Antwort Jak skladovat peřiny? Weitere Antworten – Jak dlouho vydrží peří

Jak skladovat peřiny?
Pokud budete o péřové produkty pravidelně a vhodně pečovat, vydrží Vám desítky let. Polštáře, které jsou mnohem více namáháme, by se ale měly měnit po dvou až třech, maximálně pěti letech. Jak pečovat o péřové peřiny a polštáře kvalitní peřiny však mají dlouhou trvanlivost, zhruba 20 – 30 let (dle využívání a péče).Peří doporučujeme skladovat v prodyšném obalu. Péřové výrobky nestlačujte vakuovými systémy!Péřové polštáře a přikrývky perte samostatně na co nejnižší teplotu. V tomto případě 30 °C postačí. Moderní pračky disponují i speciálním programem pro praní lůžkovin, lze použít i program na jemné prádlo, nebo na vlnu v kombinaci s nízkými otáčkami 400 až 600 za minutu.

Na co prát peřiny : Použijte prací prostředek určený na přikrývky a polštáře s přírodní náplní, který neobsahuje enzymy. Běžné prací prostředky obsahují enzymy, které ničí vlastnosti peří a prachového peří tím, že z nich odstraní přirozenou vrstvu tuku. Na přikrývky z umělých vláken můžete používat běžné prací prostředky.

Jak často měnit peřiny

Doba doporučená pro výměnu peřiny za novou je 3-5 let, záleží na opotřebení.

Jak často čistit peřiny : Důležitá je při čistění peří pravidelnost. Nevyplácí se na něj zapomínat, ať už kvůli hygieně nebo pohodlnému spaní. Péřové přikrývky doporučujeme nechat čistit každých 5 let, u polštářů je intenzita kratší, protože jsou více v kontaktu s vlasy a pokožkou. Ideální doba jsou tak 2 roky.

Nejvhodnějším způsobem, jak se zbavit vlhkosti, je peřiny a polštáře po spánku řádně vyvětrat a poté až ustýlat nebo uskladňovat do „peřiňáku“. Nejlepší pro větrání peřin je zimní období, když se teploty pohybují pod nulou, vysvitne slunce a vzdušná vlhkost je nízká.

Péřové přikrývky doporučujeme nechat čistit každých 5 let, u polštářů je intenzita kratší, protože jsou více v kontaktu s vlasy a pokožkou.

Jak vyprat péřové peřiny

Peří perte na speciální, pro tento účel vytvořený program. Pokud ho vaše pračka nemá, využijte program na jemné prádlo s teplotou do 40 °C a sáhněte po pracím prostředku přímo na peří. Do sušičky pak vložte spolu s polštářem dva tři tenisáky, které budou při procesu poskakovat a materiál vám krásně "naklepou".Sušení péřových peřin

Zvolte program pro vlnu (to doporučují přímo výrobci sušiček) a pokud běžně nepoužíváte míčky do sušičky, přidejte je.Peří perte na speciální, pro tento účel vytvořený program. Pokud ho vaše pračka nemá, využijte program na jemné prádlo s teplotou do 40 °C a sáhněte po pracím prostředku přímo na peří. Do sušičky pak vložte spolu s polštářem dva tři tenisáky, které budou při procesu poskakovat a materiál vám krásně "naklepou".

Pokud jsou záclony viditelně zašedlé či zažloutlé, namočte je ještě před praním do roztoku vody a sody, a to v poměru 10 litrů vody na 500 gramů jedlé sody. Nejprve počkejte, až se soda kompletně rozpustí. Následně záclony ponořte do roztoku a poté je vymáchejte v čisté vodě.

Kdy větrat peřiny : Nejlepší pro větrání peřin je zimní období, když se teploty pohybují pod nulou, vysvitne slunce a vzdušná vlhkost je nízká. Naopak nevhodné pro větrání je teplé vlhké letní ráno. Poté, co jsou peřiny vyvětrané tj. zbavené vlhkosti, je můžeme ustlat nebo uskladnit do jakéhokoliv úložného prostoru.

Kdy Prevlekat peřiny : Převlékání peřin každé 3 až 4 dny

V případě, že necháváte spát domácí zvíře ve vaší posteli, je potřeba vyměnit povlečení každé 3 až 4 dny.

Na jaký program prát peří

Ideální je praní v ruce či pračce při 30 až 40°C. Samozřejmostí je zvláštní program a speciální prací prostředek – ideálně přímo pro peří, jako je Fibertec Down Wash. Zcela zásadní je nepoužít v pracím cyklu vysokootáčkové odstředění nebo snad ždímání.

Větrání v mrazu na půlhodinu až hodinu se hodí hlavně pro ty, kteří s alergiemi a vlhkem doma nebojují. Mráz totiž hubí roztoče, jenže nezničí alergeny, které už roztoči uvolnili. Výsledek vymrazování peřin je tedy dost slabý. Od roztočů vám pomůžou spíše protiroztočové povlaky a pravidelný úklid postele i lůžkovin.Provětrat své peřiny a polštáře byste měli ideálně každý den. Nejlépe po probuzení dejte ložní prádlo na čerstvý vzduch. Ideálně na slunné místo, kde se může přirozeně větrat. V jarních a letních dnech se však ujistěte, že peřiny nevětráte příliš dlouho.

Co se starými péřovými peřinami : S objemnými peřinami a polštáři je možné také zajít do specializované čistírny, kde povlak rozpářou a peří odborně vyčistí. V kvalitní čistírně vám pak povlak rovnou ušijí nový. Existuje několik možností čistění a vybrat by měli tu, která odpovídá stavu peřiny nebo polštáře.