Antwort Jak si zažádat o příspěvek na bydlení? Weitere Antworten – Co je potřeba k žádosti o příspěvek na bydlení

Jak si zažádat o příspěvek na bydlení?
Budete potřebovat scan nebo fotografie dokladů, které potvrzují vaše náklady na služby. Náklady můžete také prokázat potvrzením o platbě z vašeho internetového bankovnictví. Případně můžete použít příjmové doklady, ústřižky složenky, doklady SIPO.Na příspěvek na bydlení máte nárok, pokud jsou vaše náklady na bydlení (nájem, elektřina, plyn, služby, vodné apod.) vyšší než 30 % (v Praze 35 %) vašich čistých příjmů. Tyto čisté příjmy zároveň nesmí přesáhnout tzv. normativ, tedy částku normativních nákladů na bydlení.Za příjem se pro nárok na dávky státní sociální podpory, tj. i příspěvku na bydlení, zahrnují především příjmy ze závislé činnosti, příjmy z podnikání nebo jiné samostatné výdělečné činnosti, příjmy z nájmu a dále dávky nemocenského a důchodového pojištění a podporu v nezaměstnanosti včetně obdobných příjmů z ciziny, …

Kdy je možné žádat o příspěvek na bydlení : O příspěvek na bydlení můžete žádat až 3 měsíce zpětně. Nárok máte v případě, že vaše náklady na bydlení přesahují 30 % celkových příjmů. Posuzují se vaše čisté příjmy, resp. se sčítají příjmy celé rodiny a uhrazené náklady na bydlení (průměr za minulé kalendářní čtvrtletí).

Jak dlouho je možné pobírat příspěvek na bydlení

Pokud jsou náklady na bydlení vyšší než normativní, počítá se příspěvek na bydlení z normativních nákladů. Od 1.1.2016 dochází u příspěvku na bydlení k další zásadní změně. Je možné ho pobírat po neomezeně dlouhou dobu.

Jak doložit své příjmy : K doložení příjmu se využívají tři způsoby, nejčastější je potvrzení příjmech od zaměstnavatele, následuje doložení příjmu daňovým přiznáním a doložením výpisu z bankovního účtu. Nenechte si ujít novinky z hypotečního a realitního trhu – pro kupující i profesionály.

Pokud žadatel bydlí v nájemním bytě, jedná se o nájem a náklady za plnění poskytovaná v souvislosti s užíváním bytu, spolu s energiemi, vodným, stočným, náklady na odpady a vytápění.

Počet osob v domácnosti
Jedna nebo dvě 3571 Kč
Tři 4669 Kč
Čtyři a více 5632 Kč

Co všechno se počítá do příjmu

Do příjmů se zahrnuje hrubá mzda (ne superhrubá), hrubé příjmy z podnikání (ne příjmy minus výdaje), příjmy z pronájmu (opět bez odpočtu výdajů), důchody ze sociálního zabezpečení (starobní, invalidní), nemocenské dávky, peněžitá podpora v mateřství a dávky v nezaměstnanosti.Úřad rozhodne do 30 dnů od podání žádosti. + 30 dnů v případě sociálního šetření, nebo když jde o složitý případ.Životní minimum v Kč za měsíc

Typ domácnosti částka celkem
1. jednotlivec 4860 4860
2. domácnost s více členy
první osoba v domácnosti 4470 4470
další osoba v domácnosti, která není nezaopatřeným dítětem 4040


Pokud jste zaměstnanec, banka kontroluje pohyby na Vašich účtech a potvrzení příjmů, které vám zaměstnavatel jednoduše na žádost vystaví. Tyto částky by zpravidla měly sedět. Banka tak vidí, že čísla jsou pravdivá, tedy že to, co vám zaměstnavatel posílá na účet, skutečně sedí s vaší mzdou.

Kde získat potvrzení o příjmu : Kde potvrzení příjmu vzít Doložení příjmu je závislé na tom, jak příjmy získáváte. Zaměstnancům vystaví zaměstnavatel potvrzení o výši čistého příjmu za poslední 3 měsíce, případně může banka požadovat poslední 3 výplatní pásky, které budou zaměstnavatelem orazítkované.

Co všechno se počítá do příjmů : Do příjmů se zahrnuje hrubá mzda (ne superhrubá), hrubé příjmy z podnikání (ne příjmy minus výdaje), příjmy z pronájmu (opět bez odpočtu výdajů), důchody ze sociálního zabezpečení (starobní, invalidní), nemocenské dávky, peněžitá podpora v mateřství a dávky v nezaměstnanosti.

Co patří mezi náklady

Do nákladů patří: spotřebovaný materiál, prodané zboží, nakoupené služby, odpisy majetku (úprava hodnoty majetku vzhledem k opotřebení), daně, spotřeba energie, cestovní náklady, mzdy zaměstnanců, opravy a udržování majetku, zdravotní a sociální pojištění, dary, pokuty a penále, škody, bankovní poplatky, hrazené úroky, …

Příspěvek na bydlení je dávka státní sociální podpory vyplácená opakovaně na základě podané žádosti o pří- spěvek na bydlení. O dávku je možné požádat až 3 mě- síce zpětně od data podání žádosti o dávku, jestliže jsou splněny zákonné předpoklady.Do tohoto příjmu spadá jak čistá mzda, tak i některé dávky: podpora v nezaměstnanosti, nemocenská, mateřská, rodičovský příspěvek, příspěvky na děti i starobní, invalidní a pozůstalostní důchod.

Jaké příjmy se nedaní : Pokud je roční příjem OSVČ pod 50 tisíc korun, daně přiznávat nemusí. Netýká se to ani zaměstnanců, kteří mají vedlejší příjmy (kromě zaměstnání) do 20 tisíc korun. Do loňského roku byly limity ve výši 15 respektive 6 tisíc korun.