Antwort Jak smažit na litinové pánvi? Weitere Antworten – Jak se vaří na litinové pánvi

Jak smažit na litinové pánvi?
Rovnoměrné zahřátí celé plochy nádobí zajistíte, pokud ho budete plynule předehřívat na plotýnce/hořáku přibližně stejné velikosti. Protože litina zadržuje teplo, není nutné nastavovat teplotu na vyšší než střední hodnotu. Při dodržení těchto kroků nebude během vaření pokrm ulpívat na povrhu nádobí.Nejprve nádobí omyjte horkou vodou s malým množstvím mycího prostředku. Nechte ho pár minut odmočit a poté důkladně osušte. Umístěte nádobí na zdroj tepla (hořák, uhlíky) a nalijte do něj jedlý olej (NE olivový) nebo máslo a pokryjte jím celé dno. Olej nezahřívejte příliš rychle, stačí střední plamen.Litinové hrnce jsou skvělou volbou pro vaření mnoha různých chodů. Díky své vysoké tepelné kapacitě a rovnoměrnému rozložení tepla se hodí pro pomalé vaření, dušení, pečení i smažení. V litinových hrncích můžete vařit prakticky cokoliv – od polévek a omáček přes pokrmy z masa, ryb, zeleniny až po dezerty.

Jak vypalit Litinovy Kotlik : Jak vypálení litinového kotlíku probíhá Čistý kotlík vytřete větším množstvím oleje a prázdný jej dejte rozpálit nad žhavé uhlíky nebo otevřený oheň, až se z nádoby začne kouřit. Poté odstraňte od zdroje tepla, nechte na vzduchu zchladit, zbytky oleje vytřete čistým papírovým ubrouskem.

Čím vyčistit litinovou pánev

Jak vyčistit litinovou pánev

  1. Nalijte na dno pánve trochu vody, stejné množství octa a přiveďte k varu.
  2. Zhruba po minutě pánev z plotýnky sundejte a zbylou tekutinu vylijte.
  3. Do prázdné pánve nasypte vrstvu jedlé sody, navlhčete a nechte 10 minut působit.
  4. Pánev vyčistěte houbičkou a opláchněte teplou vodou.

Proč vařit v páře : Živiny a vitamíny se při něm z velké části zachovají. Při vaření voda vyplavuje mnoho minerálních látek, ale při vaření v páře jich většina zůstává vázána v potravinách. Při vaření v páře je také snazší najít optimální okamžik vaření: při vaření v horké vodě je konzistence rychle pryč, pokud se na chvíli rozptýlíte.

Jak obnovit a udržovat litinové nádobí

Po čištění nádobí důkladně umyjte a vysušte. Poté naneste tenkou vrstvu rostlinného oleje na vnitřní i vnější povrch litiny. Poté litinu zahřejte v troubě na 180-200°C po dobu jedné hodiny, a poté ji nechte úplně vychladnout.

Pánve, které mají povrch z mramoru, jsou velmi odolné, nepřipalují se a nevylučují žádné škodlivé látky ani při vysoké teplotě. I proto jejich obliba stále roste. Pro přípravu jídla stačí použít naprosté minimum tuku, proto jsou vhodné i v případě, že se chcete stravovat zdravě.

Jak vyčistit litinovou pánev

Jak vyčistit litinovou pánev

  1. Nalijte na dno pánve trochu vody, stejné množství octa a přiveďte k varu.
  2. Zhruba po minutě pánev z plotýnky sundejte a zbylou tekutinu vylijte.
  3. Do prázdné pánve nasypte vrstvu jedlé sody, navlhčete a nechte 10 minut působit.
  4. Pánev vyčistěte houbičkou a opláchněte teplou vodou.

Přírodní litina je porézní materiál, který může podléhat korozi. Na její čištění nepoužívejte žádné chemické prostředky (saponáty, prášek, …), ani hrubé nástroje. Po použití obvykle stačí litinové nádobí vytřít papírovou utěrkou, případně umýt v čisté horké vodě pomocí jemného kartáčku nebo měkké houbičky.Smíchejte po jedné lžíci zubní pasty, jedlé sody a citronové šťávy. Vzniklou směs naneste na připáleniny a nechte cca 25 minut působit. Vydrhněte houbičkou a opláchněte teplou vodou. Nakonec pánev umyjte běžným prostředkem na nádobí.

Jak dlouho vařit maso v páře

  1. telecí (15-20 minut)
  2. drůbeží (10-15 minut)
  3. králičí (10-15 minut)
  4. zvěřina (10-15 minut)
  5. vepřové (20-30 minut)
  6. hovězí (30-40 minut)

Jak se vaří na páře : Základní princip vaření v páře je jednoduchý: voda se zahřívá, dokud nezačne vřít. Vzniklá vodní pára stoupá vzhůru a vaří potraviny. Při běžném vaření v páře jednoduše naplníte hrnec malým množstvím vody. Potraviny vložíte do cedníku nebo košíku a umístíte je nad vodu.

Jak dostat rez z litiny : Odpověď: Dokonalé odstranění koroze je možné opískováním. Drátěným kartáčem odstraníte převážně hrubší korozní produkdy, pro jemnější korozi jsou použitelné odrezovače (obbykle na bázi kyseliny fosforečné), něktré druhy zabarví podklad až do černofialové barvy (komplexony železa).

Jak renovovat litinu

Renovace pečící formy

Základní podmínkou k renovaci litinových forem je, že nosná litina nesmí být poškozená – nesmí mít žádné díry a praskliny. Samotný smaltovaný povrch vyrobíme nový. Napřed odstraníme zbytky starých smaltů a nečistot, pak opakovaně ručně naneseme a vypálíme v peci jednotlivé vrstvy smaltů.

Nejznámější je teflonová vrstva. Odborníci se shodují, že na smažení je teflon stále tou nejideálnější hmotou zajišťující nepřilnavost povrchů. Zvládá vysoké teploty, nepotřebuje velké množství tuku a je na něm možné smažit nejen maso či zeleninu, ale třeba i palačinky nebo omelety. I teflon má však svá omezení.Jak vyčistit litinovou pánev

  • Nalijte na dno pánve trochu vody, stejné množství octa a přiveďte k varu.
  • Zhruba po minutě pánev z plotýnky sundejte a zbylou tekutinu vylijte.
  • Do prázdné pánve nasypte vrstvu jedlé sody, navlhčete a nechte 10 minut působit.
  • Pánev vyčistěte houbičkou a opláchněte teplou vodou.

Jak pečovat o litinu : Po každém umytí potřete celé nádobí slabou vrstvou jedlého oleje a vytřete papírovou utěrkou do sucha. Oleje použijte takové množství, které obnoví lesk nádobí a nezanechá lepkavou vrstvu. Tím zachováte „seasoning“ a ochráníte nádobí před působením vlhkosti. Litinové nádobí nepatří do myčky nádobí!