Antwort Jak správně soustružit? Weitere Antworten – Co se dá delat na soustruhu

Jak správně soustružit?
Na soustruzích lze vrtat, vystružovat, řezat závity, soustružit rovinné i kulové plochy. Kromě toho na nich lze konat i zvláštní práce, jako vroubkování, dokončovací operace a pomocí přídavného zařízení lze brousit i frézovat.Začínáme soustružit. Soustružení je především praktická činnost. Teorii je jako při jiných činnostech potřeba znát, ale nejlepší způsob učení o soustružení je se soustruhem často pracovat. Při prací se soustruhem je potřeba dbát bezpečnosti a nosit vhodný oděv a ochranné pomůcky!Význam: upichování oddělujeme osoustružené části různých obrobků, nebo upichování nám slouží k dělení tyčového materiálu na soustruhu. Materiál upínáme většinou ve sklíčidle nebo v kleštině. Obrobky větších průměrů je nutno upichovat velmi pozorně a podepírat obrobek otočným hrotem.

Co je koník na soustruhu : Koník slouží k podpírání dlouhých obrobků, k soustružení dlouhých táhlých kuželových částí obrobku. V hrotové objímce je vsazen upínací hrot. V objímce je možno také upínat vrtáky, výstružníky a jiné nástroje, které jsou potřeba k obrábění děr. Základní těleso je z litiny a je uloženo na spodní desce.

Jaké dřevo je vhodné na soustružení

Zřejmě nejoblíbenějším druhem dřeva všech soustružníků je bříza. Při sušení na vzduchu nepraská, takže se pro soustružení hodí dokonale. Dalším vhodným dřevem je ořech, třešeň a švestka. Všechny zmíněné druhy dokáží obrobku vtisknout osobitý nádech a nádherně prokleslený dekor dřeva.

Jak funguje soustruh : Co je soustruh Soustruh je obráběcí stroj, který rotuje kovovým obrobkem kolem osy rotace vřetena a přisunuje k němu řezný nástroj. Tím dochází k odebrání materiálu z obrobku a vytvoření finálního dílu nebo součásti se symetrickým tvarem.

Základní ochranou proti praskání je pomalé sušení. Prostě povrch nesmí ztratit vodu příliš rychle. To "příliš rychle" je pro každý druh dřeva jiné. Například břízu, javor nebo olši stačí sušit ve stínu v domě místo venku na slunci, a s praskáním není problém.

Na mazání soustruhu je nejlepší olej v nádobce nebo sprej. Na čištění modelářského soustruhu používám štětec, ale nejúčinnější a samozřejmě nejpohodlnější je vysavač s úzkým sosákem. Psal mě jeden soustružník jak si po práci pečlivě vyfouká špony tlakovým vzduchem. Tak to nikdy nedělejte!

Kolik váží soustruh

Celý soustruh váží skoro 40 Kg.Proklady umísťujte vždy přesně nad sebe a hráň musí být v tomto místě podepřena podstavcem. Hráň stavějte buď pod pevným přístřeškem, nebo ji opatřete mobilní stříškou. Je důležité, aby byly boky hráně kolmé na proudící větry – předejdete tak nerovnoměrnému odvádění vlhkého vzduchu ven z hráně.Rozdělení soustružnických nožů

  • Rychlořezná ocel.
  • Slinuté karbidy.
  • Povlakované slinuté karbidy.
  • Nitridy.
  • Technické diamanty.
  • Polykrystalické diamanty.
  • Řezné materiály z oxidované keramiky.


Zřejmě nejoblíbenějším druhem dřeva všech soustružníků je bříza. Při sušení na vzduchu nepraská, takže se pro soustružení hodí dokonale. Dalším vhodným dřevem je ořech, třešeň a švestka. Všechny zmíněné druhy dokáží obrobku vtisknout osobitý nádech a nádherně prokleslený dekor dřeva.

Jaký je nejlepší dřevo na soustružení : Nechá vyniknout zajímavou strukturu jednotlivých let, zapůsobí přirozeným tónováním. Pro soustružení můžete volit běžné dřeviny jako je dub, buk, smrk, borovice, jasan. Záleží na požadované vlastnosti výsledného výrobku, ale také jeho barvě. Zapojit tedy můžete relativně jakýkoli druh.

Jaký olej do soustruhu : Výrobce soustruhu uvádí, že do převodovky je potřeba dát olej Mobil 627 a na mazání kluzných vedení 20W.

Čím mazat lože soustruhu

Jako náhrada originálního oleje jsem použil do převodovky, vřeteníku, lázně posuvu a suportu olej OL-J3. Tímto olejem je také mazáno zakrytované lože.

Abychom mohli co nejefektivněji dřevem topit, tak bychom měli dosáhnout optimálně 15% – 25% vlhkosti dřeva. Na tuto úroveň se tvrdé dřevo dostane zhruba po 2 – 4 letech přirozeného sušení. Měkké dřevo schne rychleji a zde postačí i jeden rok.Soustružnický nůž musíme mít v nožové hlavě upnut, vždy alespoň pod dvěma šrouby, nikdy neupínáme pouze pod jediný šroub. Nůž by se totiž uvolnil, zničil nám obrobek a ohrozil obsluhu soustruhu.

Jak rozdělujeme soustruhy : Klasické soustruhy rozdělujeme na stolní (hodinářské, modelářské, přesné – pro jemnou mechaniku a pod.), menší či větší dílenské a velké průmyslové.