Antwort Jak se starat o stul z masivu? Weitere Antworten – Jak pečovat o stul z masivu

Jak se starat o stul z masivu?
Nábytek z masivu by nikdy neměl být ošetřován syntetickými nebo organickými rozpouštědly. Zapomeňte i na různé oleje a chemikálie. Takové přípravky by mohly nábytek nepěkně poškodit nebo jej i odbarvit. Povrch nábytku stačí očistit suchou prachovkou či vlhkým měkkým hadříkem.Alespoň jednou týdně proto setřete prach vlhkým, ideálně bavlněným nebo mikrovláknovým hadrem a vyhněte se různým zaručeným přípravkům. Ty mohou obsahovat silikon, který může narušit povrch masivu. Místo toho použijte vosky na dřevo. Jedním hadříkem naneste vosk, druhým čistým pak povrch stolu vyleštěte.Olej je žádoucí u ošetření masivního dřeva, ale u toho lakovaného se soustřeďte na čištění spíše zředěným saponátem nebo mýdlovou vodou. U nábytku z dýhy se péče o něj tolik neliší od té o masivní dřevo. Dýha má ale tendence se rychleji vysoušet, proto je třeba povrch častěji mastit olejem a posléze ošetřit voskem.

Čím natřít dřevěný stul : Správné nátěry

Pod světlé odstíny je vhodné použít základní barvu na dřevo Balakryl Základ. U ostatních barevných odstínů můžeme použít rovnou univerzální barvu Balakryl Uni Mat nebo Lesk ve 2–3 vrstvách. Velmi výhodné je přetření Balakrylu Uni Mat ještě bezbarvým interiérovým lakem Balakryl Sportakryl Mat.

Čím čistit stůl

Vystačíme si prachovkou a navlhčeným hadříkem, navlhčeným opravdu jemně, vlhkost respektive voda, totiž nábytku z lamina nedělá příliš dobře, Můžeme také použít čističe na alkoholové bázi určené přímo pro čištění nábytku z lamina.

Jak naolejovat dřevěný stul : Olej naneste rovnoměrně na celý povrch, který chcete obnovit. Naneste rovnoměrně houbičkou nebo hadříkem menší množství oleje LIVOS nebo naturálního oleje libovolné vaší preferovaný značky a nechte působit . Na povrch nábytku třeba nanést mírně silnější vrstvu oleje a nechat ho volně vsáknout do dřeva.

Nejběžněji se používá akrylátový lak na dřevo, je šetrnější k životnímu prostředí, protože se nepoužívá s ředidlem, ale s vodou. Snadno se s ním pracuje a celkem rychle schne.

Olejem se většinou ošetřují hodnotnější kusy nábytku, například z masivu. Napouštěcí olej se při aplikaci vpije do materiálu a chrání ho hlavně proti vodě a nečistotám. Olejem napustíte vnější vrstvu dřeva a uzavřete v něm póry. Ošetření olejem navíc zachová přirozenou kresbu dřeva a zvýrazní jeho přírodní charakter.

Jak brousit masiv

Při broušení dřeva byste měli postupovat po řádech zrnitosti brusného papíru např. 80-100-120-150-180. Bruste rovnoměrným pohybem ve směru vláken dřeva a na brusný papír příliš netlačte. Nikdy nedržte brusný papír jen v prstech – napněte ho na špalík, abyste na něj vyvíjeli rovnoměrný tlak.Ideální je sáhnout po měkké prachovce, která nepouští vlákna (například bavlněný, lněný hadřík či jelenice). Tu můžete navlhčit vhodným čisticím prostředkem (nanášejte jej na prachovku, nikoli přímo na dřevo), na prach lze použít třeba i jablečný ocet. Rozhodně dřevěný nábytek nikdy neotírejte mokrým hadrem.Nejběžněji se používá akrylátový lak na dřevo, je šetrnější k životnímu prostředí, protože se nepoužívá s ředidlem, ale s vodou. Snadno se s ním pracuje a celkem rychle schne. Akrylátový lak navíc není cítit zápachem jako je běžné u syntetických laků.

Pro povrchovou úpravu můžete zvolit vodouředitelný nátěr nebo třeba polyuretanové laky. U vodouředitelných laků počítejte s pomalejším schnutím a větším rizikem spadu nečistot do nalakované plochy a zároveň s nižší odolností povrchu.

Jak renovovat dřevěný stůl :

  1. Nejprve musíme z dřevěného stolu odstranit starý lak.
  2. Pokud si všimneme prasklin, děr, či jiných nedokonalostí, tak použijeme tmel, který necháme zaschnout.
  3. Nyní dřevěný stůl zbrousíme dohladka a oprášíme od nečistot.
  4. V této fázi již zvolíme lak, mořidlo, či olej, který nám poslouží jako nový nátěr.

Jak Osetrovat dřevěný stul : Pečujte o dřevo s přírodním olejem

  1. Olej na dřevo naneste na suchý vlněný hadřík.
  2. Vlněným hadříkem rozetřete olej na dřevěné ploše jídelního stolu a precizně ho vyleštěte.
  3. Přebytečný olej jednoduše setřete a máte hotovo! Rychlé a snadné – důležitá je pravidelnost.

Čím odmastit dřevo před nátěrem

Na odmaštění použijeme vodu se saponátem, pokud by to nestačilo, můžeme sáhnout po lihovém nebo benzínovém čističi. Pokud po očistění nábytku zjistíme mechanické poškození, je třeba je vyspravit tmelem na nábytek. Po zaschnutí tmelu je třeba povrch znovu do hladka přebrousit.

Hrubé broušení

Dřevo si v závislosti na velikosti položte na dílenský stůl, nebo pracovní kozu a upevněte ho pomocí šroubového svěráku, svěrek nebo svorek. Pro hrubé broušení použijte brusku se středním brusným papírem o zrnitosti 40 až 60 a broušení provádějte podél vláken. Vyvíjejte přitom malý, ale rovnoměrný tlak.Pro broušení dřevěných ploch se dnes v dílnách často používá velká pásová bruska. Lineárním brusným pohybem po směru žilkování se dosáhne velmi dobrého výsledku broušení. Alternativně k tomu, když například není k dispozici stacionární pásová bruska, existují různé ruční brusky.

Jak obnovit dřevěný stul : Před natíráním se povrch dřeva jemně zbrousí, dokud neodstraníte zašedlé dřevo. Pokud chcete dále pokračovat lazurou, je nezbytné ošetřit dřevo impregnací proti houbám a škůdcům. Pokud máte nábytek v chráněném závětří stačí natřít hladké povrchy jednou a v řezu dvakrát. Je nutno brát v potaz umístění nábytku.