Antwort Jak se Řízkuje šeřík? Weitere Antworten – Jak se stříhá šeřík

Jak se Řízkuje šeřík?
Šeříky dobře snášejí i hluboký řez, rostlina snadno zregeneruje ze spících oček. Nejvhodnější dobou pro takovýto zásah je období těsně po odkvětu. Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby.Po odkvětu odstřihnu větvičku nad spodním rozvětvením cca 10 cm,na keři na který budu roubovat. Nastříhám si větvičky z keřů u kterých vám jakou mají barvu(případně si větvičky označím barevnou bavlnkou). Z těchto roubů použiji horní část s neporušeným vrcholovým listempupenem a čtyřmi lístky.Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.

Kdy stříhat zakrslý šeřík : Řez: Tento druh roste pomalu a přirozeně kompaktně, není proto potřeba jej tvarovat a pravidelně řezat. Pokud je to nutné, provádí se řez co nejdříve po odkvětu, aby se na nově narostlých výhonech ještě během vegetace vytvořily květní pupeny pro příští rok.

Co že šeříku

Šeřík se využívá v aromaterapii i na výrobu parfémů. Kdo má rád intenzivní jemnou vůni šeříku, může na něj jeho vůně působit i jako afrodiziakum. V kosmetickém průmyslu se šeřík hodí také k výrobě mýdel, sprchových gelů nebo šamponů.

Jak sazet šeřík : Jak zasadit šeřík

Nezapomínejte, že šeříky mají velký kořenový systém. Jáma by tedy měla být dostatečně hluboká, v okolí nevysazujeme rostliny příliš blízko a dno jámy ještě propícháme například vidlemi, aby mohly kořeny snadněji prorůstat. Kořenový bal před výsadbou namáčíme na 24 hodin do kbelíku s čistou vodou.

Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.

Pro tvorbu řízků využíváme mladé, polodřevité či dřevité výhony, které nesou 4 až 6 pupenů. Takto získané řízky pak ještě ošetříme stimulátorem růstu. Řízky rychle vzejdou především v teple skleníku či pařeniště. Pokud jim dopřejete k zakořenění teplotu okolo 20°C, vzejdou už během dvou až tří týdnů.

Co posiluje květ šeříku

Posiluje imunitu, obsahuje antibakteriální a antivirové phytoncidy. Čaj a odvar lze použít rovněž zevně jako obklad na místa postižená růžovkou, ekzémy a vředy, ale také na záněty spojivek a na ošklivé kruhy a váčky pod očima. Zlepšují pružnost pokožky. A neocenitelné je také jejich použití jako ústní vody.Naše babičky přidávaly do vázy s vodou cukr a ocet. To skutečně může pomoct udržet květiny ve váze v dobré kondici, ale nesmí se to přehnat. Ocet lehce okyselí a desinfikuje, cukr pomáhá rostlinu vyživovat. Tyto fígle používaly už naše babičky.Proč šeřík nekvete – běžné důvody:

špatné místo pro přistání; nedostatečné osvětlení; nesprávné prořezávání; poškození chorobami a škůdci.

Šeřík Mayerův (Syringa mayeri) ´Palibin´ má úhledný tvar, bohatě kvete a příjemně voní. Dorůstá do výšky 1,2 metru a do jeho přirozeně upraveného tvaru není třeba řezem nijak výrazně zasahovat. Roste poměrně pomalu, na záhonech se velmi dobře kombinuje právě s drobnými cibulovinami a jarními trvalkami.

Co posiluje šeřík : Posiluje imunitu, obsahuje antibakteriální a antivirové phytoncidy. Čaj a odvar lze použít rovněž zevně jako obklad na místa postižená růžovkou, ekzémy a vředy, ale také na záněty spojivek a na ošklivé kruhy a váčky pod očima. Zlepšují pružnost pokožky. A neocenitelné je také jejich použití jako ústní vody.

Jak voní šeřík : Jak voní šeřík

Vůně šeříku je často popisována jako sladká, květinová a mírně dřevitá. Můžete také objevit nuance zelených a ovocných vůní, které dodávají dojem svěžesti a živosti. Vůně šeříku v parfému je vnímána jako romantická, ženská a sofistikovaná.

Jak dlouho trva řízkování

Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.

Příprava řízků: Po vytažení řízků z místa uskladnění, případně po přepravě, je nutné řízky celé namočit nejméně na 24 hodin do vody. V případě výskytu plísně je možné řízky omýt v 5% roztoku Sava, ale většinou to není nutné.Vnitřní použití

Nejoblíbenější je šeříkový čaj, sirup, nebo cukr. Čerstvě natrhaný šeřík je také jedlou ozdobou dortů a dalších dezertů. Pokud máte doma květnové oslavence a máte možnost natrhat si v čistém prostředí šeřík, vyjděte si na něj a posypte narozeninový dort záplavou fialových květů.

Proč se šeříku říká bez : Podle Rejzka samotné slovo šeřík bylo vytvořeno obrozencem Preslem, který vycházel z ruského slova siréň a připodobnil ho přídavnému jménu označujícímu barvu šerý podle typického zabarvení květů šeříku. Před tímto Preslovým novotvarem se zřejmě šeřík označoval jako bez běžně.