Antwort Jak se suší květy černého bezu? Weitere Antworten – Jak sušit květ černého bezu

Jak se suší květy černého bezu?
Jak květy bezu sbírat a sušit

Květy černého bezu můžeme sušit více způsoby. Jednou z možností je, že květy zavěsíme v dobře větrané místnosti. Květy můžeme také rozprostřít v tenké vrstvě například na nějaké síto či plát. Nebo prostě jen na staré noviny.Jak usušit bezinky, plody černého bezu

Doma jednoduše stáhněte plody z větviček a dejte sušit bez stopek na plech nebo do sušičky. Další možností je zavěsit celé květenství mimo přímé slunce, nechat zaschnout. Bezinky natrháme v celých chomáčcích, zavěsíme je mimo dosah slunce a necháme zaschnout.Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu. Nejlepší je sbírat je několik dnů po dešti. Čerstvé bezinky snadno plesniví.

Jak dlouho se suší bez : A:Nejlepší způsob sušení černého bezu bez květů je pomocí sušičky na ovoce, která umožní pomalé sušení při nízké teplotě. Nejčastější otázky a odpovědi. Q:Jak dlouho by měl být černý bez bez květu sušen A:Černý bez bez květu by měl být sušen po dobu 10 až 14 hodin, dokud nedosáhne křupavosti a křehkosti.

Jak správně sušit bezový květ

„Květy sušíme na dobře větraném místě, nejlépe na prodyšném sušáku. Můžete si pořídit i závěsný sušák, případně se dá květenství navázat na šňůru,“ říká bylinkářka a dodává, že je důležité, aby při sušení bylo každé květenství zvlášť a nepřekrývalo ho jiné. Mohlo by totiž dojít k zapaření byliny a jejímu znehodnocení.

Jak sušit černý bez v sušičce : Sběr a sušení plodů (bezinek)

Plody černého bezu sbíráme po dozrání v srpnu až září. Bezinky opereme, po odkapání otrháme od třapin a sušíme buď na slunci, v sušičce nebo troubě do teploty 60 stupňů. Usušené bezinky by měly být tvrdé a pružné, neslepují se a nebarví ruce. Plody se seschnou asi v poměru 8 : 1.

Květy černého bezu je dobré sušit ve stínu. Nasušený bezový květ se využívá pro přípravu nálevů, které je vhodné podávat při nachlazení a kašli a také během pocení. Výluhem z bezových květů lze také léčit pleť trpící na akné. Bezové čaje podávejte také při zánětech močových cest, při nadýmání a nervových zánětech.

Nasbírané bezinky otrháme ze stopek, vyskládáme na plech a necháme usušit v troubě zhruba při osmdesáti stupních. Vyšší teplota je žádoucí z výše uvedených důvodů. Bezinky občas v troubě kontrolujeme, můžeme je promíchat a teplotu za nějaký čas trochu snížit. Usušení bezinek bude trvat zhruba dvě až tři hodiny.

Co udělat z květů černého bezu

Protože květy černého bezu máme možnost sbírat jen krátce, ale jejich léčivý účinek se nám hodí po celý rok, je vhodné si v jejich sezóně nasušit jednu dvě lahve do zásoby. Na chuť, hubnutí a léčení si pak z nich můžeme připravit čaj nebo odvar, které mají svá léčivá specifika (Černý bez je léčivý od květů až po kůru).Květy bezu černého můžete jednoduše usušit. Připravíte si tak především celoroční surovinu na čaj, který je podle MUDr. Hamplové vhodný popíjet například při nachlazení, ale i na nálevy, kterými pak lze zase vyplachovat zanícená ústa nebo potírat poraněnou kůži. „Sušíme při teplotě do 35 °C.Co nedávat do sušičky

  • Elastické prádlo – vysoká teplota elastickému prádlu škodí.
  • Je známo, že sušička sráží oblečení z vlny, hedvábí či krajky, a ani vysoká teplota těmto materiálům nesvědčí.
  • Oblečení s nažehlovacími obrázky by se mohlo při vyšších teplotách v sušičce nenávratně poškodit.


Bezový čaj má tu výhodu, že není nutné ho nijak doslazovat – černý bez má sám o sobě velice sladkou příchuť. Na co ještě zabírá: Chřipka, angína, bronchitida, kašel, rýma, zánět dutin. Nálev z květů černého bezu (připravujeme stejně jako čaj) použijte k čištění a omývání citlivé pokožky.

Jak zpracovat plody černého bezu : „Ze střapců bobulky očesávám vidličkou, lze také borůvkovým hřebenem,“ radí Alena Hamplová. Dají se zpracovat různě. V domácích podmínkách lze vyrobit marmeládu, džem, sirup, šťávu, likér nebo víno, ale je možné plody nasušit také na čaj.

Jak zavařit černý bez : Bezinky nasypeme do zavařovacích 0,7 l sklenic, přidáme 2-4 lžíce cukru (jak je kdo zvyklý), zalijeme vodou, zavíčkujeme a zavaříme (80-85°C/20-25 minut). Občas se vyskytující tenoučká, kratičká stopička, která na kuličce drží, v kompotu nepřekáží.

Co se dá udělat z černého bezu

Bezinky – plody bezu v kuchyni

  • Bezinkový čaj na bolesti nervového původu.
  • Sušené plody bezinek zastaví průjem.
  • Bezinkové kloktadlo na bolest v krku a afty.
  • Bezinková šťáva.
  • Sladký bezinkový rozvar – skvělá náplň do dezertů
  • Bezinková marmeláda.
  • Bezinkový kompot a pudink.
  • Bezinky v dezertech.


Řešení:

  1. Zvolte vhodný sušicí program. Použijte časový program, nesušte prádlo příliš dlouho.
  2. Prádlo ze sušičky vyjměte ihned po ukončení programu.
  3. Nepřekračujte maximální náplň uvedenou v části o programech nebo zobrazenou na displeji.

Vlákna se při vyšší teplotě poškozují a prádlo se může srazit nebo ztratit svůj tvar a pružnost. Je známo, že sušička sráží oblečení z vlny, hedvábí či krajky, a ani vysoká teplota těmto materiálům nesvědčí.

Co léčí černý bez : Může přinést úlevu při bolestech v krku, alergické i klasické rýmě, kašli a zánětu dutin nebo nachlazení. Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také i při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích.