Antwort Jak sterilizovat substrát v troubě? Weitere Antworten – Jak dezinfikovat substrát v troubě

Jak sterilizovat substrát v troubě?
Dezinfekce zeminy v troubě

Zeminu dejte na starý plech nebo pekáč, rozehřejte troubu na 90 °C a nechte v ní zeminu důkladně prohřát alespoň 45 minut. Tím se zlikvidují veškeré zárodky chorob, plísní, larvy a vajíčka škůdců, ale i zanesená semínka plevele.Nejjednodušší metodou sterilizace substrátu je proplach vroucí vodou. Samotnou sterilizaci substrátu je vhodné podpořit hygienou rukou, případně můžete použít jednorázové latexové či čisté zahradní rukavice. Výsledkem těchto kroků je čistá zemina bez výživových látek.Zarýpejte do zeminy dusíkaté vápno, asi 100 gramů na metr plochy. Pořádně zalijte a na měsíc skleník uzavřete. Pak znovu zalijte a větrejte až do jarních výsevů nebo výsadby nových kultur.

Jak vypálit hlínu v troubě : Zeminu navrstvěte na starý plech a dejte ji do klasické trouby. Teplotu nastavte na 90 – 100 stupňů Celsia a pečte alespoň 45 minut. Musíte se ale smířit s tím, že v troubě se rozvoní nejen pečínka, ale i substrát. Bude to chtít pořádně vyvětrat.

Co se dá pouzit místo dezinfekce

kromě zmiňovaného peroxidu vodíku je vhodný Dettol sprej, nebo LIVSANE čistící sprej na rány, který je v menším balení a tedy vhodnější na cestování. Ani jeden nepálí, nebarví a neštípe. Po vyčištění rány doporučuji místo klasických náplastí Akutol sprej.

Co se dá pouzit jako dezinfekce : Dezinfekce ran

  • ACTIMARIS Sensitiv roztok na hojení ran 300 ml. Zdravotnický prostředek.
  • ASEPT Spray 100 ml. Zdravotnický prostředek.
  • FAGRON Peroxid vodiku 3% 100 g. Léčivý přípravek.
  • BODE Cutasept F 50 ml (976806)
  • HANSAPLAST Sprej na rány 50 ml.
  • Peroxid vodíku 3% 100 ml.
  • PRONTOSAN Roztok 350 ml.
  • SOFTASEPT N bezbarvý sprej 250 ml.

Předehřejte ji zhruba na 100 °C, do hlubokého plechu nalijte horkou vodu do výšky 2 centimetrů a vložte do ní sklenice. Sterilizace v troubě trvá opět zhruba 10 až 15 minut. Díky horkému vzduchu budou po vytažení sklenice okamžitě suché a připravené na zavařování.

Je možné sterilizovat roušky UV zářením. Ideální jsou na to UV lampy, případně tzv. horská sluníčka nebo domácí solária s UV zářením. Mělo by stačit osvítit roušku případně respirátor po dobu 3 minut z každé strany.

Co lze pouzit jako dezinfekci

K dezinfekci rukou můžeme použít dezinfekční mýdla, gely nebo ubrousky. Vybírat bychom měli takové, které deklarují účinek na bakterie a viry. Dezinfekční ubrousky a gely jsou většinou na bázi alkoholu s větším či menším obsahem dalších antibakteriálních látek.Většina výrobků v této kategorii je vyráběna ručně, každý kus je originál a mívá drobné nedokonalosti, které nejsou na závadu. Před prvním použitím doporučujeme formu umýt a nechat ji 10 – 15 minut v troubě na 200°C vypálit. Po vychladnutí formu tradičně vymažte a vysypte jak jste zvyklí…Na substrát v sáčku nalejeme vodu v množství asi 0,2 l na litr substrátu a substrát v sáčku (zvenku) promneme, aby vlhkost byla všude rovnoměrná. Sáček uzavřeme a to tak, že ho jednou přehneme a vzniklý přehyb stáhneme gumičkou, nad substrátem ponecháme asi dvojnásobek objemu substrátu volného prostoru.

Nemáte V klidu. Postačí i obyčejná voda nebo voda s mýdlem. Je však důležité odstranit z rány všechny nečistoty.

Co můžu použít jako dezinfekci : Dezinfekce povrchů v domácnosti

K základní dezinfekci povrchů lze využít antibakteriální ubrousky či spreje na povrchy, případně běžně dostupné „chlorové bělidlo“ (5% roztok chlornanu sodného, který se následně ředí na požadovanou koncentraci).

Co se dá použít místo dezinfekce : kromě zmiňovaného peroxidu vodíku je vhodný Dettol sprej, nebo LIVSANE čistící sprej na rány, který je v menším balení a tedy vhodnější na cestování. Ani jeden nepálí, nebarví a neštípe. Po vyčištění rány doporučuji místo klasických náplastí Akutol sprej.

Jak se sterilizuje v troubě

Na plech nalijte vodu přibližně do výšky 2 cm, a v průběhu zavařování ji můžete doplňovat. Teplota v troubě by měla být udržována na 200 až 220 °C. To ovšem může být složitější, pokud nemáte teploměr do trouby. Doba sterilování je stejná jako u klasického zavařování, tedy 5 až 13 minut podle velikosti sklenic.

Sklenice nejprve vymyjeme horkou vodou s mycím prostředkem a opláchneme. Předehřejeme troubu na 140 až 180 °C, poté sklenice naskládáme na plech a vložíme do trouby, kde necháme sklenice asi 20 minut ohřívat, dokud neoschnou.Dobře usušený výrobek můžeme dát do pece. Samotné pálení se pohybuje kolem 7-8 hodin a pak následuje řízená fáze chladnutí někdy i 20 hodin. Pokud pec otevřeme příliš brzy, ještě teplou zkracujeme tím její životnost a keramický výrobek díky tepelnému šoku můžeme znehodnotit.

Čím přilepit keramiku : Pro lepení keramických předmětů, které přijdou do styku s tekutinami a budou vystaveny různým teplotám, sáhněte po lepidle Pattex Repair Extreme. Toto silné lepidlo na keramiku je voděodolné a odolává teplotám až do 120 °C.