Antwort Jak správně pěstovat fuchsie? Weitere Antworten – Jak pěstovat fuchsie doma

Jak správně pěstovat fuchsie?
Fuchsie převislá potřebuje pravidelnou zálivku, zejména během teplých a suchých období. Půda by měla být stále vlhká, ale ne přemokřená. Pravidelné hnojení je důležité pro podporu bohatého kvetení. Používejte hnojivo speciálně vyvinuté pro fuchsie nebo univerzální hnojivo pro kvetoucí rostliny.Jako základ berou vyzrálý zahradnický kompost, trochu písku a trochu kupovaného substrátu. "Kupovaný substrát je lehký a nevyzrálý, proto málo drží vlhkost, což právě fuchsie potřebují," prozrazuje pěstitelka rodinný recept. Zvláště v horkých dnech by totiž substrát nikdy neměl zcela vyschnout.Když dorostou výšky 20 cm, na vrcholu je zaštipujte, abyste podpořili růst postranních výhonů, které pak zaštipujte pokaždé, když dorostou délky 15 cm. Fuchsie mají rády letnění. Zalévejte je podle potřeby, po nasazení poupat dávejte pozor, aby voda nedopadala přímo na rostliny, jinak poupata shodí.

Jak ostříhat fuchsie na jaře : Jak stříhat fuchsie

U keřovitých fuchsií se musí odříznout vrcholky hlavních výhonů. Zároveň se postranní výhony zkrátí na jeden nebo dva páry listů. Pokud fuchsie pěstujete na vysokém kmínku, můžete všechny výhony seříznout na dva až tři páry listů.

Jak se starat o fuchsie

Ideální je chladný tmavý sklep s teplotou 5 až 10 °C. Rostliny zde shodí listy, které byste měli sebrat a odstranit. Když fuchsie umístíte na teplejší místo, budou potřebovat světlo a jejich listy neopadají. Rostliny zalévejte pravidelně, ale málo a místnost často větrejte.

Kdy dát ven fuchsie : Zpět na venkovní stanoviště by fuchsie měly přijít co nejdříve. Před přízemními mrazíky je chraňte obalem z netkané textilie. Vhodná doba pro přenesení rostlin na letní stanoviště je na přelomu dubna a května.

Jakmile se na rostlině objeví na jaře první listy, nastává správný čas provést řez. U keřovitých fuchsií odřízněte vrcholky hlavních výhonů a postranní výhony zkraťte na jeden nebo dva páry listů. U fuchsií pěstovaných na vysokokmínku můžete seříznout všechny výhony na dva až tři páry listů.

Fuchsie je nejlepší řezat na podzim a zjara. Na podzim zkraťte zbytečně dlouhé nové výhony (kvůli zachování základního tvaru keříku, příp. stromku), na jaře odstaňte v zimě vyrašené vytáhlé výhony (rostlinu dotvarujte). Jarní řez proveďte co nejdříve, abyste nemuseli odstraňovat už rašící očka.

Jaké hnojivo na fuchsie

Vhodným hnojivem je vícesložkové hnojivo s vyšším obsahem dusíku. Osvědčilo se používat přípravek Kristalon start pro bujný růst v jarním období. Od června je vhodnější používat Kristalon plod – květ.Sucho – stanoviště s dobře propustnou a rychle vysychající půdou. Polosucho – vyberte místo s mírně vlhkou a dobře propustnou půdou. Vlhko – stanoviště s trvale vlhkou, ale nezamokřenou půdou. Mokro – trvale vlhká až zamokřená stanoviště například v pobřežních zónách.Fuchsie jsou jednou z mála druhů rostlin, které upřednostňují polostinné či stinné stanoviště. I ve stínu fuchsie potřebují mít dostatek světla a vzduchu. Většina kultivarů nesnese pobyt na přímém poledním slunci. Ideální je umístění orientované na východ, západ či na sever.

Všechny fuchsie vyžadují hodně vody, vlhký a nepříliš teplý vzduch. V růstovém klidu se rostliny zalévají cca 1x za 14 – 21 dní, zálivku zvyšujeme až v průběhu února, kdy rostliny ukončují dobu vegetačního klidu. Pro efektivní vzhled je třeba zkracovat výhony, čím je seříznutí hlubší, tím dochází ke kvetení pomaleji.

Jak se mnozi fuchsie : Fuchsie se dají množit také v srpnu nebo na přelomu září a října. Zatímco letní řízek je ještě měkký, na podzim se doporučuje řezat téměř zdřevnatělé, 15 cm dlouhé větvičky s nevelkou patkou (proužek kůry). Během zimy pak mladé rostlinky dokážou snadno zakořenit ve směsi zeminy a písku.

Jak si udělat domácí hnojivo : Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.

Kdy se Přihnojuje

Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.

V zimě zavlažujte zhruba jednou za dva týdny, na jaře trošku přidejte a rostlinám zálivku dopřejte zhruba jednou týdně. V létě zalévejte podle teplot a suchosti substrátu, na podzim znovu zpomalte na týdenní zálivku.Obecně je nejvhodnější zalévat těsně před východem slunce nebo naopak později večer. Zkrátka v době, kdy je teplota vzduchu nejnižší. Nejnižší teplota je právě těsně před východem slunce, kdy je také největší vzdušná vlhkost, takže se opět minimalizuje výpar.

Kdy množit fuchsie : Nejvýhodnější je množit fuchsie na podzim a využít při tom výhony, které jsme odstřihli při udržovacím řezu před zazimováním. Nejlepší jsou vrcholové řízky bez květů či poupat. Řízky obvykle zakoření během 2–3 týdnů.