Antwort Jak se starat o slunečnici v květináči? Weitere Antworten – Jak se starat o slunečnici

Jak se starat o slunečnici v květináči?
Slunečnice vyžadují vzdušnou a propustnou zeminu bohatou na živiny (například směs kompostové zeminy a písku v poměru 1:1). Pokud je zemina dostatečně výživná, nemusíme je hnojit. Za teplých slunečných dnů jsou náročnější na zálivku: nedostatek vláhy se brzy projeví výrazným svěšením listů i květů.Nové sazenice slunečnic by se měly zalévat denně, kdy by půda měla zůstat pravidelně vlhká, ale ne promočená! Jakmile se slunečnice uchytí, můžete přejít na zalévání jednou týdně. Zalévání slunečnic je trochu jiné, než jste možná zvyklí, ale je dobré ji zalévat pouze občasně, za to ale pořádně několika litry vody.Dlouhověkost, věrnost a úcta. toto jsou další významy, které se přiřazují právě slunečnicím. Slunečnice sama nám vlastně vydrží ve váze docela dlouho a to 1-2 týdny.

Co s Odkvetlou slunečnici : Slunečnice jsou letničky, množíme je proto semeny, které vyséváme od dubna přímo na záhon. Semena nasbíráme z odkvetlé dozrálé slunečnice, kterou přetáhneme starou silonovou punčochou nebo síťkou, jinak semena ještě před dozráním sezobou ptáci.

Čím hnojit slunečnice

Slunečnice pěstovaná na úrodnějších pozemcích bez aplikace statkových hnojiv by měla být hnojena dávkou do 70 kg N/ha a méně úrodných stanovištích do 90 kg N/ha. Při hnojení slunečnice se velice dobře uplatňují klasická statková hnojiva (chlévský hnůj, kejda, močůvka).

Jak uchovat slunečnici : Skladovat je můžeme v chladné spíži, v lednici i v mrazáku. Pokud slunečnice začíná vadnout za deštivých dnů, raději ji odstřihneme rovnou a necháme ji sušit květem dolů v suché místnosti. Volně vypadávající semínka opět zachytíme do papírového nebo jiného prodyšného sáčku, který uvážeme na stonek.

Po řepce je vhodné zařazovat slunečnici alespoň po 4 – 5 letech. Nejvhodnější předplodinou pro slunečnici je ozimá pšenice nebo jiné hustě seté obilniny a kukuřice.

Skladovat je můžeme v chladné spíži, v lednici i v mrazáku. Pokud slunečnice začíná vadnout za deštivých dnů, raději ji odstřihneme rovnou a necháme ji sušit květem dolů v suché místnosti. Volně vypadávající semínka opět zachytíme do papírového nebo jiného prodyšného sáčku, který uvážeme na stonek.

Co s liliemi po odkvětu v květináči

Máte-li na terase nebo balkonu květináč s lilií, po jejím odkvětu ji ukryjte před deštěm na chráněné místo. Počkejte, než ji zežloutnou stonky, které následně můžete odstranit. Jakmile se zatáhnou cibulky, je možné rostlinu v případě potřeby přesadit. Květináč na zimu přemístěte do chladné místnosti, kde nemrzne.Základním organickým hnojivem je chlévská mrva, kompost, hnojůvka, rašelina, fekálie, nebo zelené hnojení. Ideální je hnojení plnými organickými hnojivy na podzim či v brzkém jaře. Pak jej můžete rozšířit o hnojení minerálními (draselnými a fosfátovými) hnojivy, kterými lze přihnojovat až do konce června.Nejprve hnědý a zelený střed, poté začneme háčkovat okvětní lístky žlutou přízí. Před doháčkováním všech okvětních lístků si pomocí tavné pistole připevníme stonek k zelenému středu slunečnice a květ vycpeme výplní. Doháčkujeme zbytek okvětních lístků, ukončíme a konec příze zapošijeme.

Sklizeň slunečnice a její využití

Pokud pěstujete slunečnice pro radost z krásy květů, sklízet můžete při plném rozkvětu. Jestliže je však budete pěstovat pro užitek ze semen, sklizeň se provádí po odkvětu. Zralost semen poznáte podle slupky. Ta by měla být tvrdá a dle odrůdy černá, bílá či žíhaná.

Jak dlouho kvete slunečnice : Kvete od června do září. Květní úbory dosahují průměru mezi 10 až 40 cm. Jazykovité květy tvořící paprsek jsou žluté a jalové. Trubkovité oboupohlavné květy v terči jsou před rozkvětem černohnědé, po rozkvětu nahnědle žluté.

Kde skladovat květák : Takto zůstane květák čerstvý

Květák je třeba uchovávat na chladném místě, nejlépe v přihrádce na zeleninu v chladničce. Trvanlivost je možné prodloužit, když květák zabalíte do polyetylenového sáčku. Květák lze také zmrazit.

Jak pečovat o lilie v květináči

Lilie můžete pěstovat také v květináčích

Ven lilie umístěte až bude teplo. Jelikož jsou lilie v nádobách háklivé na přemokření, doporučujeme dno květináče vysypat hrubým pískem nebo jemnějším štěrkem. Cibulky vysaďte do hloubky odpovídající velikosti cibule. Do jedné nádoby můžete vysadit 3 až 4 cibulky.

Podle stanoviště a péče jim věnované to bývá za tři až pět let, někdy, zvláště u přírodních lilií, jako je náš zlatohlávek, však i daleko později.Květák potřebuje neustálé přihnojování. Přidávejte kompostovaný hnůj či organické hnojivo bohaté na dusík. Hnojivo dávejte kolem rostliny bez přímého kontaktu s listy. Hnojte opět 2-4x za měsíc.

Co prospiva půdě : Mnoho plevelů (pampeliška, jetel, hluchavky) je medonosných a prospívají včelám, čmelákům i jinému hmyzu v době, kdy odkvétají kulturní plodiny. Hustě vysázené rostliny obvykle skoro žádný plevel nepropustí. Vhodné jsou rostliny, které krásně kvetou a přitom ozdravují půdu – aksamitník, měsíček, lichořeřišnice.