Antwort Jak se tvoří územní plán? Weitere Antworten – Jak se tvori územní plán
Územní plán je vyhotoven na základě územně analytických podkladů, doplňujících průzkumů, vlastních podkladů a rozborů daného území, popřípadě územních studií. ÚP musí být v souladu se zásadami územního rozvoje.vydání územního plánu Pořizovatel předloží zastupitelstvu obce návrh na vydání územního plánu s jeho odůvodněním. Zastupitelstvo obce vydá územní plán, pokud neodporuje politice územního rozvoje, územně-plánovací dokumentaci kraje ani výsledkům řešení rozporů a stanoviskům dotčených orgánů nebo krajského úřadu.Vedle základních identifikačních údajů musí mj. obsahovat odborně popsané důvody pro pořízení změny, návrh obsahu změny, stanoviska k navrhovanému obsahu změny od příslušného orgánu ochrany přírody a od příslušného úřadu územního plánování, dále pak také návrh úhrady nákladů na pořízení změny.
Kdo zpracovává územní plán : Územní plán se vydává pro celé území obce, jeho změna může být zpracována jen pro část území obce. Územní plán vydává zastupitelstvo obce formou opatření obecné povahy podle správního řádu. Územní plán je závazný pro: ▪ pořízení a vydání regulačního plánu zastupitelstvem obce, ▪ pro rozhodování v území (zejm.
Co musí obsahovat územní plán
Zásady územního rozvoje vydává krajské zastupitelstvo jako opatření obecné povahy. Územní plán se vztahuje na území určité obce, stanovuje zastavěné území, plochy a koridory a podmínky pro jejich využití. Je závazný při vydávání regulačních plánů a rozhodování v území.
Kdo rozhoduje o změně územního plánu : V České republice je tvorba a změna územního plánu jednou z pravomocí obce, je vydáván na základě rozhodnutí zastupitelstva obce. V rámci územního plánu tak obec stanovuje území ve svém katastru, která jsou určená pro zástavbu, dále na plochy přestavby a plochy, které jsou určené pro veřejně prospěšné stavby.
O změnu územního plánu může zažádat jak fyzická, tak právnická osoba, která má vlastnická nebo obdobná práva k pozemku nebo stavbě na území obce. Žádost se podává písemně na příslušný městský nebo obecní úřad, na jehož území se pozemek nachází. Ve větších městech se žádostmi zabývá zpravidla odbor regionálního rozvoje.
Rozhodnutí zastupitelstva o změně či pořízení
Nejprve je nutné rozhodnout o tom, že se bude územní plán či jeho změna pořizovat. O pořízení územního plánu rozhoduje zastupitelstvo obce, a to buďto z vlastního podnětu, nebo na návrh jiných subjektů.
Kdo se vyjadřuje k územnímu plánu
Politika územního rozvoje
Politiku územního rozvoje pořizuje ministerstvo pro celé území republiky a schvaluje ji vláda. Politika územního rozvoje je závazná pro pořizování a vydávání zásad územního rozvoje, územních plánů, regulačních plánů a pro rozhodování v území.Obsah územního plánu
Územní plán obsahuje zejména základní koncepci rozvoje území obce a jeho plošného a prostorového uspořádání. Vymezuje především zastavěné území, a dále plochy a koridory, zejména: zastavitelné plochy (tedy plochy, v nichž lze umísťovat, povolovat a realizovat stavby), plochy přestavby a.Každá obec tak minimálně jednou za čtyři roky schvaluje nový územní plán, ať už bez modifikací a bez úprav toho starého, nebo jako radikálně obnovený plán budoucího rozvoje. Přičemž větší obce a města přistupují k úpravám územního plánu častěji tak, jak vyvstane nutnost reagovat na aktuální vývoj v obci.
Co můžu postavit na hranici pozemků Podle druhu zástavby mohou být rodinný dům, garáž a další stavby, které souvisí s užíváním rodinného domu, umístěny až na hranici pozemku. Ve stěně však nesmí být žádná okna ani jiné otvory. Stavební úřad však k udělení výjimky přistoupit nemusí.
Kdo platí změnu územního plánu : Kraj hradí náklady, které vyplývají z nutnosti pořízení změny územního plánu kvůli znění zásad územního rozvoje (leda by byla změna zásad územního rozvoje vyvolána potřebou obce). Může se stát, že je pořízení změny územního plánu vyvoláno výhradní potřebou fyzické nebo právnické osoby (typicky vlastníka pozemku).
Jak zjistit co je v územním plánu : Pokud chcete nahlédnout do územního plánu, můžete zajít na obecní úřad, stavební úřad či úřad územního plánování. K dispozici jej má také krajský úřad, pod který spadá daná obec. Máte-li konkrétní otázky, vyplatí se navštívit úřad osobně.
Jak daleko od hranice pozemku postavit plot
Jak daleko sázet od sousedova plotu V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m.
Odstup od hranic pozemku
Právní předpisy stanoví, že svou stavbu byste měli umístit od hranice pozemku ve vzdálenosti alespoň 2 metry. I zde lze učinit výjimku a svůj dům či garáž, která je spojena s užíváním domu, můžete umístit přímo na hranici pozemku.Pokud se zahradu chystáte koupit, určitě se podívejte do platného územního plánu obce nebo města, který upravuje základní koncepci rozvoje a uspořádání místa, najdete v něm i určení míst, kde mohou vzniknout nové stavby, kde bude park nebo komerční prostory, i to, jaké plochy mají sloužit k bydlení.
Co můžu postavit na hranici pozemku : Co můžu postavit na hranici pozemků Podle druhu zástavby mohou být rodinný dům, garáž a další stavby, které souvisí s užíváním rodinného domu, umístěny až na hranici pozemku. Ve stěně však nesmí být žádná okna ani jiné otvory. Stavební úřad však k udělení výjimky přistoupit nemusí.