Antwort Jak se sází Thuje? Weitere Antworten – Jak správně zasadit Thuje

Jak se sází Thuje?
Výsadba tůjí

  1. Kořenové baly namočte do vody.
  2. Vykopejte 60 centimetrů hlubokou a 80 centimetrů širokou rýhu.
  3. Vykopaný substrát smíchejte s kompostem.
  4. Rostliny zasaďte na místo tak, aby nebyly příliš utopené
  5. Přiměřeně udusejte půdu v celé délce rýhy.
  6. Půdu doporučujeme ještě zasypat bohatou vrstvou mulče.

Cílová šířka dospělé rostliny určí, jak daleko od plotu zasadit túje. Obvykle se doporučuje vysazovat túje u plotu ve vzdálenost ne menší než 50 cm. Pokud budou kupované exempláře širší, vzdálenost od sousedova plotu by měla být větší. Příliš malá vzdálenost může způsobit poruchy ve vývoji rostlin nebo poškození plotu.KVALITA PŮDY – nikdy nevysazujte thuje do jílu, nebo jinak těžké neprodyšné půdy, nejlepší je kyprá a prodyšná půda, třeba i písčitá půda je vhodná. Pokud v místě výsadby není dostatečně kvalitní půda, lze půdu zkvalitnit přidáním rašelinovéhu substrátu.

Jak daleko od plotu zasadit túje : ODPOVĚĎ: Podle nového občanského zákoníku platí, že by túje měly být vysázeny nejméně metr a půl od společné hranice pozemků. V případě, že jsou túje už vysázeny a jsou vzrostlé, může vlastník pozemku požadovat, abyste je odstranila.

Co nesnáší túje

Pokud chceme túji využít do živého plotu, doporučujeme zasadit jednotlivé stromky 50 cm od sebe. Jde ale využít i jako solitérní jehličnan. Pro kvalitní růst doporučujeme půdu zamulčovat. Nesnáší vlhkostní extrémy, doporučujeme půdu udržovat přiměřeně vlhkou.

Jak hluboko sázet Thuje : Díry vykopejte 15 x 15 cm x 15 cm ( thuje do 60 cm ) / 25 x 25 x 25 cm (thuje do 100 cm ) / 35 x 35 cm x 35 ( thuje do 120 cm ) / 40 x 40 x 35 cm ( thuje do 160 cm ) , podsypejte substrátem či rašelinou na okrasné dřeviny a dostatečně zaléváme !!! Můžeme také vykopat podél plotu drážku, rýhu nebo díry a poté usadíme.

Thuja plicata “Gerderland“ (thuje obrovská “Gerderland“), Thuja occidentalis “Holmstrup“ (thuje východní “Holmstrup“), Thuja occidentalis “Malonyana“ (thuje východní “Malonyana“) a mnohé další. Všechny zmíněné kultivary thují se výborně hodí pro živé ploty.

Když sázíte živý plot (tuje, habry, ptačí zob apod.), ideální je vysadit jej cca 1,5 metru od sousedova pozemku. Když sázíte stromy, které budou časem vyšší, pak by měla být vzdálenost od sousedova pozemku cca polovina dospělé velikosti stromu.

Co dát na plot aby nebylo vidět

Stínící tkaniny na plot patří k nejrozšířenějšímu typu stínění. Výhodou umělé tkaniny je nízká pořizovací cena a dobrý efekt zastínění. K dostání jsou tkaniny různé hustoty a gramáže – čím je vyšší gramáž, tím má tkanina vyšší procento zastínění. Obvykle máte na výběr ze stínících tkanin s 60 – 100% zastíněním.Několik let po výsadbě se živý plot postupně zapojí a sousedícím rostlinám se logicky zmenší životní prostor. Do přehoustlých korun tújí se dostává méně světla a dochází k postupnému žloutnutí, hnědnutí a prosychání bazální části stromu.Její nevýhodou je poměrně nepříjemný zápach a jedovatost. Jedovaté jsou všechny části a u citlivých lidí mohou , při kontaktu, způsobovat i puchýře. Tato jedovatost ale nemá účinky na rostliny. Nedostatek plodů na ovocných stromech způsobuje spíše zastínění v její blízkosti.

V případě, že si na svém pozemku chceme vysadit živý plot, měli bychom dodržovat minimální vzdálenost 1,5 m. Pokud plánujete porost větší než 3 m, vzdálenost od plotu bude rovněž 3 m. Nicméně zákon pamatuje i na to, že ve vhodné době může soused šetrným způsobem ošetřit tu část keře, která přesahuje na jeho pozemek.

Jak a kdy zasadit túje : Když se strom vykope ze země, kde dosud rostl, zabalí se i se zeminou, v níž rostl do jutové síťoviny, přičemž se zkracují kořeny o někdy až polovinu ze své velikosti. Proto je vhodné jejich sázet březen, duben, květen nebo září, říjen, listopad. Takové tuje potřebují rok na zakořenění, protože kořeny byly odříznuty.

Který živý plot roste nejrychleji : Opravdovým rekordmanem v rychlosti růstu je sibiřský jilm neboli turkestánský brest (Ulmus pumila), jehož roční přírůstky mohou být až 1,8 metru. Tato nejrychleji rostoucí dřevina snese bez problémů mrazy až -35 stupňů Celsia a je mimořádně vhodná k formování, čili řezu.

Jak daleko živý plot od souseda

Když sázíte živý plot (tuje, habry, ptačí zob apod.), ideální je vysadit jej cca 1,5 metru od sousedova pozemku. Když sázíte stromy, které budou časem vyšší, pak by měla být vzdálenost od sousedova pozemku cca polovina dospělé velikosti stromu.

Vhodné je použít levanduli, šalvěj hájní, petrovskie, rozchodník, okrasné trávy… zkrátka to, co se vám líbí. Zajímavé jsou také kombinované výsadby s růžemi, levandulí (lavandula), šalvějí (salvia), kavylem (stipa) a okrasnými česneky (allium).Nejčastěji jsou k vidění palubkové, mřížkové nebo kombinované dřevěné zástěny. Další možností jsou mobilní dřevěné zástěny nebo venkovní paravány, které můžete libovolně po zahradě přemisťovat. Mobilní zástěny mohou mít podobu rovněž 2v1, což je zástěna s truhlíkem na rostliny nebo se zahradní truhlou.

Co škodí Tújím : Nedostatek či přemíra vláhy a nedostatek hořčíku v půdě patří mezi nejčastější příčiny reznutí tújí. Rostliny jsou ale někdy i napadeny škůdci – molovkou zeravovou nebo houbou. Když začnou reznout túje, měl by si člověk zahrát na Sherlocka Holmese.