Antwort Jak seřídit bohatou směs? Weitere Antworten – Jak nastavit bohatost směsi

Jak seřídit bohatou směs?
Každý karburátor má základní nastavení bohatosti směsi. Malý šroubek na těle karburátoru. Vytáčením se směs obohacuje,naopak ochuzuje. Většina modelů má v manuálu tak zvané základní nastavení,což je hodnota otočení šroubku od zcela zatočeného zpět.Bohatou směs lze poznat podle svíčky. Pokud je svíčka černá a obalená karbonem a sazemi, ve směsi je příliš mnoho benzínu. Chudá směs tedy logicky obsahuje méně benzínu, než by měla.Pokud je směs bohatá a obsahuje hodně benzínu, dochází k poškozování svíček a zároveň se v důsledku smývání olejového filmu nadměrně opotřebuje válec. Motor má slabší výkon, vynechává a “koktá” (tzv. čtyřtaktování). A navíc stoupne spotřeba.

Jak funguje volnoběžná tryska : Volnoběžný systém

Situace se má takto: Nesaháme na plynovou rukojeť, šoupátko s jehlou je tedy na dorazu, motor běží v konstantních otáčkách. Prakticky celý průměr vnitřní směšovací trubice (difuzoru) je zablokován šoupátkem. Tudy vzduch neprojde. Funguje tedy vedlejší volnoběžný systém opět přes svoji vlastní trysku.

Jak naladit bohatost směsi

volnoběžný šroub a malý šroub kterým regulujeme bohatost směsi při volnoběhu – tzv. vzdušník. Při nastavování správné směsi při volnoběhu postupujeme takto. Přidáme přibližně tak jednu až dvě otáčky na šroubu, který řídí volnoběžné táčky – zvýšíme volnoběžné otáčky.

Jak spravne Seridit karburátor : Je dobré pomocí palivového šroubku (pro volnoběh) dostat otáčky nízko ,ale tak aby to nechcíplo. Říct kamarádovi, ať drží plyn, tak aby se motor držel v nejnižších otáčkách před chcípnutím. Zatímco utáhnete šroubek bohatosti a pak ho postupně povolujete, pomalu sledujete jak se pomalu zvedají otáčky.

Bohatá směs (přebytek vzduchu), způsobuje rychlejší hoření nasáté směsi a střílí do výfuku, kromě snížení výkonu atd. Často je důvodem zanesení čističe vzduchu..

Je dobré pomocí palivového šroubku (pro volnoběh) dostat otáčky nízko ,ale tak aby to nechcíplo. Říct kamarádovi, ať drží plyn, tak aby se motor držel v nejnižších otáčkách před chcípnutím. Zatímco utáhnete šroubek bohatosti a pak ho postupně povolujete, pomalu sledujete jak se pomalu zvedají otáčky.

Co je bohatá směs

bohatá směs, je poměr vzduchu ve směsi menší než u stechiometrické směsi. Pokud je λ>1, tzv. chudá směs, je objem vzduchu ve směsi větší než u stechiometrické směsi.Velkým šroubem regulujeme otáčky volnoběhu tzv. volnoběžný šroub a malý šroub kterým regulujeme bohatost směsi při volnoběhu – tzv. vzdušník.Najdeme ji pod vrchním krytem karburátoru. Ovlivňuje poměr směsi při otevření plynu do 1/3. Pokud jehlu spustíte níž, (segerovku dáte výš), motor bude dostávat méně benzínu a bude při rozjezdu vynechávat. Jestli dáte jehlu výš, (segerovku posouváte níž), motor bude při rozjezdu “tarokovat” a jakoby kašlat.

Životnost lambda sondy

Jednoduché lambda sondy bez výhřevu je doporučeno měnit po nájezdu zhruba 80 000 km. Vyhřívané lambda sondy pak běžně snesou nájezd dvojnásobný (160 000 km).

Jak správně seřídit karburátor : Karburátor má tři seřizovací šroubky:

Trysky L a H se používají pro seřízení směsi vzduchu a paliva v karburátoru. Při otáčení šroubů po směru hodinových ručiček se směs vzduchu a paliva ochuzuje. Otáčením šroubů proti směru hodinových ručiček dosáhneme bohatší směsi.

Jak očistit lambda sondu : Obecně se vůbec nedoporučuje lambda sondy čistit manuálním způsobem, ani chemicky v případě demontáže. Jedinou cestou jsou speciální přidané čistící chemie do paliva, které postupně lambda sondu tzv. opláchnou, rozpustí nánosy a tím jí vyčistí, aniž by chemie ublížila správné funkčnosti lambda sondy.

Co se stane po odpojení lambda sondy

Vypnutím kontrolní Lambda sondy, která má za úkol hlídat spaliny za katalyzátorem, eliminujeme chybové hlášení, které již nebude rozsvěcet kontrolku motoru. Odstraněním tohoto systému, se kterým bylo vozidlo homologováno, se vozidlo stává nezpůsobilým k provozu na pozemních komunikacích.

Pokud si všimněte některých z následujících příznaků, může být zapotřebí kontrola lambda sondy:

  1. Nepravidelný chod škrticí klapky na volnoběh.
  2. Drsné zvuky vycházející z motoru.
  3. Vysoká spotřeba paliva a špatný výkon.
  4. Neúspěch při zkoušce emisí
  5. Černý kouř a uhlík okolo výfuku.

Špatně fungující nebo přímo nefunkční sonda se projevuje nekultivovaným projevem motoru. Za studena motor cuká a může špatně startovat. Podstatným projevem je snížení výkonu a zvýšení spotřeby, která může být až o 15 % vyšší. Některá vozidla indukují nefunkčnost sondy kontrolkou na palubní desce.

Jak se projevuje porucha lambda sondy : Nejběžnější a nejčastější příznaky indikující poruchu lambda sondy jsou: rozsvítí se kontrolka motoru. zvýšené hodnoty spalování vozu. snížení výkonu motoru.