Antwort Jak se vyrábí břidlicový plyn? Weitere Antworten – Co je to břidlicový plyn

Jak se vyrábí břidlicový plyn?
Břidlicový plyn je zemní plyn nacházející se v břidlicových formacích. Hlavním zdrojem organické hmoty pro vznik ropy a zemního plynu byl mořský plankton. Postupný a zdlouhavý proces vzniku ropy probíhal v minulých geologických periodách a trval miliony let.Zemní plyn vzniká v přírodě třemi způsoby: biogenicky bakteriálním rozkladem organické hmoty, termogenicky společně s ropou nebo anorganickou cestou během tuhnutí magmatu. Anorganicky vzniklé uhlovodíky byly popsány z oceánských hřbetů v Tichém a Atlantském oceánu.Zemní plyn se stal nepostradatelným zdrojem energie pro naší společnosti. Řadí se do skupiny tzv. velmi výhřevných plynů a je využíván pro široké spektrum potřeb – k vytápění, vaření a ohřevu vody, v elektrárnách, v teplárnách nebo třeba v dopravě.

Odkud k nám jde plyn : V roce 2023 byly hlavními dodavateli plynu Norsko a Spojené státy. Norsko zajistilo téměř 30 % veškerého dovozu plynu. Mezi další dodavatele patří severoafrické země, Spojené království (UK) a Katar.

Kde se těží břidlicový plyn

Podle představ těžařů – dvou velkých firem Hutton Energy a Cuadrilla Resources s americkými, britskými a australskými vlastníky – by se mohl břidlicový plyn těžit hned na několika místech Česka. Na Moravě u Valašského Meziříčí, na Berounsku a na severovýchodě Čech v oblasti kolem Náchoda a Trutnova.

Jak se těží břidlicový plyn : Získávání břidlicového plynu tedy na rozdíl od konvenčních ložisek vyžaduje speciální technologii – hydraulické štěpení neboli frakování. Při klasickém frakování se voda s pomocnými chemikáliemi vtlačuje kolmo pod místo vrtu a je možné jej provádět až do hloubky 5 km.

Zemní plyn má celkem čtyři hlavní složky a těmi jsou methan, ethan, propan a butan. Největší zastoupení z těchto složek má methan, a to většinou kolem 90%. Zemní plyn může pak ještě kromě těchto čtyř plynů obsahovat i stopy dalších chemických prvků jako je sirovodík, oxid uhličitý nebo třeba kyslík či dusík.

Pracovními dny jsou pondělí, úterý, středa, čtvrtek a pátek. Výjimku tvoří státní svátky. Osoba na plném pracovním úvazku tak pracuje 5 dní v týdnu, 8 hodin denně, tedy 40 hodin týdně. Tato pracovní doba může mít různé variace.

Kde se skladuje zemní plyn

Pro podzemní uskladňování plynů se v praxi využívají tři typy zásobníků: kavernové zásobníky (v skalních masivech nebo vrstvách soli), akviferní zásobníky (využívající porézní vodonosné vrstvy) a ložiskové zásobníky (využívající vyčerpaná přírodní ložiska ropy nebo zemního plynu).Podle údajů Státního úřadu geologického jsou zásoby zemního plynu v České republice odhadovány na 11,6 miliard metrů krychlových. Nejvýznamnější naleziště zemního plynu v České republice se nacházejí na jihozápadě Moravy v oblasti Zlínska a Brněnska.Plynárenství na Ukrajině se rozvíjí na základě ložisek v Dněpro-Doněcké ropné a plynárenské oblasti, v Předkarpatské ropné a plynárenské oblasti a v Černomořsko-Krymské ropné a plynárenské provincii. Největší ložiska plynu se nacházejí v Charkovské, Poltavské a Lvovské oblasti.

V roce 2021 se do ČR dovezla ropa v celkovém množství 6 841,0 tis. tun, což představuje nárůst o 10,8 % v porovnání s rokem 2020. Z tohoto množství bylo 50 % ropy dovezeno z Ruska.

Kde se těží plyn v ČR : Podle údajů Státního úřadu geologického jsou zásoby zemního plynu v České republice odhadovány na 11,6 miliard metrů krychlových. Nejvýznamnější naleziště zemního plynu v České republice se nacházejí na jihozápadě Moravy v oblasti Zlínska a Brněnska.

Kde se v Česku těží : Česko je na suroviny docela bohaté, ale mnoho jich netěžíme. V současnosti probíhá těžba hnědého uhlí v Sokolovské a Mostecké pánvi a ukončuje se těžba černého uhlí na Karvinsku. Mnohem důležitější je těžba nerudných surovin, například kaolinu na Karlovarsku, Podbořansku i u Znojma.

Kde se v České republice těží zemní plyn

V České republice se těží konvenční zemní plyn na jižní Moravě, karbonský zemní plyn a degazační plyn na severní Moravě. Těžbě se věnuje 5 společností a těžba kryje přibližně 2 % domácí spotřeby.

LPG vzniká při rafinaci ropy, případně jako kapalná frakce separovaná od metanu v průběhu těžby zemního plynu. Jde o směs zkapalněných rafinérských plynů, uhlovodíků, obsahujících převážně propan, butan a menší množství vyšších uhlovodíků. Propan-butan je v současnosti nejvíce využívaný plyn v dopravě.Nejčastěji se jedná o sloučeniny síry, jako jsou sulfidy či thioly – neboli sirné alkoholy, známé také pod starším názvem merkaptany, které intenzivně zapáchají i při nízkých koncentracích. Typický zápach plynu se tak tvoří uměle.

Kde se tezi plyn : 10 největších světových producentů zemního plynu tvoří asi 73 % celkové produkce. Největším producentem zemního plynu jsou Spojené státy s podílem 23,1 % a na druhém místě je pak Rusko s globálním podílem na produkci 17,4 %. Třetím největším producentem zemního plynu je Írán s globálním podílem na produkci 6,4 %.