Antwort Jaké smlouvy jsou spotřebitelské a co je jejich podstatou? Weitere Antworten – Které smlouvy jsou spotřebitelské

Jaké smlouvy jsou spotřebitelské a co je jejich podstatou?
spotřeb. smlouvy poskytují výraznou ochranu spotřebiteli zejména tím, že jsou zákázána určitá smluvní ujednání. Tato smluvní ujednání se týkají zejména smlouvy, které jsou uzavírány na dálky = DISTANČNÍ SMLOUVY = internetové obchody, telefonické.Pro všechny spotřebitelské smlouvy platí pravidlo, že je-li možné obsah smlouvy vyložit různým způsobem, použije se výklad pro spotřebitele nejpříznivější. Jedná se o konkretizaci obecného pravidla, podle něhož v pochybnostech převáží výklad, který jde k tíži toho, který výraz ve smlouvě použil jako první.Pojem spotřebitele upravuje § 419 občanského zákoníku: „Spotřebitel je každý člověk, který mimo rámec své podnikatelské činnosti nebo mimo rámec samostatného výkonu svého povolání uzavírá smlouvu s podnikatelem nebo s ním jinak jedná.

Jakou informační povinnost má podnikatel při uzavírání spotřebitelské smlouvy a jaké jsou důsledky jejího nesplnění : Občanský zákoník dále požaduje, aby podnikatel činil veškerá sdělení vůči spotřebiteli jasně a srozumitelně v jazyce, ve kterém se uzavírá smlouva. Při uzavírání smluv mezi podnikateli občanský zákoník nestanoví žádné konkrétní informační povinnosti, které by si strany měly před uzavřením smlouvy sdělit.

Co musí obsahovat smlouva o spotřebitelském úvěru

Zprostředkování spotřebitelského úvěru

Tato smlouva musí obsahovat zejména informaci o právu spotřebitele na odstoupení od této smlouvy a má-li odměnu zprostředkovatele platit spotřebitel, musí být odměna v této smlouvě dohodnuta.

Jaký je rozdíl mezi kupní smlouvou a smlouvou o dílo : Kupní smlouvu zákon definuje jako povinnost prodávajícího odevzdat kupujícímu věc, za niž zaplatil kupní cenu. Naproti tomu smlouva o dílo již podle svého názvu podnikatele zavazuje na jeho náklad a nebezpečí provést pro zákazníka dílo, které má být v souladu se zákonem předáno výměnou za zaplacení ceny díla.

Každá smlouva by měla obsahovat následující náležitosti.

  1. Smluvní strany. Pokud smlouvu uzavírají právnické osoby, patří mezi základní údaje článku Smluvní strany:
  2. Předmět smlouvy.
  3. Základní podmínky spolupráce.
  4. Povinnosti smluvních stran.
  5. Cena zboží, služby či díla.
  6. Odstoupení od smlouvy.
  7. Další ustanovení
  8. Závěrečná ustanovení


Náležitosti smlouvy

podstatné náležitosti, které smlouva musí mít. Může se jednat o formální náležitosti, kterými je především písemná forma, a obsahové náležitosti. Například ujednání o ceně, řádná specifikace předmětu smlouvy (smlouva musí být určitá), identifikace smluvních stran nebo jiné specifické náležitosti.

Co je cilem spotřebitele

Spotřebitel bývá nejčastěji vymezen jako fyzická osoba, která při uzavírání a plnění smlouvy, na jejímž základě se poskytuje finanční služba (např. úvěr, pojištění apod.), nejedná v rámci své obchodní nebo jiné podnikatelské činnosti.Cílem spotřebitele je maximalizace užitu nakupovaného výrobku nebo služby. Ve svém rozhodování je ale omezen svým důchodem (příjmem). Zvažuje dvě veličiny. Míru uspokojení potřeb, který mu nakoupený výrobek nebo služba přinese.Odstoupení od smlouvy uzavírané distančním způsobem. Spotřebitel má právo odstoupit od smlouvy, byla-li smlouva uzavřena za použití prostředků komunikace na dálku, ve lhůtě 14 dnů .

Úvěrová smlouva obsahuje finálně specifikované parametry úvěru: výše sjednaného úvěru, úroková sazba úvěru, roční procentní sazba nákladů (RPSN) a předpoklady, kterými se řídí výpočet RPSN, poplatky za sjednání a vedení úvěru, výše pravidelné měsíční splátky a celková částka, kterou klient zaplatí.

Co je podstatou spotřebitelského úvěru na bydlení : Je to úvěr zajištěný nemovitou věcí nebo věcným právem k věci nemovité anebo určený k zákonem specifikovanému účelu. Je to úvěr určený k pořízení nemovitosti a jeho poskytnutí je podmíněno zajištěním věcným právem k věci movité. Je to spotřebitelský úvěr, který není v zákonu specifikován, jen je využit na bydlení.

Kdy je smlouva o dílo neplatná : Pokud by dílo nebylo vymezeno vůbec nebo bylo popsáno neurčitě, mohla by být smlouva neplatná. Horší však je, když dílo neodpovídá potřebě kvůli chybné specifikaci. Ostatně příkladem může být třeba i košile na míru ve vadné barvě.

Kdy je potřeba smlouva o dílo

Smlouva o dílo se uzavírá v situaci, kdy se zhotovitel zavazuje provést na svůj náklad a nebezpečí pro objednatele dílo a objednatel se zavazuje dílo převzít a zaplatit za něj cenu. činnost s jiným výsledkem (např. dílo s nehmotným výsledkem, jakým je vytvoření počítačového programu nebo databáze).

Typy smluv

  • Kupní smlouva.
  • Smlouva o dílo.
  • Smlouva o poskytování služeb.
  • Licenční smlouva.
  • Smlouva o nájmu.
  • Smlouva o výpůjčce.
  • Specifika výpůjček výtvarných děl.
  • Smlouva o přepravě věcí

Pracovní smlouva je v podstatě jednoduchou smlouvou, která podle zákoníku práce musí obsahovat pouze tři podstatné náležitosti. Těmi jsou druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat, místo nebo místa výkonu práce, ve kterých má být práce vykonávána, a den nástupu do práce.

Co je obsahem smlouvy : Smlouva (někdy též kontrakt, dohoda nebo konvence) je dvoustranné či vícestranné právní jednání spočívající ve vzájemných a obsahově shodných projevech vůle smluvních stran směřujících ke vzniku, změně či zániku práv a povinností, které právní předpisy s takovými projevy vůle spojují.