Antwort Jak se stříhat maliny? Weitere Antworten – Jak správně stříhat maliny

Jak se stříhat maliny?
Těsně před rašením zkraťte postranní výhony na dva až čtyři pupeny. Vrcholy výhonů zkraťte cca o 1/5. Kratší obrost nacházející se ve střední a horní třetině nezkracujte. Pokud ostružiník vysazujete, vždy si to naplánujte na jaro.Nejlépe na podzim, po opadání listí, odřízněte všechny dvouleté výhony úplně u země – jsou to ty, na kterých v létě byly plody. U těch maliníků, které zaplodily na podzim na jednoletých výhonech, odstřihněte pouze odplozené konce.Po první sklizni odstřihneme všechny odplozené zasychající výhony těsně nad zemí. Tento řez probíhá přibližně na přelomu července a srpna (u časných odrůd i dříve). Odstřihneme zároveň všechny přebytečné, příliš tenké, zasychající, poškozené nebo z jiného důvodu nechtěné výhony.

Kdy se sklízí maliny : Poprvé od začátku srpna, jejich sklizeň navazuje na sklizeň jednouplodících. Proto je vhodné mít na zahradě oba typy malin, sklízíme pak dlouho, od července až do listopadu. Po srpnové sklizni mají stáleplodící maliny pauzu až do konce října, kdy zase začnou bohatě plodit a plodí i v listopadu.

Čím pohnojit maliny

Hořečnaté hnojení je aktuální zejména na kyselých půdách. Při hnojení na podzim je vhodný dolomitický vápenec. Na jaře se používá kieserit, v průběhu vegetace hořečnaté ledky. Na dusíkatou výživu je maliník i ostružiník náročný, ale na přehnojení zvláště v sušších oblastech citlivý.

Kdy se Zastrihavaji ostružiny : Ostružiny můžeme vysazovat i na podzim – pokud máme po ruce dobře zakořeněné sazenice. Je třeba stihnout výsadbu během časného podzimu (září/říjen), aby se rostlina dokázala v půdě dobře ujmout, než přijdou první mrazy. Po výsadbě je důležité sazenice dobře polít a zamulčovat senem, slámou nebo dřevní štěpkou.

Výhony sestříhněte na 15 cm a přihrňte k nim kompost a listí. Tuto zimní ochranu mladé maliníky ocení, na jaře ji odstraníte. Výhony můžete vyvazovat ke kůlům, k plůtku, na drátěnku. Silné oporu často ani nepotřebují, ovšem keře pak zaberou více místa.

Vzhledem k tomu, že maliník plodí na loňském dřevě, přebytečné letorosty u jednouplodících odrůd odstraňujeme těsně nad zemí co nejdříve (cca v květnu), podpoříme tak růst a živnost zbývajících výhonů. U remotantních odrůd po odplození odumírají horní části výhonů. Ty seřízneme až na jaře.

Jak upevnit maliny

Na záhon malin můžete umístit popínavou pomůcku v podobě špalíru. Za tímto účelem upevněte mezi dva sloupky několik řad napínacího drátu nebo bambusových tyčí. Maliny pak mohou růst v meziprostoru. Podobně jako plamének je mučenka vynikající popínavou rostlinou.Jak stříhat maliny

V případě jednoho polokeře u kůlu necháváme pouze 7 výhonů. Konce výhonů nezkracujte, snížili byste tím výnos. Remontantní (plodící na ročních větvích) odrůdy po podzimní sklizni ostříháme kompletně, aby byly v zimě vidět jen asi tři centimetry dlouhé pozůstatky posledního porostu.Čím hnojit ostružiny

Jelikož hodláme plody konzumovat, je nejlepší využít k výživě hnojiva organická. Skvělý je kompost nebo třeba slepičince.

Řežte je úplně u země, abyste vytvořili prostor pro nový růst. Jarní stříhání se provádí před začátkem vegetačního období, kdy rostliny začínají rašit. Podzimní stříhání: Na podzim se odstraňují všechny slabé a nemocné výhony, stejně jako výhony, které se příliš rozrostly a překážejí větrání a světlu.

Jak Strihat Ostružinu : Jak stříhat ostružiny na jaře

Na jaře stříháme ostružiník co nejdříve, avšak až tehdy, kdy už nehrozí příliš silné mrazy. Stříháme hlavně odplozené výhony, plody se totiž objevují na výhonech dvouletých. Díky tomu, že výhony, které neplodily, ponecháme, a ty ostatní odstřihneme, se dočkáme bohaté úrody každoročně.

Kdy se sbírají ostružiny : Plody dozrávají od června do října (dle výběru odrůdy). Sbíráme jen vybarvené plody i se zdužnatělým lůžkem. Nezralé plody nejde dobře odtrhnout z výhonu, nejsou chutné, jsou velmi kyselé.

Jak rostou maliny

Maliník roste ve tvaru keře s dvouletým vývojovým cyklem. Nové výhony se rozvětvují až v druhém roce, kdy přinesou plody a odumírají. Odplozené výhony odstraňujeme po sběru úrody, prosvětlíme tím porost, nové jednoleté výhony se mohou optimálně rozvíjet a zabrání se tím případnému rozšíření houbovitých chorob.

Vhodným hnojivem pro ostružiny je Cererit (hnojení je nutné vícekrát během sezóny opakovat), Biomin – maliny a ostružiny (dle návodu) či jiné vhodné k ovocným keřům. Případně k rostlině můžeme každým rokem přidat na jaře kompost. Obecně platí, že rostliny hnojíme především na jaře.Čím mulčovat maliníky a ostružiníky

Porosty je možné mulčovat. Vhodná je na krátko nasekaná sláma, zavadlá tráva od rotační sekačky, drcená kůra, hobliny. Vrstva by neměla přesahovat po slehnutí 5 cm.

Jak zamezit rozrůstání Malín : V případě prorůstání tam, kam nechceme, se dá použít nějaký izolační materiál,“ dodává Chlouba. Použít lze speciální kořenové zábrany, stavební nopová fólie, zapuštěné obrubníky nebo lino.