Antwort Jak si založit odbory? Weitere Antworten – Co je potřeba k založení odborů

Jak si založit odbory?
Založit odbor můžete jako pracovník velké i malé firmy. Stačí, abyste se domluvili se dvěma dalšími zaměstnanci. S nimi jakožto zakladateli budete následně tvořit přípravný výbor v jehož rámci sepíšete stanovy a na ustavující schůzi je schválíte. Nový odbor je pak třeba nahlásit na ministerstvu vnitra.Odborová organizace se zakládá na základě usnesení ustavující členské schůze, ze které musí být pořízen písemný zápis. Odborové organizace jsou utvořeny buď na principu zaměstnavatelském (u jednoho zaměstnavatele) – základní organizace (ZO), nebo územním (u více zaměstnavatelů) – místní organizace (MO).Povinnost jednat s odborovou organizací se týká:

Projednávání informací o nově vzniklých pracovních místech. Projednání výpovědi a okamžitého zrušení pracovního poměru – takový postup je třeba předem projednat s odborovou organizací.

Kolik stojí členství v odborech : Člen organizace platí měsíční příspěvek ve výši 1 % z čisté mzdy. Platba může být provedena srážkou ze mzdy, převodem na účet ZO nebo uhrazena v hotovosti hospodáři organizace. Bližší informace Vám dá předseda nebo hospodář organizace. Individuální člen platí měsíčně příspěvek ve výši 120 Kč převodem na účet svazu.

Kolik lidí je potřeba na založení odborů

Jak založit odborovou organizaci ve vaší společnosti

Podmínkou pro vznik odborů je, že alespoň 3 její členové jsou u zaměstnavatele v pracovním poměru. Na ministerstvo vnitra nahlásíte založení nové odborové organizace. Vaše odborová organizace je považována za vzniklou druhým dnem po doručení na ministerstvo.

Jak jsou financovány odbory : 1) Základním zdrojem pro financování činnosti Odborové organizace jsou členské příspěvky vyplývající ze Stanov Odborové organizace. 2) Dalšími zdroji mohou příjmy související s obchodní činností a výnosy z finančních vkladů Odborové organizace.

V současnosti mají odbory zhruba půl milionu členů. Nejpočetnější odborovou ústřednou bylo Odborové Sdružení Československé s 340 tisíci členy.

Díky členství v odborech máte přístup k potřebným informacím, můžete využívat rady a zkušenosti ostatních a zejména v krizových životních situacích nejste odkázaní jen sami na sebe. V případě nouze, jež může přijít, dává členství v tak silné organizaci i potřebnou jistotu, že na problémy nejste sami.

Kdo platí odbory

Členství v odborech je vůči zaměstnavateli anonymní. Členové a členky odvádějí odborové organizaci měsíční příspěvek ve výši 1 % ze svého čistého platu. Odborová organizace Straka usiluje o konstruktivní sociální dialog v moderním evropském pojetí.Kdo může Odbory založit Je potřeba 3 osob, kteří se rozhodnou organizaci založit. Je nutno sepsat stanovy (cíl, orgány, sídlo, název) a evidovat OO u příslušného rejstříkového soudu.Česká republika stále patří k zemím s nejnižším zastoupením zaměstnanců v odborech – zatímco v roce 1995 dosahoval podíl odborářů 43,3 %, v roce 2015 to bylo podle OECD pouze 11,6 procenta (železniční odbory, především OSŽ, však mají podíl výrazně vyšší).