Antwort Jak správně foukat do flétny? Weitere Antworten – Jak foukat do příčné flétny
Vrchní část flétny (zobec) položíme na spodní ret, poté zlehka přiložíme i horní ret a foukáme do flétny. Při hraní se nadechujeme ústy směrem „do břicha“, neměla by se nám zvedat ramena. Do flétny pak vydechujeme jemně a plynule a snažíme se o čistý tón.Flétny s klíčem (zobcové flétny)
Hráč drží flétnu jednou rukou, obvykle pravou, a prsty pokládá na otvory podél těla flétny, aby měnil výšku tónů. Náustky, do kterých hráč vhání vzduch, jsou umístěny na konci nástroje. Nejběžnější typy koncových fléten jsou indické flétny, čínské flétny xiao a japonské flétny šakuhači.Tón F píšeme do notové osnovy do první mezery zdola. Tento prstoklad platí pro barokní typ flétny. Německý typ hraje F tak, že pravou rukou zmáčkneme jen čtvrtou dírku (bez dvojdírky).
Jak čistit zobcovou flétnu : Nástroj můžete vyčistit neagresivním leštidlem, které z laku setře naprášenou kalafunu a nečistoty. Nikdy však nepoužívejte brusiva a čisticí prostředky na bázi lihu, které mohou způsobit nevratné chemické či mechanické poškození laku a nástroj tak zcela znehodnotit.
Jak vybrat zobcovou flétnu
Pro zobcovou flétnu jděte vždy do obchodu s hudebnami, ne do hračkářství, zde koupíte hračku, ne hudební nástroj. Při nákupu vybírejte zásadně mezi nástroji trojdílné konstrukce. Flétnu pečlivě prohlédněte, nesmí mít žádné praskliny. Všechny tři díly by měly patřičně těsnit, aby mezi nimi neprofukoval vzduch.
Jak naolejovat flétnu : Olejovat je nutné dobře vyschlý nástroj pomocí vytěráku a hadříku. Olej nanášíme v tenké vrstvě tak aby zůstal na stěnách flétny a nestékal. Voskované nástroje je vhodné olejovat i zvenčí, dřevo je tak lépe chráněno a flétna si udrží hezký vzhled.
Po hraní vytřete flétnu čistým vytěrákem a nechejte ji přes noc vyvětrat, aby se odpařil všechen kondenzát. Zcela vyschlý nástroj opět ošetřete olejem.
Při hraní na flétnu se noty začínají a ukončují jazykem. Jazyk si položte na horní patro a zuby a pokuste se říci "důůdůůdůů". Zvuk by měl vždy začínat a končit u horního patra, díky tomu se naučíte hrát krásné tóny s jasným začátkem i koncem.
Jakou flétnu pro začátečníky
Pro malé začátečníky je zobcová flétna vhodná již mezi 4. a 5. rokem, kdy je dítě schopné tento nástroj ovládat a především se na hru soustředit. Velmi výjimečně lze s flétnou začít i dříve, dítě by však mělo být schopné alespoň 15 – 20 minut udržet pozornost a vnímat rady pedagoga a mít dobrou motoriku prstů i úst.Příčná flétna je dechový nástroj, který se dnes vyrábí téměř výhradně z kovu. Nejčastěji příčné flétny naleznete v symfonických, komorních a dechových orchestrech, nicméně čím dál tím častěji pronikají i do jiných žánrů. Nejčastěji se setkáte s takzvanou pikolou, altovou a basovou příčnou flétnou.Je všeobecně známo, že hra na zobcovou flétnu má pozitivní vliv na zdraví dítěte, respektive na dýchací ústrojí. Pomocí hry na tento hudební nástroj si dítě osvojí správnou techniku dýchání, posiluje svaly bránice. Hraním dochází k pročištění dýchacích cest a zvyšuje se kapacita plic.
Flétna jako terapeutická pomůcka
Hra na zobcovou flétnu je používána i jako prostředek pro zlepšení dýchacích obtíží u dětí. S touto metodou přišel v 70. letech 20. století Václav Žilka, který vycházel z praxe amerického lékaře Meyera Markse.
Jak funguje flétna : Zobcová flétna pochází z lidové píšťaly a má obdobnou konstrukci. Hráč fouká do naústku, vzduch se v resonanční komoře dělí na dva proudy, z nichž jeden flétnu opouští štěrbinou a vibrující druhý prochází rovnou trubicí. Podobnou konstrukci mají píšťaly varhan.
Kdy začít hrát na flétnu : Velkou výhodou tohoto nástroje je, že se dá začít hrát již 5-7 letech (s přihlédnutím na fyzickou vyspělost, hudební nadání a dle dohody s pedagogem), je dostupný a poměrně rychle si mohou žáci zahrát první skladbičky.
Jak se jmenuje hráč na flétnu
Řekla bych: “I am a recorder player.” Řekla bych: “I am a recorder player.” To zní dobře, to mě nenapadlo. Á, pořád zapomínám na členy.