Antwort Jak stříhat HEBE? Weitere Antworten – Jak a kdy stříhat HEBE
V červnu na koncích větviček vykvétají bambulky droboučkých, bílých kvítků. Jedná se o nízký, polštářovitě se rozrůstající druh, jež není nutné stříhat, ale lze jej mírně tvarovat – nejraději zjara po mrazech. Pokud byste nechtěli přijít o květy, zastřihněte jej po odkvětu v červenci.Vydrží na slunci i v polostínu a potřebují sušší místo a chránit na zimu např. netkanou textilií, chvojím nebo listím. Substrát by měl být dobře propustný a kyselý (cca 1/3 rašeliny v substrátu). Nesnášejí silnější mrazy, proto je můžete přezimovat také ve skleníku.Hebe neboli česky rozrazilec je okrasný velmi hustý keř, který původně pochází z Nového Zélandu. Zatímco u protinožců dosahuje výšky stromu, u nás se dorůstá 30 až 50 cm. Proto se hodí na trvalkové záhony, skalky, vřesoviště či do truhlíků. Vysadit ho můžete na místa, kam obvykle dáváte cypřišovité jehličnany.
Kdy stříhat hlohyně : Nejlepší doba pro stříhání je na jaře po odkvětu, když se keř obnovuje po zimním období. Můžete také provádět lehké úpravy tvaru během léta, pokud je to potřeba. Použití vhodných nástrojů: Pro stříhání hlohyně použijte ostré a čisté zahradní nůžky nebo sekačku na živý plot.
Jak střihat šeřík
Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.
Jak množit HEBE : Jak řezat hebe
Stačí je vysadit do půdy se stimulátorem zakořenění a řízky umístit do pařáku. Drobnější druhy lze rozmnožovat i dělením trsů. Hebe můžeme vysazovat do skalek, jako solitéry, do skupinové výsadby keřů, některé druhy i jako živé ploty. Rostliny lze pěstovat i v nádobách.
Pěstování hebe
Na zahradě hebe preferují vlhkou a dobře propustnou půdu a polostinná až slunná stanoviště, která by měla být chráněná před větrem a přímým zimním sluncem. Pokud pěstujeme hebe na balkoně nebo terase v nádobách, volíme stanoviště polostinné.
Jak pěstovat hebe
Dobře zvládá i znečištěné prostředí, takže je ideálním keřem do města a průmyslových oblastí. Co se týče stanoviště, nejlepší je vybrat slunné až polostinné místo. Zemina by měla být dobře propustná, rostlině příliš nesvědčí stát v podmáčené hlíně.
Kdy naposledy stříhat živý plot
Vhodné období – od kdy by se měl živý plot stříhat Vhodné je jaro a podzim.Řez provádíme jej koncem zimy až začátkem jara. Při zkracování by nemělo mrznout. Řez nesmí být příliš radikální – větve nikdy nezkracujeme o více než jednu třetinu. Velmi odolná rostlina, nenáročná na pěstování, plně mrazuvzdorná.Řízkujeme mladší, polodřevité až dřevité výhony s cca 4 – 6 pupeny. Řízkujeme na konci března až začátku května, ještě před květem. Pokud však nemáte skleník či pařeniště, aby mohly řízky zakořeňovat v teple, lze řízkovat i v létě. Řízky je dobré ošetřit stimulátorem růstu.
Šeříky dobře obrážejí a na nových výhonech bohatě nakvétají. Potřebujeme-li staré rostliny zmladit nebo celkově radikálně zmenšit, nemusíme se řezu obávat. Šeříky dobře snášejí i hluboký řez, rostlina snadno zregeneruje ze spících oček. Nejvhodnější dobou pro takovýto zásah je období těsně po odkvětu.
Jak množit řebříček : Po odkvětu lze rostliny množit dělením nebo řízkováním – vrcholové řízky odebírejte v květnu, nebo na konci léta. Kultivary řebříčku obecného nebývají příliš dlouhověké, proto se vypěstovaní nových sazeniček vyplatí. Pomocí oddenků se rozrůstá sám do šířky. Schnoucí lodyhy řebříčků na podzim neseřezávejte.
Jak množit kere : Pro řízkování keřů si zakoupíme substrát určený pro řízkování. Řízky do něj zapíchneme, zalijeme a nádobu s řízkem zakryjeme čirým plastovým sáčkem, použít též lze pro více nádob s malými řízky plastové miniskleníčky, využít lze též množírnu či pařeniště, pozor však na přímé slunce.
Jak rozmnožit HEBE
Jak řezat hebe
Těmito výhony je možné keř i rozmnožit. Stačí je vysadit do půdy se stimulátorem zakořenění a řízky umístit do pařáku. Drobnější druhy lze rozmnožovat i dělením trsů. Hebe můžeme vysazovat do skalek, jako solitéry, do skupinové výsadby keřů, některé druhy i jako živé ploty.
Stačí vzít vždy jen okrajové části větví. Takto zastřihávat můžete na jaře a v létě i každý měsíc. Pokud je plot odspodu málo hustý a rezne či opadává, na vině je špatný tvar plotu. V tom případě se snažte tvarovat rostliny do jehlanu (dole širší, nahoře užší), aby všechna patra měla dostatek světla.Živý plot by se měl stříhat každý rok, jelikož delší vyčkávání a poté radikální střih škodí zdraví vegetace. V horkých dnech není stříhání živého plotu vhodné, jelikož čerstvě ořezané výhonky mohou jinak zaschnout. Pravidelná péče spočívá v tom, že vyříznete poškozené části a tím dojde i k omlazení postižených míst.
Jak stříhat Hlohyni : Řez: Hlohyně je keř vhodný pro řez a tvarování. Můžete ji stříhat po odkvětu na jaře, abyste udrželi požadovaný tvar a hustotu rostliny. Pamatujte však, že květy a plody se vytvářejí na loňském dřevu, takže nepřeřezávejte příliš hluboko a neodstraňujte všechny výhony.