Antwort Jak se těží žula? Weitere Antworten – Kde se těží žula v České republice

Jak se těží žula?
Těžená ložiska žuly jsou v ČR na Českomoravské vysočině (Mrákotín, Lipnice, Řásná), na Liberecku (Ruprechtice) a v Jeseníkách (Žulová). Lomy ve středočeském plutonu jsou například Pecerady, Horní Požáry nebo Vahlovice u Blatné.Žula se používá na sokly pomníků, na náhrobky, slouží jako stavební kámen pro liniové stavby (žulové kostky cest, dláždění luxusních chodníků a vnitřních prostor staveb) a v některých regionech jako běžný stavební kámen. Rozpukané žuly se používají na štěrk.Žula neboli granit

Žula má zpravidla bílou či světle šedou barvu. Může být taky narůžovělá, červená, zelenavá či tmavě šedá. Její barevnost závisí na tom, jaké má v sobě granit živce. Hornina je krom živců složena z křemene (mléčná barva) a slíd (černá barva).

Jak je stará žula : Jde o 340 až 300 milionů let starý průnik magmatu do zemské kůry. Druhou nejznámější je růžová až červená žula z Liberce, která je stará 320 až 305 milionů let. Tato hornina je hrubě zrnitá a plná dokonalých krystalů.

Co je pro kameníky Mrákotínská žula

Éra velkotěžby kamene začala v Mrákotíně po roce 1870. Mrákotínská žula se proslavila díky své kvalitě. "Je mimořádně tvrdá a odolná," dodal Zejda. Své o mrákotínské žule ví i bývalí kameníci, kteří na výstavě zavzpomínali na léta strávená v kamenolomu.

Kdy vznikla žula : „Žula je svědkem procesů, které se odehrály před více jak 300 miliony let, kdy došlo k výstupu magmatu a jeho tuhnutí pod povrchem Země,“ vysvětluje geolog Jan Doucek. „Bylo to v době, kdy Železné hory ještě putovaly, a to od Antarktidy směrem k rovníku.

Mezi žilné vyvřeliny patří například pegmatit, aplit nebo mineta. Pokud masa taveniny utuhla hluboko pod zemským povrchem, hovoříme o vyvřelinách hlubinných (plutonických). Často tvoří velká tělesa. Patří mezi ně například žula, syenit nebo gabro.

Nejoblíbenější kameny na hřbitovní architekturu jsou žula, pískovec a mramor. Žulové pomníky jsou opravdu dlouholetí držáci. Tento kamenný materiál je nenáročný na údržbu a také je velmi stabilní. Žula nabízí svou podobu v leštěné, pemrlované či pískované variantě.

Kolik váží žula

Objemová hmotnost žuly se pohybuje okolo 2850kg/m3 a způsob jejího vzniku dodal žulám vynikající mechanicko-fyzikální vlastnosti, které jsou vedle estetické hodnoty hlavními nositeli výhod použití.Ortorula (d) vzniká přeměnou žuly a podobných hornin. Přeměnou vápence vzniká mramor (krystalický vápenec, e), který se využívá např. v sochařství či stavebnictví. V Česku se metamorfované horniny typicky vyskytují v horských oblastech (Krkonoše, Orlické hory, Hrubý Jeseník, Šumava…).Kamenolomy jsou destrukční těžební antropogenní tvary, které slouží k těžbě stavebního kamene, užitkové suroviny pro stavební, průmyslové a jiné účely. Jsou vždy formami konkávními, protože vznikly antropogenním snížením terénu vybráním povrchového materiálu.

Kameníci z Mrákotína potvrdili svou dobrou pověst. Žula z jejich lomu v obci na Jihlavsku byla totiž použita na náhrobní kámen. Ten již zdobí hrob bývalého prezidenta Václava Havla na Vinohradském hřbitově v Praze. Nyní na něm přibude i dramatikovo jméno.

Co je to žula : Žuly, též granity, jsou hlubinné vyvřelé horniny. Mineralogickými složkami žuly jsou především živce (ortoklas a plagioklas), křemen, slídy (muskovit a/nebo biotit) a amfibol. Žula obsahuje také malé příměsi magnetitu, granátu, zirkonu a apatitu. Vzácně obsahuje i pyroxen a velmi vzácně železem bohatý olivín a fajalit.

Kolik stojí kámen na hrob : Podíváme-li se do ceníků kamenických služeb, přijde urnový hrob z umělého kamen nejméně na 8000 korun, přírodní kámen od 15 000 korun, za jednohrob z terasa dáme od 10 000 korun, za jednohrob ze světlé žuly od 20 000 korun.

Co dát pod kamínky na hrob

Netkaná textilie je nepostradatelný pomocník i při péči o hrob. Je vhodná na hroby s vysázenými květinami či pod okrasné kamínky nebo mulčovací kůru. Zamezuje výparu vody z půdy, je UV stabilní a pohlcuje sluneční záření, díky tomu má dlouhou životnost a ochrání květiny před nepříznivými klimatickými vlivy.

Objemové hmotnosti skladovaných a přepravovaných komodit v zemědělství a průmyslu

SYPKÉ MATERIÁLY kg/m3 kg/m3
Cement 1200-1300 2100-2300
Vlhká hlína 1900-2100 950-980
Hlína suchá uležená 1300-1400 9700
Hlína z pařeniště nakypřená 250-350 19300

Kamenivo využívané pro zhutnění silnic a chodníků. Orientační přepočet z m3 na váhu: 1 m3 kameniva = 1800 kg.

Jak vznikají rudné žíly : Za vysokých teplot vznikají rudní žíly z převahou křemenné žiloviny. Z rudních nerostů se vyskytuje především zlato, scheelit a sulfidy pyrit, chalkopyrit, arzenopyrit (asociace s-au a au).