Antwort Jak se zapojuji bodovky? Weitere Antworten – Jak zapojit bodová světla

Jak se zapojuji bodovky?
Jak správně zapojit bodová světla V případě zápustných bodovek je nejprve třeba do sádrokartonu vyříznout otvor o velikosti rámečku světla. Bodové osvětlení následně vložíte do otvoru a zajistíte rámeček světla pacičkami na pružinách, které jsou jeho součástí, aby svítidlo v otvoru správně drželo.Bodovky vybírejte dle místností

Velmi důležité je také jejich rozmístění – měla by být umístěna s rozptylem světla pod úhlem 60 stupňů a ve vzdálenosti 150 cm od sebe. Myslete také na to, že musí být umístěna alespoň 1 metr od rohů – jen tak osvětlí i tmavá zákoutí a nebudou vytvářet nežádoucí stíny.Žárovku se závitem jednoduše zašroubujte do patice, žárovky GU10 a MR6 vyměníte pomocí kolíků, které do patice zasunete a otočíte. Nakonec se žárovkou lehce zatahejte, abyste se ujistili, že drží tak, jak má, a zkuste rozsvítit. Jak vidíte, výměna „bodovky“ není žádná věda a zvládne ji během chvíle každý.

Jak správně zapojit lustr : Jak zapojit lustr v několika krocích

  1. Vypněte jistič.
  2. Odstraňte plastový kryt drátů.
  3. Lustr zavěste na hák.
  4. Propojte vodiče do svorkovnice.
  5. Ochranný vodič se buď zapojí samostatně, nebo se izoluje.
  6. Zapněte jistič a ověřte, zda lustr správně svítí.

Jak zapojit žárovku

Zapojení objímky žárovky

Vždy připojte Hnědý / černý kabel – fázový vodič (L) ke středové části objímky a Modrý kabel – nulový vodič (N) k samotné objímce. I když by žárovka mohla fungovat i při obráceném zapojení, je nezbytné dodržet toto pravidlo pro správné elektrické připojení.

Jak zapojit světla za sebou : Zapojení více svítidel s jedním napájecím zdrojem takzvaně,za sebou" se používá nejčastěji. Od jednoho svítidla ke druhému vede prakticky jediný vodič. Elektrický proud je ve všech místech sériového obvodu stejný. Elektrické napětí se mezi svorkami jednotlivých svítidel liší.

Rozmístění bodových světel

Jak daleko od sebe světla umístit se odvíjí od účelu, pro jaký bodová světla umisťujete a jaké žárovky použijete. Existuje však jedna jednoduchá poučka – neumisťujte bodová světla dále než 1 metr od rohů a stěn. Tím si zajistíte, že si na vás žádný bubák v temném rohu nepočíhá.

Abychom zjistili, kolik potřebujeme světelného toku v místnosti, musíme vynásobit hodnotu 100 (100lm/m² v případě, že se jedná o obývací pokoj, hodnotou 300lm/m² v případě, že to je kuchyň nebo koupelna. Výsledek je 1200 lm.

Jak vymenit žárovku ve svetle

Výměna žárovky potkávacího světla

  1. Sejměte ochranné víčko 1.
  2. Vyjměte konektor se žárovkou pohybem dolů ve směru šipky A a tahem ve směru šipky B.
  3. Odpojte konektor.
  4. Nasaďte novou žárovku tak, aby fixační výstupky na žárovce zapadly do drážek světlometu.
  5. Připojte konektor.
  6. Nasaďte ochranné víčko 1.

Běžné LED svítidlo zvládne 10 – 15 let bezporuchového svícení. U LED žárovek je životnost také výrazně delší než u běžné žárovky. Běžné LED žárovky vydrží svítit až 50 000 hodin, klasické (wolframové žárovky) měly udávanou životnost pouze 1 000 hodin.Špatným zapojením můžete způsobit jen nekorektní funkci lustru a nebo při lustru tř. I (když nemá označení dvojitým čtverečkem) nebezpečné napětí na kostře lustru. To je samořejmě špatné až nebezpečné, nicméně na životnost žárovek to nemá vliv.

Modrý kabel – nulový vodič (N) Žlutozelený kabel – ochranný zemnící vodič (PE)

Jak správně zapojit zásuvku : Vždy zapojujeme fázový vodič L (černý nebo hnědý) na levou zdířku, nulový vodič N (modrý) na pravou zdířku a ochranný vodič PE (zelenožlutý) na kolík. Při zapojování je třeba zbát, aby nebyla izolace vodičů přichycena pod šroubky a taktéž je zapotřebí nechat přiměřenou rezervu pro pozdější případné opravy.

Jak zapojit světlo na 3 dráty : U nových elektrických vývodů naleznete většinou 3 dráty (vodiče), které jednoduše zapojíte dle barvy drátů (vodičů) u svítidla.

  1. černý nebo hnědý je vodič fázový
  2. modrý je vodič nulový
  3. žlutozelený je vodič ochranný zemnící

Kolik Bodovek na chodbu

Rychlý tahák pro výpočet potřebného množství světla

Intenzita osvětlení Prostory pro osvětlení
75 lx parkovací prostory a garáže
100 lx komunikační prostory, chodby, odpočívárny, skladiště
150 lx schodiště, předsíně se zrcadly, garáže s dílnou
200 lx spíže, šatny, koupelny, toalety, jídelny, čekárny,


Pokud zvolíte běžná bodová svítidla se svítivostí 370 lumenů (ekvivalent 50W žárovky), počítejte přibližně s jednou bodovkou na 1,5m2. Při pořízení bodových svítidel myslete na to, že světlo z nich je poměrně intenzivní a není nijak zastíněné. Pokud si je tedy umístíte nad vanu, mohou vás při relaxaci oslňovat.Osvětlovanou plochu (= 15 m²) vynásobte lx hodnotou z tabulky. Tím získáte hodnotu lm. 15 m² × 200 lx = 3000 lm.

Kam se vyhazuji žárovky : LED žárovky, lineární a kompaktní zářivky nebo úsporné žárovky se odevzdávají ve sběrných místech. Určitě máte nějaké v okolí, bývají to obecní úřady, prodejny elektro nebo sběrné dvory. Mapu sběrných míst naleznete na stránkách společnosti Ekolamp. Halogenové ani vláknové žárovky však není třeba třídit.