Antwort Jak se starat o nemocné? Weitere Antworten – Jak se starat o nemocneho cloveka

Jak se starat o nemocné?
Příjem tekutin a potravy

Vězte, že starý nemocný člověk ztratil pocit žízně, tekutiny musíte nabízet. Nabízejte je často, při každém kontaktu s ním. Mnohdy totiž nezvládne víc, než jen pár doušků najednou. Střídejte různé druhy tekutin – minerální vody, džusy, čaje.U ležících pacientů je prospěšné tělo masírovat, kůži promazávat a provádět poklepovou masáž. Jde o klepání prsty směřující od spodní části zad nahoru. Tím dochází k uvolňování hlenů a snižuje jejich usazování na plicích. Všechny úkony, tedy polohování, cvičení, i poklepové masáže Vám předvede sestřička z Charity.V případě, že je péče o seniora v domácím prostředí náročná, máte pocit, že ji nezvládáte, nebojte se obrátit na sociální a zdravotní služby.

  1. Uvědomte si, že není ostuda něco nezvládnout.
  2. Jednou z možností, je obrátit se na praktického lékaře, aby seniorovi předepsal domácí zdravotní péči.

Jak se postarat o umírajícího : Je proto třeba postupovat dle několika zásad.

  1. 1) Rozdělte si úkoly. V první fázi péče o blízkého je třeba svolat “rodinnou poradu”, na které každý zváží své možnosti.
  2. 2) Uzpůsobte svůj čas.
  3. 3) Připravte byt pro péči.
  4. 4) Neztrácejte humor.
  5. 5) Vzpomínejte na zdravé období

Jak rychle postupuje demence

Jak rychle postupuje demence, je velmi individuální. Mohou to být měsíce, ale i roky. Podle závažnosti příznaků se rozlišuje několik stádií: Mírná porucha kognitivních funkcí.

Jak se chovat k lidem se stařeckou demencí : Pacienta povzbuzujeme vlídným zájmem, usilujeme o klidné chování a pozitivní výraz, omezujeme prudké pohyby a přecházení, zůstáváme v zorném poli pacienta. Mluvíme srozumitelně, pomalu a v krátkých větách. V hovoru se vyhýbáme odborným výrazům, žargonu, ale i frázím či ironicky míněným protimluvům.

Každé 2 hodiny je vhodné měnit polohu pacienta, je také vhodné dodržovat postup záda – pravý bok, a poté záda – levý bok. Vhodnou polohu pacienta na lůžku můžete zajistit prostřednictvím různých polohovacích technik a pomůcek. Je důležité, aby byla při samotném polohování použita podložka, která usnadňuje posun.

Zvedejte se zapojením svalů dolních končenit, nikoli rukama. Neohýbejte pas, mohlo by dojít ke zranění. Pokud je to možné, umožněte pacientovi velkou část pohybu provést samostatně. Po úspěšném zvednutí do stoje osobu přemístěte na invalidní vozík, postel nebo jiný bezpečný povrch.

Na co mají nárok pečující osoby

Pokud se rozhodnete pečovat o své blízké a současně zůstat v zaměstnání, máte právo na úpravu týdenní pracovní doby. V případě, že se budete péči věnovat na „plný úvazek“, stát vám za každý měsíc péče uhradí zdravotní pojištění. Dále se vám doba péče započítá do důchodového pojištění.3 300 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost), 6 600 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost), 13 900 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost), 19 200 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost).Řekněte mu, že jej máte rádi, poproste o odpuštění, odpusťte. Ale nebojte se říci i to, že jej nedržíte, že může jít. Je to někdy velmi bolestné, ale on často čeká na vaše ujištění, že to bez něj zvládnete. Rozloučení může přinést pokoj jak jemu, tak vám.

Umírající člověk má stále méně tělesné energie. Stahuje se z vnějšího světa, více spí nebo hodně odpočívá. Ztrácí zájem o knihy, noviny a televizi nebo jiné věci a aktivity, které měl rád. Často dokonce nestojí už ani o lidi, které dříve vyhledával a s nimiž mu bylo dobře, a někdy chce zůstat úplně sám.

Co zhoršuje demencí : Zhoršuje se například pracovní výkon, výběr správných slov a vybavování si jmen. Pacient zapomíná právě přečtený obsah a stále více se projevují potíže s plánováním a organizací každodenního života. Objevují se také problémy s prostorovou orientací, pacient častěji ukládá předměty na nesprávné místo.

Jak se chová člověk s demencí : Nejčastější forma demence se nejdříve u nemocného projeví zhoršením krátkodobé paměti, postižený není schopen se postarat o některé věci v domácnosti. Nemocný má postupem času čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky, je zmatenější. Mění se celá jeho osobnost.

Jak dlouho trva posledni stádium demence

Čtvrté, poslední stádium je terminální. Terminální stádium u demence trvá několik měsíců (většinou se za něj považuje poslední rok života). Záleží však na typu demence a komplikacích spojených s daným onemocněním.

Počínající demence se projevuje různě, člověku se například zmenšuje okruh jeho zájmů, začíná být paranoidní, zapomíná nebo se přestává orientovat v čase, nepamatuje si nejnovější události. Pokud se neléčí, postupuje demence tak rychle, že během tří až čtyř let už nezvládne péči o takto nemocného člověka ani rodina.Poloha na zádech je všeobecně nejlépe tolerována. Její nevýhodou je nebezpečí vzniku dekubitů na patách a v oblasti křížové kosti. Také je možné vyšší riziko vzniku zápalu plic. Hlavu je nutné mírně podložit malým polštářkem, nesmí být ani v předklonu, ani zvrácena dozadu (hlava je v prodloužení páteře).

Jak správně polohovat pacienta : Optimální je zvýšená poloha kolem 15 stupňů (polštáře, podhlavník). Pokud je možné pacienta posazovat, je nutné zajistit, aby neseděl příliš dlouho a nesjížděl ze židle, křesla. Maximální doba bývá kolem 1 hod, záleží ale zejména na typu postižení pacienta a jeho stavu.