Antwort Jak se Zastřihává bonsai? Weitere Antworten – Jak zastřihovat bonsai
U druhů bonsají, které jsou porostlé malými lístky, zkracujeme mladé výhony do obrysu stromku. Bonsaje s většími listy zaštipujeme hlouběji a to o 2- 3 lístky, než je požadovaný tvar koruny. Nutností je odstraňování zaschlých a starých větví, které dřevinu zbytečně vysilují a nepůsobí esteticky.STŘÍHÁNÍ: chceme-li u fíkusu udržet velikost koruny, stříháme ho o 3 listy hlouběji, než je konečný obrys koruny. Aby tento zásah nebyl viditelný, stříháme častěji a menší počet větví. Nechceme-li přijít o rašení, necháme za posledním listem kousek větve. Vytékání mléčné šťávy zamezíme mlžením studenou vodou.Pokojové bonsaje se mohou řezat, stříhat, zaštipovat, drátovat a někdy i přesazovat v libovolnou roční dobu. Ovšem nejlepší čas pro hlavní zásahy na rostlině je březen nebo duben. Základní řez (prosvětlení koruny) děláme při přesazení, drobné zásahy pak během vegetace. Používáme kleště, nůžky, jemnou pilku nebo nůž.
Jak formovat bonsai : Tvarování bonsai je umění samo o sobě. Začněte jednoduchým odstraňováním odumřelých nebo nežádoucích větví. Postupně můžete přistoupit k drátování, což umožňuje ohýbat a formovat větve do požadovaného tvaru. Během vegetačního období pravidelně zkracujte nový růst, abyste podpořili hustší a kompaktnější tvar stromu.
Jak často se zalévá bonsai
Protože bonsaje mají malé misky, je vhodné, aby se zalévaly denně celé jaro, léto i podzim. Na zimu zálivku omezíme. Stejně jako vodu, potřebují rostliny ke svému zdravému růstu i hnojivo. Protože v misce na bonsaje je převážně kořenový bal a velmi málo zeminy, je nutné bonsaje pravidelně hnojit.
Jaký strom na bonsai : Výběr semen
Klíčem k úspěchu je získání semen z kvalitního zdroje, což zvyšuje šance na jejich úspěšnou klíčivost a zdravý růst. Vyberte si ovocný strom, který je vhodný pro bonsaj. Některé populární druhy patří jabloně, hrušně, třešně, švestky, granátová jablka, fíky a citrusové stromy.
Kdy řezat. Hluboký řez se zpravidla provádí v zimním období, kdy rostliny již shodily listy a jsou v klidovém režimu.
Protože bonsaje mají malé misky, je vhodné, aby se zalévaly denně celé jaro, léto i podzim. Na zimu zálivku omezíme. Stejně jako vodu, potřebují rostliny ke svému zdravému růstu i hnojivo. Protože v misce na bonsaje je převážně kořenový bal a velmi málo zeminy, je nutné bonsaje pravidelně hnojit.
Jak často přesazovat bonsai
Po určité době kořeny bonsaje vyplní prostor misky a potřebují přesadit. Nejvhodnější dobou pro výměnu substrátu a sestříhnutí kořenů je jaro. Obecně platí, že mladé stromky přesazujeme častěji a to jednou za rok.Bez vody není života. To, že je akutní potřeba bonsai zalít poznáme podle svěšených listů, podle barvy povrchu zeminy, podle vytvoření mezery mezi zeminou a miskou.Bez vody není života. To, že je akutní potřeba bonsai zalít poznáme podle svěšených listů, podle barvy povrchu zeminy, podle vytvoření mezery mezi zeminou a miskou.
Zaléváme odstátou vodou. Dáváme pozor na přelévání, kdy dochází k uhnívání kořenů. Dáváme si velký pozor na umístění bonsaje, pozor na ostré sluníčko, sálající topení apod., které bonsai vysuší mnohem rychleji. Obecně platí, čím více světla, tím lépe.
Co potrebuje bonsai : Všechny venkovní bonsaje potřebují otevřený prostor, dostatek světla, výživnou půdu, pravidelnou zálivku, ale nikdy přemokřenou půdu. Proto je důležitý i výběr misky – viz dále. Venkovní bonsaje mohou přezimovat venku, jestliže jim zazimujete kořeny – dáte celý květináč do krabice s kůrou, slámou, hoblinami aj.
Jak začít tvarovat tlustici : Náročnější a zajímavější tvar kmene tlustice získáte zaštípnutím mladé rostliny asi patnáct centimetrů nad zemí; pak při přesazení nakloňte kmínek šikmo, nejlépe v úhlu asi třiceti stupňů. Pokračováním kmene bude jedna z vrchních větví, druhou vrchní nechte růst do boku jako obláček.
Jak zastřihovat fíkus
Řez provádíme tak, že si odpočítáme shora 2 až 3 listy a mezi kolínky na kmínku rostlinu „hladce“ řízneme. Jelikož fíkusy roní v místech řezu lepkavé mléko (latex), je třeba pracovat v gumových rukavicích. Je též třeba si dát pozor na možné potřísnění oděvu. U citlivých lidí může tento latex vyvolat i alergické reakce.
Ficus „fíkovník“ – vystačí si s méně světla, ale pozor, má rád teplo, přímo nesnáší průvan, na který reaguje shozením listů. Ideální je zalévat teplou vodou, v případě kdy použijete studenou vodu shodí listy. Zaléváme vydatně, avšak po zálivce necháme vyschnout, nemá rád přemokření.Nejpravděpodobnější příčinou opadávání listů je přelití, nízká zimní teplota, přehnojení, chladný průvan, nedostatek světla nebo náhlá změna prostředí. Pokud listy žloutnou, jedná se nejspíš o následek podvýživy, proto je nutné rostlinu přihnojit nejlépe organickým hnojivem (kravský hnůj apod.).
Proč opadává bonsai : Bonsaje opadávají, protože jim chybí dostatek vláhy. Pokud vláhu nemají, zbaví se zeleně, aby se spící pupeny zachránily a přežily nepříznivé podmínky.