úrody. Jarní řez starých jabloní, takzvaný zmlazovací, se naopak provádí více do hloubky pro zesílení intenzity regenerace.Na podzim vysazený stromek stříhejte až v předjaří, přičemž zkracujte výhony na 3–4 pupeny, ty slabší pak pouze na 1–2 pupeny. Ve druhém roce vyberte nejsilnější (5–7) z nich a zkraťte je o třetinu, čímž vznikne základ koruny. V dalších letech odstraňujte výhony ze středu koruny, stromek tak celkově projasníte.

Trhat můžete buď ručně, nebo pomocí česáčku.

Pokud jablka češete ručně, zkuste nejprve jablkem pootočit. Jestli se plod sám oddělí stopkou od větve, je čas na sklizeň. Ovoce trhejte vždy se stopkou, tak je to přirozené a šetrné. Dalším vodítkem, že nastala doba sběru, vám může být barva jablek.

Jak správně stříhat jabloň : V březnu, než začnou rašit pupeny a překážet tak přesnému stříhnutí hned za pupenem, provádíme řez jabloní s několika pravidly: 1) rány vždy zatřít 2) nenechávat větve odbočovat do stran, aby nezahušťovaly korunu 3) silné větve stříhat o pupen výše a slabší pouze na vnější pupen 4) čím hlubší řez, tím větší reakce 5) …

Jak řezat starou třešeň : Třešeň špatně snáší hluboký řez a obecně není vhodná k přesnému tvarování. Korunu tvarujte čistě jen, co se kvality úrody týče – prosvětlujte a odstraňujte konkurenční výhony. Větve zastřihujte a tvarujte na základ pyramidové koruny. Jednou za 2–3 roky sesaďte vrchol stromu na níže rostoucí větev.

Co zasadit pod jabloň

Co vysadit pod ovocný strom

  1. Třezalka kalíškatá
  2. Hlohyně šarlatová
  3. Modřence.
  4. Rozchodník.
  5. Třapatka zářivá
  6. Záplevák podzimní
  7. Brusnice brusinka.
  8. Abélie velkokvětá


Velmi důležitá je také teplota při aplikaci. Sulku použijte až tehdy, kdy venkovní teplota po tři dny za sebou překročí 15°C.Chemická ochrana. První ošetření se doporučuje provést 3 až 4 týdny po odkvětu (poslední dekáda května) a další za 1 až 2 týdny. Většinou postačí tyto dvě ošetření, pouze při velmi silných infekcích je možné provést ošetření i po sklizni plodů.

Po kolika letech Plodi jablon : Jabloně Zákrsky jabloní začínají plodit po výsadbě za 2 až 3 roky, čtvrtkmeny za 4 až 5 let. Doba plodnosti se pohybuje u zákrsků okolo 15 let, u čtvrtkmenů okolo 20 let.