Antwort Jak sklízet jablka? Weitere Antworten – Kdy se Sklizeji jablka
Jablka se sklízí od července do listopadu, podle konkrétní odrůdy. Všeobecně platí, že jablka jsou zralá ke sklizni, když se snadno oddělí stopka od větvičky při otočení plodu o 90 stupňů. Dalšími znaky zralosti jsou vybarvení slupky, hnědnutí jader, padání ovoce při bezvětrném počasí a vůně plodů.Plody jsou středně velké, kuželovitého tvaru, světle žluté barvy, která je překrytá červeným až fialovým líčkem. Dužnina jabloně Melodie je bílá, šťavnatá, křehká, aromatická, jemně nakyslá. Sklizeň je koncem září, konzumní zralost nastává od prosince do ledna.Sklízí se koncem září, konzumní zralost nastává od prosince a vydrží do března. Odrůda je rezistentní proti strupovitosti, padlím netrpí, bez nároků na ošetřování. Vhodná pro pěstitele do všech oblastí.
Kdy sklízet jablka Jonagold : Plody sbíráme od poloviny září a vydrží nám dlouho uskladněné. Vhodné pro přímou konzumaci nebo dalšímu zpracování. Pěstování: Vybíráme slunná a teplá stanoviště, nejlépe orientovaná na jižní stranu, s půdou dostatečně bohatou na živiny, lehkou, dobře propustnou, vlhkou, ale nepřemokřenou.
Kdy sklízet jablka matčino
Sklizeň obvykle nastává koncem září, do konzumu dojde během října, v běžném sklepě vydrží do konce roku. 'Matčino' značně odolává strupovitosti, vnímavost na padlí je střední.
Kdy se co sklízí : Žně jsou označením pro typ sklizně, kdy se sklízejí především obiloviny (pšenice, ječmen, kukuřice, žito, oves atd.), a také pro období, kdy sklizeň obilovin probíhá. Pro jiné plodiny jako luskoviny (hrách, fazole, soja), olejniny (řepka) či brambory, ani pro sklizeň pícnin se toto označení nepoužívá.
Plody poškozené obalečem jablečným předčasně opadávají nebo bývají druhotně napadány moniliovou hnilobou. První ošetření proti první generaci obaleče se doporučuje od začátku do poloviny června a druhé ošetření za 10 až 14 dnů poté.
Plody sklízíme koncem září, konzumní jsou od poloviny října a skladovat je lze do února.
Co se shnilými jablky
Pokud jde jen o nahnilá jablka, je možné je kompostovat, nejlépe uprostřed hromady dobře založeného kompostu. Výlisky z moštu jsou také vynikajícím materiálem do kompostu, ale je nutné je promíchat se sušším materiálem, např, listím nebo kartony.Už od června si můžete pochutnat na výtečných českých broskvích, rybízu, malinách a mnoha dalších dobrotách. V červenci se k nim přidávají borůvky, ostružiny a také první jablka a hrušky. Poslední letní měsíc, srpen, pak patří mirabelkám, blumám, brusinkám a hroznovému vínu.Sklizeň provádíme nejlépe ráno nebo večer. Přes den bývá velké horko a v té době se okurky při trhání příliš zahřívají. Okurky nesklízíme po zalévání, když jsou vlhké. Pokud bychom je nenechali oschnout, byly by náchylné k plesnivění.
Lze doporučit např. postřik Mospilan 20 SP nebo Sulka (při vyšších teplotách 20-25°C může pálit). Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.
Jak vypadá obaleč jablečný : Obaleč jablečný (Cydia pomonella) je hnědošedý motýl s okrouhlou bronzovou skvrnou na vnějším okraji křídla, jehož larvy napadají plody ovocných stromů. Je jedním z nejvýznamnějších škůdců jabloní. Po proniknutí do plodu tvoří housenka (velikosti až 18mm) typickou chodbičku do středu plodu.
Co dělat s nezralými jablky : Zavařujeme je strouhaná jako polotovar, děláme z nich mošty, sirupy, kompoty, rosoly a marmelády, čatní. Jablka se suší na oblíbené křížaly, z jablečných slupek se vaří čaj.
Co se zbylými jablky
Vyzkoušejte tradiční vejmrdu, domácí jablečný ocet, jablečný čaj, křížaly nebo povidla z jablíček a udělejte si zásobu na zimu!
- Křížaly.
- Jablečný mošt.
- Jablečná přesnídávka (pyré)
- Jablečný kompot.
- Jablečné dezerty, koláče a další dobroty.
- Jablečný ocet.
- Jablečný čaj.
- Jablečná nádivka do moučníků
Zasychání mladých plodů na okurkách může mít více důvodů. Pokud se ale jedná a skleníkové, partenokarpické okurky (nepotřebují opylení), tzv. hadovky, je nejčastějším důvodem nedostatek dusíku a případně spojený s nevyrovnanou závlahou.Listy okurky začnou chřadnout a potom předčasně opadávají. K tomuto problému může přispět zavlažování na hlavu okurky a špatná cirkulace vzduchu. Při prvních známkách onemocnění může pomoci použití fungicidních sprejů. Abyste zabránili smáčení listů, zalévejte rostliny přímo ke kořenům.
Kdy je nejlepší stříhat jabloně : Stromy je třeba prořezávat časně zjara, v březnu nebo dubnu, dokud nejsou pupeny ještě otevřené. Stromy neprořezávejte za mrazivého počasí, protože se snadno lámou. Pokud od posledního prořezávání uplynulo několik let, rozložte prořezávání postupně na více roků.