Antwort Jak se starat o syntetickou obuv? Weitere Antworten – Jak se starat o syntetickou kůži

Jak se starat o syntetickou obuv?
První zásadou je, nevystavovat jej dlouhodobě přímému slunečnímu UV záření a teplotám nad 25 stupňů Celsia. NIKDY nepoužívejte žádné chemické prostředky a impregnační přípravky určené na pravou kůži! Pro běžnou údržbu postačí hadřík navlhčený slabém roztoku mýdla nebo tekutého pracího prášku s neutrálním pH.Co všechno můžete namazat na boty

  • Vazelína. Lékařskou vazelínu seženete za pár korun v každé lékárně.
  • Lanolin. Žlutá mazlavá látka vylučovaná mazovými žlázami převážně ovce domácí, ale i jiných zvířat, která jsou chována pro vlnu.
  • Indulona.
  • Sádlo.
  • Včelí vosk.

Syntetická kůže je náhražka pravé kůže vyráběná z umělých materiálů. Tvoří ji látkový podklad, na který se nanáší vrstva netoxického polyuretanu.

Jak roztáhnout boty ze syntetiky : Na přírodní i syntetickou kůži funguje roztahovák obuvi

Neočekávejte, že se syntetika roztáhne hned. Umělý materiál pracuje mnohem pomaleji, než přírodní kůže, která je velmi pružná. Nejlepším způsobem, jak roztáhnout boty, je profesionální roztahovák.

Jak dlouho vydrží eko kůže

Ekokůže a koženka mají nízkou pevnost, proto nevydrží déle než 1-2 roky.

Proč impregnovat boty : V závislosti na materiálu, ze kterého je obuv vyrobena, je třeba ji čas od času naimpregnovat. Turistické boty před každým použitím, tenisky pro každodenní nošení jednou za pár měsíců a zimní holínky určitě před sezónou. Impregnace obuvi je důležitý proces, protože: pomáhá chránit obuv před vodou a vlhkostí

Co vše tedy můžeme použít, když u sebe nemáme zakoupený přípravek

  • Sádlo – tukem ze zvířecích kůží si natíraly lidé boty odjakživa a lze jej použít s úspěchem i dnes.
  • Vazelína – univerzální mast či mazadlo na všechno.
  • Indulona – nejběžnější krém na ruce obsahuje vazelínu, lanolin, parafín a přírodní vonné silice.


Impregnaci na obuv nanášejte v souvislé vrstvě a nezapomeňte, že i když boty odpočívají v botníku, kůže stále vysychá, proto je dobré vrstvu čas od času obnovit. Péči o Vasky je potřeba pravidelně opakovat, ideálně jednou za 3 až 4 týdny.

Co znamená syntetický materiál

Syntetika je vlákno vytvořené z umělých (nepřírodních) materiálů. Většinou se používá polyamid nebo polyester. Tyto materiály mají své výhody i nevýhody oproti přírodním materiálům. Většina syntetických vláken se vyrábí tak, že se vytvoří tekutina a ta se „prostříkne“ skrz síto a následně zatuhne.Na lícovou kůži se často používají vosky a pasty (Sno-Seal Shoe Wax nebo Grangers Leather Conditioner) nebo oleje. K péči o ně můžete použít i univerzální přípravky ve spreji, ty ale většinou neposkytují tak dobrou ochranu.Noste tlusté ponožky a boty zahřívejte

Nazujte si ty nejtlustší ponožky, které doma najdete, a obujte si a ně boty. Následně fénem půl minuty zahřívejte tu oblast boty, která vás tlačí, během čehož se snažte s nohou manipulovat dopředu a zpět. Boty si poté nechte na své noze do té doby, než obuv vychladne.

Oblečte si několik párů ponožek (kolik se vám do boty vleze), boty obujte a za pomocí fénu ohřejte místa, kde vás boty dřou a tlačí. Zkuste nohou v botě lehce pohybovat. To pomůže nové boty roztáhnout. Chodidla nevyndávejte, dokud boty úplně nevychladnou.

Jaký je rozdíl mezi eko kůži a koženkou : Nejprve je potřeba si uvědomit, že eko kůže nemá opravdu nic společného s koženkou. Zásadní rozdíl spočívá v tom, že koženka se nejčastěji vyrábí z tkaninového základu, na který se nanáší PVC vrstva. Eko kůži pak tvoří rovněž dvě vrstvy materiálů, ovšem vnější vrstva je polyuretanová, podklad je pak vyrobený z bavlny.

Jak opravit Ekokůži : Poškozenou část koženky zbavte nečistot a oloupejte volné částí koženky. Latexovou barvu poté naneste za pomocí malého štětce nebo pěnového válečku. Nechte zaschnout a plochu vyhlaďte jemnějším brusným papírem. Nakonec opravenou část přetřete lakovaným voskem kvůli odstranění lepivosti barvy.

Jak dlouho vydrzi impregnace bot

Když nebudu obuv nebo oblečení používat, vydrží impregnace déle než avizované 3 měsíce Bohužel ne. Křemíková vrstva se po 3 měsících na materiálu začne samovolně vypařovat. Impregnace tak z povrchu zcela zmizí.

a) Impregnace kožené obuvi (hladká kůže)

Na lícovou kůži se často používají vosky a pasty (Sno-Seal Shoe Wax nebo Grangers Leather Conditioner) nebo oleje. K péči o ně můžete použít i univerzální přípravky ve spreji, ty ale většinou neposkytují tak dobrou ochranu.V tom případě aplikujte ve dvou až třech vrstvách impregnaci i na nové boty. Impregnaci pak opakujte každé dva měsíce. Pozor ale, aby se na botách netvořily stékající kapky, které by zůstaly na kůži po zaschnutí vidět. Voskovat ani krémovat nové boty zatím nemusíte – to stačí až po přibližně čtyřech nošeních.

Jak casto pouzivat krem na boty : Vosk či krém dodají koženým botám potřebnou péči. Tu doporučujeme pravidelně, alespoň 1x měsíčně. Neošetřená kůže může vyschnout a popraskat. Boty zničené vlivem nedostatečné nebo nehodné péče navíc nepůjdou ani reklamovat.