Antwort Jak správně odebrat moč? Weitere Antworten – Jak správně odebrat moč na kultivaci

Jak správně odebrat moč?
Vyndejte destičku z nádobky, držte ji za víčko. Do sterilní zkumavky uricultu zachyťte střední proud moči (první porci mimo odběrovou nádobku). Destičku uricultu s půdami ponořte do nádobky s močí, vytáhněte a moč z nádobky vylijte.12 hodin před odběrem

Nejezte, pijte pouze vodu.Moč nesmí obsahovat – bílkoviny, krev, cukry. Za 24 h se vytvoří asi 150 litrů prvotní moči, ze kterých vznikne 1,5 – 2 litry definitivní moči. Začínají ledvinovými kalichy, rozšiřují se do ledvinové pánvičky.

Proč se dává ranní moč : Doporučuje se, aby odběru moči předcházela alespoň osmihodinová poloha vleže. Ranní moč je koncentrovanější a kyselejší. Je vhodná zejména pro chemické vyšetření moče. Moč odebraná později je již ovlivněna příjmem tekutin, potravy a pohybem.

Co ukáže rozbor moči

Moč se odesílá na rozbor do laboratoře, ale přímo v ordinaci může lékař otestovat některé parametry indikátorovými papírky. Ze vzorku moči lze poznat například zánět močových cest, cukrovku, onemocnění ledvin, žloutenku, těhotenství či užívání drog.

Jak uchovat vzorek moči : Na nádobku nalepte štítek s rodným číslem a jménem. Nádobku s močí doručte do 1 hodiny ke svému lékaři nebo do laboratoře. Pokud je předpokládaná doba doručení delší (do 4 hodin po odběru), nádobku s močí uchovejte v lednici (4–6°C). Dodržením těchto pokynů zajistíte správnost výsledku vyšetření.

Před odběrem vzorku moče proveďte očistu zevních genitálií vodou. K vyšetření se použije vzorek ze středního proudu moče – první část moče vymočte do záchodové mísy, střední část moče zachyťte do plastové zkumavky, zbývající objem moče opět do záchodové mísy.

14 hodin před odběrem

  • vynechejte jídla s obsahem tuku.
  • zdržte se pití alkoholu.
  • pijte dostatečné množství nealkoholických tekutin, až 3 litry za den.
  • dbejte na dostatečný odpočinek – nevystavujte se zvýšené fyzické námaze (sport, sauna)

Jak má vypadat ranní moč

Zdravá moč má světle žlutou barvu. Nicméně, pravidlem bývá, že první ranní moč je koncentrovanější a proto je tmavší. Co signalizuje Vyšší příjem tekutin, ale i při léčbě diuretiky (užívání léků na odvodnění při léčbě vysokého tlaku).Při nadměrné konzumaci masa a nedodržení pitného režimu může moč výrazněji páchnout po amoniaku (čpavku) a močovině. V takovém případě je nutné omezit příjem masa (a snížit tak riziko onemocnění dnou) a dodržovat pitný režim, aby se metabolity bílkovin v těle neusazovaly.Po správné přípravě pacienta se odebere střední proud první ranní moče. Pacient vymočí první porci mimo odběrovou nádobu a teprve další porci vymočí do odběrové nádoby. Optimální množství odebrané moči je přibližně 10 ml. Poslední proud moči vede také mimo odběrovou nádobu.

Ze vzorku moči lze poznat například zánět močových cest, cukrovku, onemocnění ledvin, žloutenku, těhotenství či užívání drog. Při mnoha dalších onemocněních se v moči objevují odchylky od normálních hodnot a výsledek testu je jedním z vodítek ke správné diagnóze.

Co znamená když je cítit moč : Dobrý den, pokud moč páchne jinak než normálně, může se jednat o bakteriální zánět- moč je cítit velmi intenzivně, hnilobně. Při onemocnění jater nebo ledvin se v moči mohou objevit normálně nepřítomné metabolity, které jsou cítit po síře.

Jak dlouho vydrzi Odebrana moč : Dobrý den, odebraný vzorek moči, by měl být odevzdán co nejdříve, ideálně do 1 hodiny, maximálně do 2 hodin. Domluvte se tedy ještě jednou s lékařkou.

V čem přinést vzorek moči

K bakteriologickému vyšetření moče je nutné použít sterilní plastovou zkumavku (šroubovací žlutý uzávěrem). Tu Vám také vydá ordinující lékař.

Objem vzorku moče má být asi 10 ml. Bakteriologické vyšetření moče nelze provádět z náhradních nádobek, je důležité důkladné omytí genitálií a odebrání přísně středního proudu moče. Vzorek je nutno do dvou hodin doručit do laboratoře. Na zkumavku nebo náhradní nádobku nalepte štítek se jménem a rodným číslem.Příprava na odběr

  1. tekutiny. – den před odběrem hodně pít – minimálně 2 až 3 l tekutin. – ráno před odběrem vypít min.
  2. kouření – min. 6 hodin (ideálně 12 hodin) před odběrem nekouřit (do krve se uvolňují škodlivé zplodiny)
  3. fyzická zátěž – 24 hod.

Kdy naposledy jíst před odběrem krve : Nalačno se rozumí, že pacient cca 10 hodin před odběrem nejí. Lačnění nad 12 hodin je nevhodné, kratší lačnění jak 8 hodin je nedostatečné. Pacient je poučen, že odpoledne a večer před odběrem má vynechat tučná a velmi sladká jídla. Po dobu lačnění se nedoporučuje kouřit a požívat alkoholické nápoje.