Antwort Jak se starat o mateřídoušku? Weitere Antworten – Jak pěstovat mateřídoušku

Jak se starat o mateřídoušku?
Mateřídoušku pěstujeme na slunném a suchém místě. Bude se jí dařit na osluněné předzahrádce, skalce nebo i na suché zídce. Na jednom místě ji necháváme více let, zbytečně ji nepřesazujeme. Rostliny můžeme s úspěchem pěstovat i v truhlících a jiných vhodných nádobách.Q:Jak pravidelně zalévat mateřídoušku obecnou A:Mateřídouška obecná potřebuje pravidelné zálivky, zejména v horkých obdobích, kdy může být půda vyschlá. Zalévání by mělo probíhat hlouběji do půdy, aby kořeny mohly dobře nasávat vodu.Roste i u nás na loukách a slunných stráních. Mateřídouška je aromatická rostlina s plazivým stonkem. Dorůstá do výšky 5 cm a její listy jsou různě tvarované, většinou ale mají vejčitý tvar. Květy vykvétají v období června až srpna a jsou fialové.

Kdy se stříhá Mateřídouška : Mateřídoušku vysévejte v březnu a dubnu. Mateřídouška kvete od května do září.

Jak sbírat mateřídoušku

Stonky po odkvětu vždy seřízneme, rostlina dobře obrůstá. Při pěstování v nádobách je potřeba dávat pozor, abychom ji nepřelévali. Mateřídoušku pro léčebné účely sbíráme od května do září v poledne při slunečném počasí. Odstřiháváme vrchní nezdřevnatělé části kvetoucí nati.

Jak voní Mateřídouška : Je nenáročná, roste na suchých slunečných místech, ale citlivě reaguje na znečištění svého životního prostředí. Při destilaci kvetoucí natě se její síla stokrát zkoncentruje do éterického oleje s intenzivní kořenito-bylinnou vůní a lehkým dřevitým nádechem.

Efektivně je lze množit dělením trsů, množí se také výsevem semen nebo řízkováním. Vhodné jsou také pro pěstování v květináči za oknem nebo na balkóně. K často pěstovaným druhům patří např.

Mateřídouška se sbírá seřezáváním horní části natě. Netrhá se ručně, jelikož by to rostlinu ničilo a také špinilo. Sbírá se v období krátce před rozkvětem a i v květu. Nať se dále suší ve stínu, nebo v sušárně.

Na co pomáhá Mateřídouška

Obvykle se používá do čajových směsí proti nachlazení. Dobře působí při suchém kašli. Velmi dobrá je i při potížích spojených s plynatostí a kolikami. Pomůže i při křečích hladkého svalstva.Mateřídouška se suší ihned po sklizni. Ideální způsob sušení je zavěšením ve svazečcích nebo rozložením ve vrstvách do výšky 10 cm a v dobře větraných místnostech nebo půdách.Rostlina se množí dělením. Zemina: Vhodná je běžná zahradní zemina, nejlépe se jí však daří v suché, písčité půdě.

Mateřídouška se suší bez problémů, nezapařuje se ani neplesniví. Dá se sušit umělým teplem do 35 °C. Dobře se suší ve svazečcích zavěšených na vzdušném místě. Správně usušená bylina by si měla uchovat původní barvu listů i květů a svou nahořklou chuť a aromatickou vůni.

Co se dělá z mateřídoušky : Mateřídouška si výborně rozumí s ostatním bylinkovým kořením jakým je petržel, majoránka či bobkový list, je obzvláště oblíbenou přísadou k bramborům a do omáček, které se podávají s těstovinou, ale bude i výborným kořením do čerstvých salátů.

Jak se sbírá Mateřídouška : V době kvetení sbírejte lístky, které sušte ve svazcích. Lístky mateřídoušky pěkně voní a v suchých vazbách vytváří nádhernou dekoraci. V době květu i na podzim je dobré mateřídoušku pravidelně seřezávat, bylinka se stane statnější a rozkošatí se.

Na co je dobrá Mateřídouška

Mateřídouška obsahuje silice s dezinfekčním účinkem (zejména thymol a cymol), má antibakteriální a protiplísňové účinky a pomáhá s celou řadou potíží. Sáhněte po ní při zánětu dutin, dráždivém kašli nebo při chronickém ranním zahlenění.